LTV Adreses: padomju memoriālu piedzīvojumi brīvajā Latvijā

28. septembra LTV1 raidījums Adresesveltīts diviem no viszināmākajiem Padomju Latvijas memoriālajiem ansambļiem — Salaspils memoriālam un Latviešu sarkano strēlnieku muzejam (jeb pēdējos gados — Okupācijas muzejam). Abi patlaban tiek pārveidoti atbilstoši mūsdienu izpratnei par vēstures notikumiem. Rezultāts solās būt radikāli atšķirīgs.

Salaspils nacistu koncentrācijas nometnes pētnieki atklājuši, ka padomju ideoloģijā tapusī nometnes vēsture ir krietni izkropļota. Taču memoriāls ir ne tik vien valsts nozīmes kultūras piemineklis, bet pat ierakstīts Latvijas Kultūras kanonā kā viena no mūsu nacionālajām vērtībām. Tad kā to šodien pārveidot?

Turpretī bijušais Sarkano strēlnieku muzejs, par spīti tam, ka daļā profesionālo aprindu tiek uzskatīts par vērtīgu padomju modernisma eksemplāru, nav atzīts par arhitektūras pieminekli. Tātad to drīkst brīvi pārbūvēt, un tas arī tiek plānots. Kurš padomju ideoloģijas produkts izrādīsies vērtīgāks un būs vairāk pasargāts?

Kā parasti, Adrešu autoru Mārtiņu Ķibildu abās adresēs pavada raidījuma viesis, šoreiz –kinorežisore Žanete Skarule. Brīvas valsts pilsonis, kas, sabrūkot PSRS, vēl pat negāja skolā, taču mūsdienās, studējot Kalifornijas Mākslas institūtā, kā studiju darbu izvēlējās veidot filmu Es un PSRS. Saruna par saknēm, identitāti un ideoloģiju — bez tām jau arhitektūra nepastāv.

LTV1 ēterā Adreses ir ik ceturtdienu, pulksten 20.00, ar atkārtojumu sestdienās. Visas sērijas noskatāmas arī LTV interneta platformās, kā arī Adrešu Facebook lapā. Papildu stāsti — autora Instagram kontā.

 

Informācija: Mārtiņš Ķibilds, Adreses

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx