Sava istaba

Šodien, 20.novembrī plkst.18.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls Radošās darbnīcas telpās, Torņa ielā 1, Vecrīgā atklāj Spānijā dzīvojošās latviešu fotomākslinieces Evijas Gruznas personālizstādi Sava istaba. Ekspozīcija būs atvērta līdz 9.decembrim.

Fotogrāfijas maģistres Evijas Gruznas personālizstāde Sava istaba veltīta 1929.gadā sarakstītajai Virdžīnijas Vulfas esejai Sava istaba un piedāvā ielūkoties kāda cilvēka iekšējā dzīvē.

Izstāžu zāles telpa sadalīta 3 nosacītās zonās atbilstoši dienas simboliskam dalījumam fāzēs: Rīts, Dienvidus un Krēsla. Attēli izvietoti 3 dažādos veidos: sēriju fotogrāfijām noklāta siena, dubultfotogrāfijas un telpiska video projekcija, kas sastāv no cilpā samontētām fotogrāfijām un speciāli šim projektam radītas mūzikas.

Foto instalāciju Rīts veido 300 fotogrāfijas, kas attēlo kāda cilvēka virtuvi brokastu laikā un ar nekustīgu kameru dokumentē tajā notiekošo darbību katru rītu 6 mēnešu garumā. Šādos ierobežotos apstākļos katra kustība, katra lieta iegūst simbolisku un rituālu nozīmi.

Dienvidus ir sešas lielizmēra dubultfotogrāfijas, kur vienā attēlā tiek montēti divi savstarpēji neatkarīgi kadri, kas veido sajūtu par cilvēka klātbūtni interjerā.

Video projekcijā Krēsla viena un tā pati telpa aplūkota no diviem skatu punktiem — kreisajā foto daļā ar skatu caur logu uz ārpusi, labajā daļā — caur logu telpā. Katrā no tiem kāda daļa ir fiziski apslēpta (labajā pusē aiz aizkara, kreisajā — aiz mūra sienas). Tādējādi tie veido pozitīva un negatīva attiecības. Tikai skatītāja iztēle var sintezēt un aizpildīt neredzamo daļu, kas savieno abus attēlus. Videodarba neatņemama sastāvdaļa ir Gusta Rutka meditatīvais un emocionāli spēcīgais elektroniskās mūzikas pavadījums.

Fotogrāfe Evija Gruzna: «Šie attēli uzdod jautājumu: Kā paiet dienas? Laiks, kas paiet garām aizskatoties, aizdomājoties, aizguļoties. Laiks, kuru mēs dzīvojam, bet neatceramies. Lielākajā daļā nodzīvotā laika nekas nenotiek, katrā ziņā nekas atstāstāms, nekas pierādāms. Šajos darbos gluži kā minimālisma mūzikā ritmu ar ļoti ierobežotiem līdzekļiem veido nemitīgs atkārtojums.»

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx