Varat saukt to par morāli

Manuel Gausa, Vicente Guallart, Willy Müller, Federico Soriano, Fernando Porras, José Morales

The Metapolis Dictionary Of Advanced Architecture. City, technology and society in the information age

Izdevniecība: Actar, 2002

Iesaka: Miķelis Putrāms

Kādēļ mēs lietojam vārdnīcas? Lai tulkotu tekstus, kurus nesaprotam. Ar tekstu saprotot ne tikai vārdiski rakstītus teikumus, bet jebkuru vizuālu, tekstuālu vēstījumu, tajā skaitā arī arhitektūras vēstījumu. Primārais ir vēlme saprast to, ko vēl nesaprotam, apzināt nezināmo, gūt apstiprinājumu tam, ko varbūt neapzināti nojaušam.

Pasaule šobrīd mainās neiedomājamā ātrumā  — kas vakar vēl bija jauns un progresīvs, šodien jau ir neefektīvs. Katru dienu tiek radīti aizvien jauni teksti, kurus nepieciešams tulkot un iepazīt.

Mūsu vectēvi atceras laikus, kad, lai apciemotu radus, bija jādodas vairāku dienu ceļojumā ar kājām. Šodien jaunā paaudze jau dzemdību nama palātā tiek traucēta ar mobilā telefona apsveikuma zvaniem. Ir pilnīgi skaidrs, ka tas, ko sauc par informācijas laikmetu, ir pienācis un ir klātesošs šeit un tagad. Ir izmainījies laikmets, kas nosaka eksistences specifiku visās dzīves jomās.

Viena no informācijas laikmeta īpatnībām ir informācijas neviennozīmīgā izplatība. Mēs zinām, cik cilvēki gājuši bojā un cik ievainoti teroristu uzbrukumā vairāku tūkstošu kilometru attālumā, bet neesam pamanījuši, ka kaimiņu piemeklējusi smaga slimība. Iespēja izvēlēties un pieņemt informāciju vai neizvēlēties un nepieņemt informāciju ir mūsu pašu rokās. Šobrīd Latvijā esam izvēlējušies sātīgus Lido ēdienus, jaunāko Holivudas populāro filmu kinoteātri, esam izvēlējušies saglabāt laika pārbaudītas vērtības, bet neesam izvēlējušies informācijas laikmeta arhitektūru.

Advanced: 1) augsti attīstīts; 2) augstākā, sarežģītākā līmenī
Skaidrojums no http://dictionary.cambridge.org

Manuel Gausa
Jauna atvērta loģika jauniem nestabiliem scenārijiem, jauna rīcība un organizācijas sistēmas jaunām situācijām. Tā ir vēlme aktualizēt to, ko esam nodēvējuši par augsti attīstītu arhitektūru (advanced architecture), tās novatoriskā un priekšlaicīgā rakstura dēļ.

Mums jāizprot lietu patiesā būtība, lai spētu tās ietekmēt un rīkoties ar tām.

Federico Soriano
Vārdi ir pakļauti manipulācijām, interpretācijām un atkārtoti neskaitāmas reizes, tādēļ vispirms mums tie ir jāaizmirst. Un tad ir jāatgriežas un jāpiešķir tiem jauna nozīme. Lai saprastu jau zināmo, mēs esam izgudrojuši pasauli, un mums ir nepieciešama koncepcija, kā to izpaust. Kā saka Richard Rorty — pasaule pati par sevi nerunā, mēs runājam par to.

Willy Müller
Lai izprastu kultūru, ir jāzina valoda, vārdi, ar kuriem tā tiek izpausta. Šī kultūras vārdnīca ir veids, kā saprast, no kurienes tā ir radusies. Mēs sakrājām augsti attīstītās kultūras (advanced culture) pašizteiksmes zīmes  — vārdus, kuri radīti, no jauna interpretēti un tiek lietoti, lai saprastu, uz kurieni tā ved.

José Morales
Mēs mēģinām šo vārdnīcu izveidot par instrumentu, ar kuru atjaunot realitāti un atklāt pasaules.

Fernando Porras
Zinātne mums ir radījusi iespēju soli pa solim ieraudzīt, ka evolūcija ir process, kurā nepārtraukti notiek to lietu mainība, ko esam uzskatījuši par nemainīgām.

Paul Virilio
Šeit un tagad mums nav citas alternatīvas, kā pieņemt konkrētas likumsakarības, kas ir aizstājuši tās, kuras mums šķita nemainīgas. Lai apgūtu pilsētas gruntsgabalu, nav nepieciešams aizpildīt tukšās vietas. Fasāde nav kompozīcijas problēma, jo tā neeksistē. Ēkas šķērsgriezums nav griezums, bet garastāvoklis tiem, kas dzīvo šajā ēkā. Mūsu apkārtne vairāk ir atvērta telpa nedisciplinētai pieejai nekā laukums, kur vingrināties disciplinētā darbībā. Un tas mums šķiet tik ļoti acīm redzams, ka nav nepieciešams turpināt izskaidrojumu. Mēs meklējam jaunus scenārijus, jaunu loģiku, jaunus darba paņēmienus. Varētu teikt, ka tās ir mūsu ilgas, tiekšanās, apzinātas, pirms tās mūs pāraug, tādēļ nevaram atļauties turpmāk klausīties to cilvēku argumentos, kas šos parametrus uzskata par nejaušiem. Šāda iemesla dēļ nav slikta ideja skaidri formulēt vārdus un izveidot terminoloģiju.

Vicente Guallart
Mēs apjaušam, ka esam liecinieki jaunas realitātes sākumam, kurā informācijas tehnoloģijas nostiprina dzīves veidu tīklojuma pasaulē un kura pieprasa jaunu pieeju arhitektūras un pilsētu koncepcijai. Personību, objektu un telpu savstarpējās mijiedarbības rezultātā ir izveidojies pamats, uz kā būvēt inteliģentas realitātes. Arhitektūrā un ar to saistītajās disciplīnās ir iespējams apvienot un integrēt procesus un notikumus šajā materialitātē.

Grāmata ir uzrakstīta ar vēlmi adresēt to daudzām disciplīnām, kurās ir iepriekš paredzēts augsti attīstītās realitātes stāvoklis (advanced condition of reality), uz kuru mēs cenšamies reaģēt ar arhitektūras idejām un projektiem.

Vārdnīcas 680 lappusēs ir apkopoti vārdi un termini gan alfabēta secībā, gan tematiskās apakšvārdnīcās. Lai vieglāk būtu uztvert šo augsti attīstītās kultūras un arhitektūras valodu, vārdu skaidrojumi ir ilustrēti ar nelieliem attēliem no reāliem arhitektūras projektiem un celtnēm. Tekstā mijas dziļi filozofiski attieksmes jautājumi ar reāliem praktiskiem paņēmieniem, atklājot mūsdienu arhitektūras augsto sarežģītības pakāpi.

Kā bilst viens no autoriem Federico Soriano  — liela daļa cilvēku uzskata, ka mēs veicam propagandu. Vai labākajā gadījumā nodarbojamies ar filozofiju. Iespējams, ka drīzāk mēs runājam par attieksmi. Par dispozīciju. Bet, ja jums patīk labāk, varat saukt to par morāli.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx