Ventspilnieki izvēlas Rakstnieku namu

25.maija Arhitektūras dienā šogad jau astoto reizi jaunākās ēkas un vietas Ventspilī uzņēma ciemos ekskursantus — arhitektus. Par starptautisku Rakstnieku namu pārveidotais bijušais Rātsnams starp trim kontrastainajiem pagājušā gada darbiem no Ventspils, kuri saņēma balvas Latvijas skatē, ir labākais ventspilniekiem.

Lai arī vēl silti ekspluatācijā palaistu ēku Ventspilī ierasti izvēlas arhitektu ziemas ballei, 2006.gada skates Labākie realizētie darbi arhitektūrā un būvniecībā Ventspils pilsētā balvas pasniedza jaunatklātā Ventspils slimnīcas korpusa konferenču zālē, kas atsevišķā apjomā iznesta pārbūves priekšplānā. Prioritāte pārredzama — ar veselīgu diskusiju pie veseliem pacientiem. Ārstnieciskās atmosfēras apgarota bija arī arhitektu apbalvošana. Ventspils Arhitektūras un pilsētbūvniecības nodaļas galvenā ārste Daiga Dzedone arhitektūras katastrofu centra brigādes pavadībā pateicās visiem, kas pagājušajā gadā glābuši, uzlabojuši vai veicinājuši Ventspils pilsētvides veselību. No viņas pincetē satvertajiem slēdzieniem kļuva zināmas uzvarētāju diagnozes starp 30 pieteikumiem 9 nominācijās. Ventspils slimnīcas galvenais arhitekts Valts Rauhvargers savukārt atgādināja, ka veselību miesai nodrošina laba iekšējā arhitektūra, bet arhitektūras veselīgums stimulē cilvēka nesaslimšanu vai atveseļošanos. 

Jaunais slimnīcas komplekss aizsāk, iespējams, arī noslēgs 2007.gada tēmu Ventspils arhitektūrā. Ventspils ir līdere Latvijas jaunceļamās publiskās arhitektūras telpā. Līdz šim slimnīca atradās divās vietās pilsētā — Ventas abos krastos, un atsevišķu funkciju, piemēram, uzņemšanas nodaļu dublēšanās sadārdzināja tās uzturēšanu. Tāpēc tuvu jūrai izvietotā vecpilsētas slimnīca ieguva Rīgas birojā Forma strādājošās arhitektes ar 30 gadu stāžu medicīnas būvju projektēšanā — Ināras Kārkliņas — profesionalitātē balstītu piebūvi. Tā nav pirmā Kārkliņas kārtotā ārstniecības iestāde ventspilniekiem. Iepriekšējā gada labākā ēka tur bija neliela viņas rekonstruēta privāta klīnika, kas Ventspili pārstāvēja arī valsts skatē.

Divās — ražošanas un dzīvošanas pusēs upes sadalītajai Ventspilij ir savas «sejas», kuru būvdarbiem no abiem krastiem nu stabili jāsekmē sašūpotajā pārvaldes politikā ierakstītā pilsētas rītdiena, — AKA birojs, Forma, BPBArho, Tugalev LTV uc. Arhitekta Leonīda Tugaļeva treniņi Pārventā sporta valstību Ventspili (jau ir olimpiskais centrs, baseins, skeitparks) padarījusi par vēl vienu halli sportiskāku. Nams 3 vīra Ērika Cērpiņa vienkāršoti atjaunotā rakstniecības celle mantojuma labiekārtošanā līdz nepazīšanai naskās pilsētas centrā noderējusi pat literātu vairogam pret investīcijām ietilpīgu mūsdienu arhitektūru otrpus Latvijai. 2006.gada venstpilnieku nams numur 1 gan nav tā autora mīļākais objekts, tāds tur vēl top — Amatu māja Skolas ielā.

Pēc pārtraukuma pārsteigumi iekļuvuši Ventspils iekštelpā. 2004.gadā godalgotais krogs Melnais sivēns Livonijas ordeņa pils puspagrabā bija tur vienīgais konceptuāli tīra un izteiksmīga interjera piemērs. Restorāns, klubs Splīns ar frančīzē no Rīgas iekārtoto melnīgsnējo telpu dizaina periodikas stila lappusēm pievienos arī Ventspili.

Nominācijas un prēmiju ieguvēji

Grand Prix — Vēsturisko ēku restaurācija, rekonstrukcija un renovācija

Starptautiskā rakstnieku un tulkotāju māja, [interjers], Annas iela 13, Nams 3, Ēriks Cērpiņš

Jaunbūve

Ražošanas ēka Baltic Juice Terminal, Dzintaru iela 3/5,  AKA birojs, arhitekti Aija un Andris Kokini

Rekonstrukcija un renovācija 

Valsts nodarbinātības aģentūra, Pētera iela 3, arhitekte Anita Pope

Privātmāja

Dzīvojamā māja Meža ielā 32, Ventprojekts, arhitekte Svetlana Sizasa

Interjeri

Restorāns Splīns, Kuldīgas iela 17, Royal Design Generation, dizaineris Mareks Birznieks

Pilsētas infrastruktūras objekti un ainavu arhitektūra 

Šķēršļu trase Piedzīvojumu parkā, autore Ilona Pētersone

Vides dizaina objekti

Vides objekts Tintnīca, Annas iela 13, tēlnieks Ģirts Burvis

Reklāmas un izkārtnes

Inserviss Group biroja ielas telpas grafiskais noformējums un izkārtne, Jūras iela 10, AWA, Andris Norītis

Gada labākā būvfirma

Pilsbūve (6 balvas šajā nominācijā no pavisam Ventspilī notikušām 8 skatēm)

Atzinības

Par padomju laikā sabojātas vēsturiskas ēkas pilnvērtīgu atgriešanu vasarnīcu rajona dzīvē — viesnīcas Jūras brīze arhitektam Mārim Siliņam
Par stilistiski saskanīgu ēku Lielā ielā 4 un 6 fasādes krāsojumu un izkārtnes zīmējumu — māksliniekam Jurim Igaram
Par kvalitatīvu darbu vides labiekārtojuma objektos — Normunds un partneri

Žurnāla Latvijas Architektūra balva — Leonam Semjonovam par interjeru AS Diāna biroja telpām Andreja ielā 5

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx