Sadalītas ar+d 2004 balvas jaunajiem arhitektiem

Novembra beigās tika paziņoti 2004.gada ar+d balvas laureāti, kuru vidū arī daudzsološie dāņi — Plot. Godalgotajos darbos dominē materiālu, paņēmienu un attieksmes askēze. ar+d balva ir pazīstamākā starptautiskā arhitektūras atzinība, ko saņem talantīgi jaunie arhitekti un dizaineri no visas pasaules. Balvu organizē populārais britu arhitektūras žurnāls The Architectural Review.

ar+d balvas 2004.gada konkursam tika iesniegti vairāk kā 700 darbu no aptuveni 60 valstīm, pārstāvot visus apdzīvotos kontinentus. Uz balvu var pretendēt gan būves, gan rūpnieciski izstrādājumi — no ainavas elementiem līdz galda piederumiem.

Sestās starptautiskās ar+d balvas 2004 ieguvēji:

Jauniešu centrs Kopenhāgenā

Arhitekti Plot, Julien De Smedt, Bjarke Ingels

Uzbūvēta uz nevīžīgākās no pilsētas salām — Amager, kur nolaistas industrijas skrandas mijas ar zeļošiem jūrnieku klubiem, jaunbūve dreifē kā jaunavības oāze. Ne ēka, bet zāģmateriāla reljefs, kurš ieviļņo ostu upē. Minimālisma fantāzija. Asprātīga organiskā ģeometrija.

Kapela Kolumbijā

Arhitekts Daniel Bonilla

No La Carla kapelas, kas smalkā manierē piediegta zālainai mežmalas nogāzei paveras lieliski skati. Plānas, plakanas melnakmens sienas spraugā skan misiņa zvans — ieeja. Altāris atrodas pretējā mūru ielokā. Vidū — slīdošs, stiklots lūgšanu zāles karkass, kuru noēno koka līstīšu drapērija. Pagalmiņš — segts ziemeļos,vaļējs dienvidos. Dievnams gaismēnu reliģijai.

Vīna darītava Jaunzēlandē

Arhitekti Architecture Workshop, Kelly, Fenton, Hervey, Waterman, Thornton, Alley & Lund

Vīndaru reģiona Otago vēsais klimats ir labvēlīgs iecienīto Pinot Noir vīnogu audzēšanai. Gibstona ielejas terasēs, sniegoto kalnu pakājē, vīnogulāju trašu ieskauta, dus vīna darītava ? klusa un mierīga. Mākslīgi skaista sala dabas diženumā. Lineāra kā vīna darīšanas diagramma.

Šūnu ēka Tokijā

Arhitekti Atelier Tekuto, Yasuhiro Yamashita, Shinji Haraguchi

Balts, perforēti stiklots tornītis rāmā piepilsētas stūrītī. Nemēroga. Nenosakāmas funkcijas. Transformatora būda vai satiksmes kontrolpunkts? Četrstāvu dzīvojamā māja dizainerim un diviem bērniem ar kopējo platību 85 m2. Tukšuma mūris tērauda kastīšu konstrukcijā. Racionālisma triumfs.

Lekciju teātris Madridē

Arhitekti Jesús Aparicio Guisado, Héctor Fernández-Elorza

Pārbūvējot Paseo de la Castellana ēkas arkādi, zem kuras atrodas pazemes platformas, nebija galēja nepieciešamība pārveidot esošo telpu. Ar drosmīgu gājienu — pieņemot platformu par pirmā stāva līmeni un iekarot jauno telpu betona šūpulī, ir iegūta pieeja pārbūvei gan no ielas, gan pazemes. Konferenču laikā arkāžu virsgaismu aizver melni aizkari, veidojot slaidu tilpni ar viltīgu intimitāti. Iejūtīga arhitektūra.

Trīspakāpju godinājumus guva vēl 17 darbi. Piemēram, Parīzes arhitekta
Karla Frederika Svensteda projektētā ekstrēmi vienkāršā lampa — lukturis un Pekinas universitātes absolventu radītais strūklu faktūru parks.

2004.gada žūrija

Mario Cucinella (MCA) Boloņa, Itālija
Kevin Daly (Daly Genik) Losandželosa, ASV
Ryue Nishizawa (SANAA) Tokija, Japāna
Gert Wingårdh (Wingårdh Architects) Gēteborga, Zviedrija
Peter Davey, The Architectural Review redaktors

ar+d balva tiek pasniegta kopš 1999.gada. Dibinātājs — The Architectural Review. Atbalstītāji — uzņēmumi d line, Buro Happold un Grohe.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx