Karīna Horsta
Sanatoriju arhitektūra Latvijā: 1918–1940
Izdevējs: Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūts
Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Mākslas vēstures institūts laidis klajā institūta zinātniskās asistentes Karīnas Horstas monogrāfija Sanatoriju arhitektūra Latvijā: 1918–1940, kuras tēmā apvienojas medicīnas, arhitektūras un mākslas vēstures jautājumi.
Pētījums veidots kā analītisks pārskats par Latvijas Republikā starpkaru periodā uzceltajām un iekārtotajām sanatorijām, būtiski paplašinot priekšstatu par veselības aprūpes iestāžu arhitektūru šajā laikā starptautiskā kopainā. 20. gadsimta 20.–30. gadi Latvijas sanatoriju vēsturē, kuras sākums saistāms ar 19. gadsimta 70. gadiem, bet beigas — ar 20. gadsimta 80. gadiem, rāda šī būvtipa attīstības augstāko punktu, kad sanatorija sevi apliecina kā pārdomāts un stilā ieturēts arhitektūras objekts, kas organiski iekļaujas ainavā un apkārtējās apbūves ansamblī. Latvijas sanatoriju arhitektūrā nozīmīgu ieguldījumu tolaik devuši ievērojami arhitekti, piemēram, Ernests Štālbergs, Kārlis Bikše un Aleksandrs Klinklāvs. Sanatoriju ierīkošanas specifikas dēļ aplūkotie objekti atrodas galvenokārt ārpus Rīgas — lauku apvidos un kādreizējās kūrvietās visā Latvijas teritorijā.
Grāmatu papildina daudz vēsturisku un mūsdienu attēlu no muzejiem, arhīviem un privātiem krājumiem, tabulārs pārskats par sanatoriju ēkām un to izmantojumu mūsdienās, literatūras un avotu rādītājs, kopsavilkums un attēlu saraksts angļu valodā, personu un vietu rādītāji. Monogrāfijas pamatā ir autores maģistra darbs, kas izstrādāts LMA Mākslas zinātnes nodaļā un aizstāvēts 2016. gadā.
Mākslas vēsturniece Karīna Horsta (dz. Jēkabsone) ir dzimusi 1991. gadā Ogrē. Ieguvusi bakalaura (2014) un maģistra (2016) grādu LMA Mākslas zinātnes nodaļā. Kopš 2016. gada strādā LMA Mākslas vēstures institūtā, studē LMA doktorantūrā un piedalās žurnāla Mākslas Vēsture un Teorija veidošanā kā rakstu autore un literārā redaktore. Topošās disertācijas tēma – Arhitekts Ernests Štālbergs (1883–1958).Karīna Horsta saņēmusi LMA Borisa Vipera goda stipendiju (2014, 2016), LMA Nikolaja Bulmaņa piemiņas stipendiju (2015) un žurnāla Latvijas Architektūra gada balvu nominācijā Labākā vēstures apskatniece (2014). Pētniecisko interešu centrā — 20. gadsimta arhitektūra Latvijā.
Informācija: Karīna Horsta
Grāmatu par izdevēju sākumcenu var iegādāties LMA Mākslas vēstures institūtā (Zinātņu akadēmijas augstceltne, Akadēmijas lauk. 1–302, t. 67227852) un LMA Mākslas zinātnes katedrā (Kalpaka bulvārī 13, 5. telpā, kontaktpersona — metodiķe Inese Sirica).