Venstpilnieki veido pilsētu ģimenei

Arī arhitektūrā ir savas Bridžitas Džounsas un ir meitenes ar pērļu auskariem. Ventspils arhitektūra noteikti ir Amēlija, kas ikgada randiņu ar sevi sagriež nebēdnīgā intrigā. 26.maija Arhitektūras diena bija jau septītie vērtēšanas svētki Ventspils apbūves varavīksnē. Uzvarēja — strūklaka.

Nav zināms, kā ir dzīvot kopā ar Amēliju pēc kinofilmas titriem, tāpat nezinu, kā ir dzīvot mūsdienu Ventspilī ilgāk par dienu gadā. Žurnālisti pārjautājot, vai tiešām pelēkā krāsa Ventspilī ir aizliegta. Ventspils nedrīkstot būt pelēka — saka šosezon. Betona pelēki bruģīši nav atļauti. Bērni zina — Ventspils ņirb no rakstainām taciņām. Krustojumos pīnes, protams, esot piņķerīgas, taču — saraisāmas. Labiekārtojuma «neizteiksmīgums» te var kļūt pat par kavēkli arhitektūras projekta akceptam.

E—zīmolu kontekstā Ventspils Digitālajā centrā apbalvoja skates Labākie realizētie darbi arhitektūrā un būvniecībā Ventspils pilsētā 2005.gadā uzvarētājus 7 nominācijās, rezultātus «uzticot» datora drukātai izvēlei. Skopas ir Ventspils pērnās pārmaiņas, ikgada nominēto 40 darbu vietā izvērtēti 26. Tāpēc šīgada Arhitektūras dienas moto bija: Lai maz ir daudz! Būvniecības diētā zaudēto atgūt ar atdevi sola jau nākamgad. Pilsētas mērs Aivars Lembergs gan bija vārdiem dāsns — viņaprāt, Ventspils vēsturiskā veiksme ritinās ceļā uz klusu dzīves un atpūtas vidi ģimenēm, tūrisma augstspriegumu atstājot Jūrmalai vai Palangai…

Lai arī pelēkums Ventspilī nav cieņā, galveno balvu arhitektūrā saņēma metāla pelēks pilsētvides dizaina objekts, izkonkurējot — tikpat «ārēji» pelēku klīnikas pārbūvi no apvienotā saraksta Ēka 2005. «Strīdīgi vērtēts — pilnīgi unikāls. Tik strīdīgs sen nebija bijis, kas arī nozīmē, ka labs,» apgalvo aizraujošā Ventspils arhitektūras e—redaktore Daiga Dzedone. Simpātiskā strūklaka ir darināta pēc koncepcijas par auglības koku ar zariem kā dzīvības strūklām, kas šļācas paralēlos režīmos — lietus, migla vai straujš ūdenskritums — ar ~3 minūšu intervālu. Tai ir vēja regulators plūsmu intensitātes koriģēšanai, kā arī efektīvs nakts izgaismojums.  Ventspilī ir ne viena vien skulpturāla strūklaka: Saules laiviņas, Kuģu vērotājs, nu Kāpu priede un būšot arī Paradīzes ābele, tomēr tikai par Vidumgrāvī iemontēto sūkņu zemūdens kompozīciju ventspilnieki saka: «Mums beidzot ir strūklaka!»

Tradicionāli Ventspils Olimpiskajā centrā atklāja Ventspils un Latvijas arhitektūras 2005.gada labāko darbu izstādes. Skaidri redzams — gan reģionālā, gan nacionālā pagājušā gada lielās balvas arhitektūrā rāda patīkamu tendenci, ka patiesi maz ir daudz. Diēta arhitektoniskajā apetītē ir veselīga visur.

Nominācijas un prēmiju ieguvēji

Grand Prix — Vides dizaina objekti

Strūklaka Kāpu priede, Gunārs Platpīrs

Ēka 2005

(Jaunbūve+rekonstrukcija+renovācija+restaurācija)

Renovētais privātās klīnikas Zinta nams, Lielā Dzirnavu iela 18, Forma, arhitekte Ināra Kārkliņa, Ventprojekts

Pilsētas infrastruktūras objekti un ainavu arhitektūra

Inženieru ielas iekšpagalma labiekārtojums, Arho

Interjeri

Spēļu un atpūtas komplekss Klondaika, Ganību iela 14, Inita Plēsuma

Reklāmas un izkārtnes

Preču zīme Saules rausis un tirdzniecības vietas noformējums Tirdzniecības centrā Tops, Tārgales iela 63, AWA, Andris Norītis, Andris Grandbergs

Fasāžu renovācija 

Kuldīgas ielas 22.ēka, AIG

Gada labākā būvfirma

Pilsbūve

Specbalva par nozīmīgu un paliekošu ieguldījumu Ventspils vides veidošanā — Arho

Žurnāla Latvijas Architektūra balva — Tatjanai Kotovičai ar komandu par labu sadarbību ar Ventspili

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx