LTV Adreses: mūsu svešais mantojums

Raidījums Adreses 23. novembrī laiž klajā šāgada sezonas noslēguma sēriju, un tai sagatavojis divus īpaši vērienīgus stāstus — par lielāko Latvijas muižu un lielāko Latvijas pili. Sērijas tēma — mantojums. Ne tikai arhitektoniskā, bet arī nācijas psiholoģiskā izpratnē — ko nozīmē apgūt un uzturēt seno aristokrātu dzimtu mantojumu, kas mums, latviešiem, nekad iepriekš nav piederējis?

Latvijā lielākais muižas komplekss, kas saglabājies līdz mūsdienām, ir Nurmuiža Laucienē, netālu no Talsiem. Muižā ir 27 ēkas, tāpēc, to pirmoreiz ieraudzījuši, cilvēki mēdz teikt — tā taču vesela pilsētiņa. Bez kungu mājas, kas celta 16. gs. beigās, saglabājusies arī liela daļa agrāko saimniecības ēku — staļļi, kūtis, klēts, ratnīca, smēde, dārznieka māja, kalpu dzīvojamās mājas, siltumnīcas, brūzis, krogs, pat veļas mazgātava. Pirms 12 gadiem muižu iegādājās par bagātāko cilvēku Latvijā uzskatītais Oļegs Fiļs.

Lielākā Latvijas pils — par spīti daudzu priekšstatam, ka tā ir Rundāle, — patiesībā ir Jelgavas pils. Kurzemes hercogam Ernstam Johanam fon Bīronam Rundāle bija vien ārpilsētas rezidence, bet kā savu galveno valdnieka mitekli viņš ilgus gadus cēla (un tā arī līdz galam neuzcēla) hercogistes galvaspilsētā Mītavā. Atšķirībā no Rundāles pils, kas nekad nav nopietni cietusi karos, Jelgavas pils liktenis bijis daudz skaudrāks, un šodien Latvijas Lauksaimniecības universitātes interjeros no vecā Bartolomeo Rastrelli projekta nav redzams tikpat kā nekas.

Kā ar šo izcilo mantojuma pieminekļu uzturēšanu sokas to tagadējiem īpašniekiem — bagātai privātpersonai un ne pārāk turīgai Latvijas valstij? Vai mūsdienās Latvijā vispār ir «paceļami» tik grandiozu mērogu objekti, radīti laikos, kad svarīgāka par praktiskumu bija savas lielummānijas un impērisko ambīciju apliecināšana? Adrešuautors Mārtiņš Ķibilds to pēta kopā ar Jaunā Rīgas teātra aktieri Kasparu Znotiņu. Gatavojot lomu lugai Ziedonis un Visums, Kaspars Imanta Ziedoņa acīm izstaigājis teju visu Latviju un latviešu zemapziņu.

Pabeigusi šāgada sezonu, raidījuma komanda krās jaunus stāstus nākamajai, un LTV ēterā Adreses atgriezīsies jau atkal septembrī.

Teksts: Mārtiņš Ķibilds, LTV Adreses

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx