Šmēlinga konference Kā labi sajusties Rīgā?

Kā iesaistīt pilsētniekus nākotnes Rīgas veidošanā? Par piederību un līdzatbildību veicinošu pilsētas attīstību, par jaunām vēsmām un nozares izaicinājumiem arhitektūras konferencē stāstīs gan ārvalstu, gan pašmāju pētnieki, profesionāļi un aktīvisti no ASV, Čīles, Dānijas, Kanādas, Nīderlandes un Latvijas. 

Konferences vadošā tēma ir caur rīdzinieku iespēju un tiesību paplašināšanu radīt labu pilsētas vidi, tādā veidā uzlabojot savu dzīves kvalitāti. Šis process, kuru var nosaukt par pilnvarošanu (no angļu valodas «empowerment») mūsdienās ir viens no svarīgākiem arhitektūras un pilsētplānošanas attīstības vektoriem. Konferences mērķis ir stiprināt stratēģisko plānošanu, kā sabiedrības atbalstītu, zinātniski un ekonomiski pamatotu, taktiski ieviešamu pilsētas attīstības vīziju. 

«Sabiedrības pilnvarošana, jeb iespējošana ir mūsdienās izaicinošākā tēma ne vien pilsētplānošanā un atbildīgas pilsētvides veidošanā, bet arī socioloģijā un politiskajās zinātnēs,» stāsta Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis. «Esam nogājuši zināmu attīstības posmu — no viensētu mentalitātes, kurā pašu spēkiem veidojām savu mītni un saimniecību, esam tapuši par pilsētniekiem, bet lēmumus par apkārtējās telpas un infrastruktūras veidošanu, kā arī uzturēšanu esam deleģējuši profesionāļiem. Komunālos saimniecības pienākumus noliekot pie malas esam piedzīvojuši strauju zinātnes, kultūras un ekonomiskās vides attīstību — esam attīstījušies kā sabiedrība, tomēr procesā ir zudusi saite ar apkārtējo vidi un pilsēttelpu. Ironiski, ka šodien mums jārunā par to kā sevi atkal iesaistīt savas dzīves telpas un, līdz ar to, savas pilsētas veidošanā, jo tikai tā varam radīt vidi, ko saucam sar savu. Tikai kopīgi uzņemoties atbildību varam veidot pilsētas arhitektūru, kas ļauj tās lietotājam sajusties gan kā radītājiem, gan atbildīgam lietotājiem, paturot tiesības ieviest izmaiņas dzīves kvalitātes celšanai,» skaidro Gvido Princis. 

Konferences mērķis ir turpināt iepriekšējos gados aizsākto sabiedrības un nozares profesionāļu diskusiju un stiprināt apziņu par zinātniski un ekonomiski argumentētas un metodiski pamatotas pilsētas attīstības redzējuma nepieciešamību. Svarīgi ir ne vien vienoties par kopīgu stratēģisku vīziju un tās ievaru, bet arī piedāvāt skaidru un izmērāmu rīcību kopumu, kas spēj mūs līdz šai vīzijai aizvest, neskatoties uz mūsdienu ekonomiskajiem, ekoloģiskajiem un sabiedrību transformējošiem izaicinājumiem.

Šogad Šmēlinga konferences četrās daļās tiks apskatīta dažādas, uz iedzīvotāju iesaisti un pilnvarošanu vērstas, pilsētu attīstības teorijas un, iepazīstoties ar redzamākajiem labās prakses piemēriem tepat Rīgā, centīsimies identificēt to, kurš un kādos gadījumos ir jāpilnvaro līdzdarboties. Konferencē būs iespēja iepazīties ar ārvalstu studentu redzējumu par Rīgas iespējamo attīstību sarūkošas populācijas, neizmantoto namu, enerģijas neatkarības kā arī novecojošā Rīgas dzīvojamā fonda kontekstā. Konferences noslēguma daļā pievērsīsimies arī nozīmīgajam jautājumam — kā par pilsētas attīstības redzējumu komunicēt ar sabiedrību un kā pati pilsēta komunicē ar tās iedzīvotājiem.

Konferencē prezentētos Dānijas Mākslas akadēmijas studentu projektus par Rīgas un tās daudzstāvu dzīvojamo rajonu attīstību būs iespējams apskatīt izstādē Mikrorajona nākotnes. Izstāde būs apskatāma no 26. oktobra līdz 16. novembrim Rīgas Rātsnama otrā stāva balkonā. Izstādes atklāšana notiks 26. oktobrī pulksten 15.00.

Rīgas pilsētas arhitektam Reinholdam Šmēlingam veltīto populārzinātnisko konferenci ik gadu rīko Rīgas pašvaldības aģentūra Rīgas pilsētas arhitekta birojs. Konferences nolūks ir kopā aicināt aktīvus sabiedrības pārstāvjus, arhitektus, būvniekus, plānotājus, politiķus un citus interesentus, lai diskutētu par pilsētai un nozarei svarīgiem jautājumiem, iepazītos ar jaunākajiem nozares pētījumiem un analizētu citu valstu pieredzi.

Konferenceē Kā labi sajusties Rīgā? notiks ceturtdien, 27. oktobrī, no plkst. 9.30 līdz 18.00 kino teātrī K.Suns, Elizabetes ielā 83/85. Dalība konference ir bez maksas. Vairāk informācijas par programmu un referentiem, kā arī apmeklētāju reģistrācija — konferences mājaslapā.

Dalīties ar ierakstu:

Pievienot komentāru

avatar
10000