Tramps pieprasa ASV valsts iestādēm celt tikai “skaistas” ēkas

Aizejošais Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps  pirmdien izdevis izpildrīkojumu, ka ASV federālās valdības turpmāk celtajām ēkām jābūt “skaistām” un, ieteicams, būvētām klasiskā vai tradicionālā stilā. A4D galvenajā slejā ļoti reti pievēršas kādām ārzemju ziņām, taču šī vēsts ir interesanta kā mūsdienu precedents arhitektūras stilistisko izpausmju administratīvai regulēšanai, kas  līdz šim bijis vairāk raksturīgi autoritāriem un totalitāriem režīmiem.

Rīkojums paredz “sekmēt skaistu federālo būvju arhitektūru”, nosakot, ka klasicisma stila un “citu tradicionālu stilu” lietošanu “vajadzētu veicināt, nevis apkarot”. Tas paredz arī  izveidot īpašu prezidenta padomi valsts iestāžu arhitektūras uzlabošanai. Trampa rīkojumā ir kritizētas federālās ēkas, kas celtas pēc 20. gadsimta piecdesmitajiem gadiem, sakot, ka Vašingtonā tagad ir šādu ēku “nesaskanīgs maisījums” un ka valdība “lielākoties apturējusi skaistu ēku celšanu”. Izpildrīkojums gan nav tik radikāls, kā tā iepriekšējais projekts, kas medijus sasniedza šī gada februārī un tika kritzēts no Amerikas Arhitektu institūta (AIA) — ASV arhitektu profesionālās organizācijas puses.

Rīkojums noniecina modernisma arhitektūru, taču kritiķi saka, ka Trampa dekrēts ir drīzāk simbolisks. AIA paziņoja, ka nepārprotami iebilst pret šo iniciatīvu, un daudzi to kritizē kā nedemokrātiskus centienus uzspiest arhitektiem oficiālo stilu.  “Kopienām vajadzētu būt ar tiesībām un atbildību pašām izlemt, kāds arhitektūras dizains vislabāk atbilst to vajadzībām,” paziņojis AIA vadītājs Roberts Aivijs (Robert Ivy), solot sadarboties ar ievēlēto prezidentu Džo Baidenu. “Lai gan mēs esam sašutuši par administrācijas lēmumu nākt klajā ar šo dizaina mandātu, mēs priecājamies, ka šis rīkojums nav tik tālejošs, kā iepriekš tika uzskatīts.”

Zinātāji arī atgādina, ka pats Tramps, būdams nekustamo īpašumu attīstītājs, ne reizi vien finansējis modernisma stila būves, kurās izmantots stikls un tērauds.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
ABerne

Ja mums būtu eka Elizabetes iela 2 nevis moderniska bet jūgendstila varbūt to arī nevajadzēja nojaukt un celt jauno modernisko eku

1
0
Lūdzu, komentējietx