Trīspadsmitās Eiropas Kultūras mantojuma dienas

No 7.—9.septembrim jau 13.reizi Latvijā norisināsies Eiropas Kultūras mantojuma dienas. Tās bijušas veltītas koka arhitektūrai, baznīcām, pilsētu vēsturiskajiem centriem, interjeru saglabāšanai un citiem tematiem. Šāgada tēma — Vēsturiskie dārzi un parki. Atklāšana — 7.septembrī plkst.17.00  Cēsu pils parkā.

«Dārzu mākslas vēsture atspoguļo pasaules kultūras attīstību, tā ir cieši saistīta ar arhitektūru un tās vēsturiskajiem stiliem — Senās Ēģiptes, Grieķijas, Romas, austrumzemju, viduslaiku, renesanses, baroka un ainaviskie angļu parki ir devuši cilvēcei dabas vērtību izpratni, skaistuma un harmonijas ideālu. Latvijas ainava, attīstoties Rīgai, lauku pilīm un muižām, mazpilsētām, ir kļuvusi bagāta ar vēsturiskiem dārziem. To saglabāšanā svarīgākais ir vērtības apzināšana un nepārtrauktība profesionālā kopšanā. Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) cer, ka Eiropas Kultūras mantojuma dienas (EKMD) veicinās vēsturisko dārzu apzināšanu, izpēti un kvalitatīvu restaurāciju, saliedējot vēsturniekus, arhitektus, dārzniekus un dendrologus kopīgā darbā, sniedzot vērtību apliecinājumu parku saimniekiem un estētisku baudījumu apmeklētājiem,» Juris Dambis, arhitekts, VKPAI vadītājs.

EKMD tradīcija sākās 1984.gadā Francijā, kad notika pirmās vēstures pieminekļu atvērto durvju dienas. Dažus gadus vēlāk šis projekts tika īstenots Holandē, Luksemburgā, Zviedrijā, Maltā, Beļģijā un citās Eiropas valstīs.

Šajā laikā EKMD dalībvalstu skaits ievērojami palielinājies. Ja 1991.gadā piedalījās tikai 11 valstis, tad nākamajos gados to skaits jau četrkāršojās. Latvija piedalās EKMD kopš 1995.gada. Līdz šim Latvijā EKMD bijušas veltītas baznīcām, koka mantojumam, jūgendstila ēkām, pirmskara mantojumam, pēckara mantojumam, pilsētu vēsturiskajiem centriem u.c.

Kopējā mantojuma dienu ideja ir atvērt sabiedrībai objektus, kas parasti sabiedrībai nav plaši pieejami.

Šāgada EKMD tiks atklātas 7.septembrī plkst.17.00  Cēsu pils parkā. 
Taču jau plkst.10.00 Daugavas muzejā Dolē, Salaspils novadā, sāksies konference Vēsturiskie dārzi un parki Rīgas rajonā*.

No 7.—9.septembrim EKMD sarīkojumi notiks visā Latvijā.
Piemēram: 
Bauskas rajonā 7.septembrī būs ekskursija pa Mežotnes muižas parku un pūtēju orķestra Bauska koncerts, 8.septembrī bez maksas aplūkojams Rundāles pils parks, kā arī ekskursija pa Jumpravmuižas parku arhitektes Ilzes Māras Janeles pavadībā.
Valmieras rajonā 7.septembrī Burtnieku muižas parka Mīlestības saliņā — Senās mūzikas koncerts.
Cēsu rajonā 8.septembrī Ungurmuižas parkā — Baroka mūzikas koncerts, apskatāma Ungurmuižas kungu māja. 
Liepājas rajonā 9.septembrī — Tāšu muižas dārza svētki. utt.

Pilna konferences un pasākumu programma šeit.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx