Adreses: vai arhitektūra bērniem drīkst būt bērnišķīga?

LTV1 raidījuma Adreses 19. oktobra sērija aizkustinās visus, kam ir bērni, kam reiz būs bērni vai kas paši reiz ir bijuši bērni. Tātad – visus. Vai bērni ir pelnījuši labu arhitektūru? Varbūt bērniem vispār nav vajadzīga nopietna arhitektūra? Salīdzinām divus ievērības cienīgus objektus — veco Rīgas Dzemdību namu un jauno Exupérystarptautisko skolu Piņķos.

Dzemdību nams ir pati pirmā adrese teju trešdaļai Latvijas bērnu, turpretī Piņķu skolā mācās vien daži desmiti bagātu ģimeņu atvašu. Tā teikt, siļķes ar putukrējumu — vienā maisā. Dzemdību nams nupat piedzīvojis lielas pārmaiņas. Kādreizējā padomju sarkano ķieģeļu modernisma fasāde nosiltināta un apšūta ar gludiem bēši brūniem paneļiem, tā ka var teikt — vizuāli šī tagad ir pavisam cita ēka. Arī pie ieejas jauns spilgts akcents — Rīgas mēra izlolotie Rīgas burti ar zili balto sirsniņu «ī» garumzīmes vietā. Pirmā vieta, kur nofotografēties jaunajiem rīdziniekiem.

Gandrīz vienlaicīgi ar Dzemdību nama straujo pārveidi Pierīgas Piņķos realizēts cits «triecienprojekts» — kāda Krievijas miljonāru ģimene rekordlaikā (11 mēnešos!) uzbūvējusi vērienīgu privātu skolu un bērnudārzu. Galvenā mācību valoda tajā ir franču, un tā nosaukta par godu slavenajam francūzim, Mazā Prinča autoram — par Exupéry International School. Skolas ēka (autori — birojs 8.A.M.) bija spēcīgs pretendents šā gada Latvijas Arhitektūras gada balvas konkursā, un daudzi tai pat prognozēja grand prix.

Šajā sērijā būs vēl viens atklājums — kurš īsti ir slaveno Rīgas kreklu autors? Tas ir viens no talantīgākajiem jaunajiem Latvijas grafikas dizaineriem Aigars Mamis, un tieši viņš būs Adrešu šīs sērijas ceļabiedrs. Kam piederēs Adrešu simpātijas — rīdzinieku patriotisma apdvestajam Dzemdību namam vai no Maskavas importētai privātskolai Jūrmalas šosejas malā?

LTV1 ēterā Adreses ir ik ceturtdienu, pulksten 20.00, ar atkārtojumu sestdienās. Visas sērijas noskatāmas arī LTV interneta platformās, kā arī Adrešu Facebook lapā. Papildu stāsti — autora Instagram kontā.

Teksts: Mārtiņš Ķibilds, LTV Adreses

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx