Viļņa kļūst par Eiropas kultūras galvaspilsētu

Jaungada naktī Viļņa pārņēmusi Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu, atzīmējot šo notikumu ar vērienīgāko gaismas, uguņošanas un mūzikas izrādi Baltijas valstu vēsturē. Daudzveidīgās kultūras galvaspilsētas gada Programmas ietvaros Viļņā paredzēti ap 300 dažādi kultūras, mākslas un sociāli projekti, kas radīs jaunu pilsētas kultūras pieredzi, rosinot ikvienu iesaistīties un radīt.

Reizē ar Viļņu šo godu no Liverpūles Lielbritānijā un Stavangeras Norvēģijā pārņēmusi arī Austrijas pilsēta Linca. Gadumija Lietuvā ievadījusi ne vien programmu Viļņa Eiropas kultūras galvaspilsēta 2009, bet arī Lietuvas vārda tūkstošgades svinības, jo šogad aprit tūkstoš gadi, kopš Lietuvas vārds pirmo reizi pieminēts rakstītos avotos — Kvēdlinburgas hronikā.

Vecgada vakarā milzīgi skatītāju pūļi pulcējās pie Viļņas Koncertu un sporta pils, kā arī Nēres upes pretējā krastā, lai noskatītos krāšņu mūziklu @Hoffmann_Spragtukas, kas veidots pēc Pētera Čaikovska baleta Riekstkodis un tā pirmavota — Ernsta Teodora Amadeja Hofmaņa pasakas — motīviem. Caur ēkas stikla fasādi skatītāji varēja vērot vairākos stāvos notiekošo izrādi, kurā piedalījās vairāk nekā pusotra simta mūziķu, dejotāju, aktieru un kaskadieru.

Pusnaktī Viļņas Katedrāles laukumā sākās pasaules slavenākā gaismu mākslinieka vācieša Gerta Hofa izrāde, kas bija veltīta gan Lietuvas tūkstoš gadu vēstures stāstiem, gan mūsdienu Viļņai un tās arhitektūrai. Uz šo izrādi Katedrāles laukumā, Ģedimina prospektā un Sereiķišķu parkā bija pulcējušies nepieredzēti daudz cilvēku.

Viļņa — Eiropas kultūras galvaspilsēta 2009

Vīzija — nākotnes Eiropas galvaspilsēta, kas ir atvērta cilvēkiem, kultūrai un inovācijām.
Misija — radīt jaunu Eiropas kultūras pieredzi, kurā kultūra ir mūsdienu dzīves sastāvdaļa un ikviens indivīds ir tās radītājs.

Kultūras galvaspilsētas gada mērķis ir veicināt dialogu un toleranci Eiropā un citās pasaules daļās, kā arī pacelt kultūru kā modernas sabiedrības vērtību un virzošo spēku pilsētu attīstībā, kas izcels Viļņu kā vienu no modernākajām un dinamiskākajām pilsētām Centrālajā un Austrumeiropā, kas pasaulē pazīstama kā mūsdienu kultūras pievilkšanas centrs, pilsēta ar unikālu un atpazīstamu identitāti, kas atvērta jaunām idejām un ieguldījumiem.

Darbības jomas

  • Kultūras, mākslas un sociālie projekti — lai veicinātu iedzīvotāju kulturālās un pilsoniskās aktivitātes mūsdienu Eiropas sabiedrības kultūras ietvaros, radot apstākļus ikvienam kļūt par autoru un dalībnieku dzīvās kultūras programmā.
  • Mārketinga un komunikāciju aktivitātes Lietuvā un ārzemēs — lai palielinātu kultūras iniciatīvu pienesumu tūrisma attīstībai Viļņā un valstī, investīciju iespējas un ekonomisko attīstību.
  • Kultūras infrastruktūras attīstība — īstenot kultūras būvju attīstību tās renovējot, padarot piemērotas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un izmantojot jaunus būvniecības veidus, attīstīt un rekonstruēt Viļņas transporta un informācijas sistēmas.

Iecerētie rezultāti

  • sagaidāmi vismaz 3 miljoni apmeklētāju un dalībnieku kultūras galvaspilsētas gada Programmas pasākumos
  • Programmas ietvaros tiks īstenoti vismaz 300 kultūras, mākslas un sociālie, kā arī mārketinga un komunikāciju projekti
  • vismaz 3—4 jauni kultūras pasākumi varētu kļūt par regulāru Viļņa spilsētas tradīciju
  • tūrisma pieaugums Viļņai un Lietuvai — vismaz par 15%
  • Lietuvas un Viļņas atpazīstamība, kā arī to pozitīvs vērtējums nozīmīgākajās ārvalstīs pieaugtu vismaz par 3% 
  • vismaz 50% Lietuvas iedzīvotāju Programmu novērtēs pozitīvi
  • vismaz 18 jaunas, renovētas kultūras būves, kā arī vismaz 11 jaunas un renovētas sabiedriskas ēkas

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx