LTV Adreses: vai «pa lēto» var būt arī «pa smuko»?

9. novembrī LTV1 raidījums Adresespēta arhitektiem pierastu un bieži vien neizbēgamu parādību – projektēšanu (un arī būvēšanu) mazbudžeta apstākļos. Viena no apskatāmajām adresēm pēdējā laikā raisījusi daudz negantu diskusiju — tā ir Jaunā Rīgas teātra vajadzībām pārbūvētā agrākā Tabakas fabrika. Salīdzinājumam pretstatā — cita pārbūvēta ražošanas ēka, Liepājas viesnīca Fontaine Royal.

Paņēmiens kardināli mainīt vecu ēku funkcijas arhitektūrā jau sen ir pašsaprotams. Īpaši daudz tiek pārbūvētas agrākās industriālās celtnes, kas vairs nav piemērotas mūsdienu ražošanas vajadzībām. Vecas rūpnīcas un noliktavas pārtop par ekskluzīviem dzīvokļiem, restorāniem, mākslas galerijām un koncertzālēm — arhitektiem šādi projekti nav viegls izaicinājums, taču rezultāts, pateicoties veco ēku īpašajai aurai, bieži ir unikāls un estētiski baudāms.

Arī Tabakas fabrikas pārbūves procesā bieži dzirdēja iesaistīto arhitektu un būvnieku argumentus, ka ielikt teātra funkciju vecajās ražošanas telpās esot teju neiespējamā misija. Papildus tam projektu vajāja nemitīgi strīdi par nepietiekamo budžetu, nereālajiem termiņiem un arhitektu un būvnieku nekompetenci. Šoruden teātris beidzot ir ievācies atjaunotajā ēkā — kā to vērtē pati JRT trupa, skatītāji un profesionāļi?

Viesnīca ar karalisko nosaukumu Fontaine Royal arī iemitinājusies vecā ražotnē, savulaik pavisam necilā padomju dzelzbetona un silikātķieģeļu ēkā Liepājas ostmalā. Viesnīca ir slavena ar savu uzkrītoši krāšņo, pompozi zeltīto interjeru, kas sadzīvo ar lētiem plastikāta logiem, vecajiem dzelzbetona paneļiem un šķībajām dēļu grīdām. Līdz šim rudenim viesnīcas īpašnieki bija ekstravagantais Liepājas uzņēmējs Luijs Fonteins (īstajā vārdā — Stīns Lorenss) un viņa sieva Ivonna Kalita, jaunais īpašnieks savukārt ir viens no Liepājas holdinga UPB akcionāriem Māris Mors ar dzīvesbiedri.

Adrešu autora Mārtiņa Ķibilda ceļabiedrs šai sērijā būs «lētās arhitektūras» pazinējs Mārtiņš Mielavs. Pirms 10 gadiem viņš ar partneriem pamestā alus brūzī radīja leģendāro krogu Piens, un tagad tam blakus, tikpat minimālas rocības apstākļos, apgūst vēl vienu kulta vietu — K.K. fon Stricka villu.

LTV1 ēterā Adreses ir ik ceturtdienu, pulksten 20.00, ar atkārtojumu sestdienās. Visas sērijas noskatāmas arī LTV interneta platformās, kā arī Adrešu Facebook lapā. Papildu stāsti — autora Instagram kontā.

Teksts: Mārtiņš Ķibilds, LTV Adreses

Dalīties ar ierakstu:

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Komentāri
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x