Project Baltia 14

Jaunākais Project Baltia numurs ir veltīts krastmalām, sasaucoties ar žurnāla pašu pirmo numuru, kura tēma bija ūdens  un arhitektūra.

Mūsu redkolēģija analizējusi izmaiņas pilsētplānošanas pieejā attiecībā  ūdensmalu teritorijām mūsu reģionā. Trīna Ojari, Stafans Lodenius, Romans Osminkins, kā arī Egons Bērziņš intervijā Ilvai Frīdai atklāj to, ka Tallinai, Helsinkiem, Sanktpēterburgai un Rīgai ūdensmalu problēma ir starp nozīmīgākajiem pilsētu attīstības jautājumiem, neskatoties uz ekonomisko nestabilitāti.
Izdevums fokusējas ne tikai uz krastmalu problēmu pilsētā, bet arī aplūko arhitektūras un ūdens attiecību evolūciju gan rajona, gan atsevišķas ēkas mērogā. Publicētie piemēri — Kalasatamā Helsinkos (attīstības projekta autors — Pekka Helin), Jaunā Holande Pēyterburgā (atjaunošanas projektu konkursā uzvarēja amerikānu kompānija WORKac) un Neres upes labais krasts Viļņā (kur nesen notika konkurss jaunai muzeja ēkai) ir nozīmīgas un vietas, kuru attīstība ietekmēs nevien pilsētas, kur tās atrodas, bet paaugstinās prasības ūdensmalu kvalitātei arī kopumā. Tēmu par ēkām krastmalā izvērš intervija ar Mihailu Mamošinu, kā arī publicētie Sergeja Čobana un Jevgeņija Gerasimova  (Sanktpēterburgas banka), Ingurda Lazdiņa (Ostasskatu biroja ēka Ķipsalā) un somu arhitektu NRT (dzīvojamais rajons Lautasāri, Helsinkos) projekti.  

Blakus galvenajai tēmai — ūdensmalu attīstībai pilsētās ir aplūkota arī cita — augstceltņu būvniecība. Diskusiju sadaļa, kurai iedvesma smelta Avara Ālto seminārā pagājušā gada augustā Jiveskilā  pilnībā veltīta debesskrāpjiem. Somu teorētiķis Panu Lehtovuori, priekšvārda autors interviju sērijai ar semināra dalībniekiem, apgalvo, ka torņu ēkām ir stratēģiska nozīme šajā urbanizācijas stadijā, jo tās kļūst par jauniem fokusa punktiem, kas sekmē lielpilsētu tukšo un bezrakstura teritoriju reorganizāciju un atjaunošanu. Kalasatamā Helsinkos ir tieši šāds piemērs un arī Lahtas centram Pēterburgā, kura projekts ir iztirzēts šajā izdevumā, ir iespēja par tādu kļūt.

Design Lab sadaļā, kā ierasts, ir piece reģiona arhitektūras un dizaina piemēri.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx