Somu arhitektu vasarnīcas izstādē

No 11.janvāra līdz 1.februārim Arhitektu namā skatāma izstāde Somu arhitektu radītā paradīze. Vasaras mājas 18951995. Izstādē varēs aplūkot slavenu somu arhitektu vasaras mājas, kas tapušas 100 gadu laikā.

Vasaras mītnei ir liela loma somu kultūrā. Tur somi pavada brīvo laiku, atpūšas no ikdienas steigas, tur arī strādā. Arhitekti savās vasarnīcās bieži izmēģina un īsteno jaunas idejas. Somu vasaras mājas atrodas pēc iespējas tuvāk dabai, un tām ir raksturīgs izteikts minimālisms.

Vasaras mājās ir atspoguļoti dažādu gadu desmitu arhitektūras virzieni, kaut gan vairākos projektos dominē ārpus laika sajūta. Salīdzinājumam izstādē ir arī šo arhitektu citu ēku fotogrāfijas, jo šo ēku stils atspoguļojas vasarnīcās. Par vasaras mājas nozīmi var spriest pēc arhitekta Larsa Sonka (Lars Sonck) atziņas: «Ir tikai viena lieta, ko es kā arhitekts nenožēloju, un tā ir mana vasaras māja». Dažas celtnes ir īstenotas vēl arhitektu studiju gados, citas ir vairāku gadu darba sintēze.

Izstādē ir apskatāmas fotogrāfa Jari Jetsonena (Jari Jetsonen) fotogrāfijas un diapozitīvi, to starpā ir arī Somijas arhitektūras muzeja, Alvara Ālto muzeja un arhitektu privāto kolekciju vēsturiskas bildes. Izstādes materiālus ir sagatavojuši fotogrāfs Jari Jetsonens un arhitekte Sirkalīsa Jetsonena (Sirkkaliisa Jetsonen), kura ir arī tekstu autore.

Izstāde pirmoreiz demonstrēta 2006.gada vasarā Somu Arhitektūras muzejā Helsinkos, bet pēc tam bijusi apskatāma arī Jiveskilē, Kopenhāgenā, Orhusā un Maskavā. Izstādi uz Rīgu ir nogādājusi Somijas Ārlietu ministrija sadarbībā ar Somijas vēstniecību Latvijā.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx