Rīgas Europan uzvarētāju lekcija

Piektdien, 29.februārī plkst.13.30 Arhitektu namā, tūliņ pēc balvu saņemšanas Europan 9 Rīgas uzvarētājs — Paolo Joti uzstājas ar lekciju Iotti + Pavarani: arhitektūra un ainava.

«Italo Kalvīno ir sacījis: «Pilsēta izskatās atšķirīgi atkarībā no tā, vai tuvojies tai no sauszemes vai jūras puses. Kamieļa jātnieks redz debesskrāpju smailes paceļamies virs apvāršņa. Viņš zina, ka tā ir pilsēta, bet domā par to kā par kuģi, kas aizvedīs viņu prom no tuksneša, par buru kuģi, kas pacels enkuru. Jūrnieks piekrastes miglā zina, ka tā ir pilsēta, bet domā par to, kā par kamieli, ko nospiež vīna maisi un cukurotu augļu saiņi. Ikviena pilsēta savu formu iegūst no tuksneša, kas to aptver.»

Mūsu projekti ainavā tiecas rast organizācijas principus. Tiešā un neizbēgamā saistība starp ēkām un atklāto telpu ir projekta galvenā tēma, pretstats «tuksnesim» — objektu juceklim, kas raksturīgas lielai daļai šodienas pilsētu. Mēs tiešām ticam, ka attiecības starp būvi un telpu ir būtiskas, lai radītu ne vien «telpas», bet «vietas», kas ir kā savienojošie elementi kompaktā arhitektoniski sociālā struktūrā, vienalga, cik daudzšķautņainas un heterogēnas arī nebūtu sastāvdaļas.»

Iotti + Pavarani, Slowtown Vema

Lekcijas ietvaros arhitekts iecerējis iepazīstināt ar četriem Iotti + Pavarani projektiem. Divi no tiem ir radīti Rīgai, konkursa Europan ietvaros — ekoloģiskais ciemats Ķīšezera krastā (veicināšanas balva Europan 8) un minētais uzvarētājprojekts Urban Living Rooms novietnei pie Juglas ezera (1.vieta Europan 9).

Trešais darbs ir daļa no Venēcijas 10.arhitektūras biennālē Itālijas paviljonā izstādītā ideālās pilsētas VEMA projekta. VEMA bija Itālijas paviljona kuratora Franko Purīni ideja — aicināt kopā 20 dažādus Itālijas arhitektu birojus, lai radītu savu skatījumu uz 21.gadsimta ideālo pilsētu, katrai grupai uzdod projektēt kādu no pilsētas rajoniem vai daļu infrastruktūras. Cenšoties iztēloties atšķirīgus dzīvošanas un telpas izmantošanas veidus, Iotti + Pavarani projekts tiecas rast jaunus būvju un atklāto telpu organizācijas principus, pretstatā šodienas pilsētu objektu juceklim.

Nozīmīgākais no Iotti + Pavarani darbiem ir projekts stadionam Sjēnā. Pilsēta, kas pazīstama kā viduslaiku arhitektūras pērle, it īpaši pateicoties vienai no pasaules ievērojamākajām publiskajām telpām — Piazza del Campo laukumam, 2004.gadā rīkoja arhitektūras konkursu jaunam stadionam. Konkursā uzvarējušais Iotti + Pavarani priekšlikums tiecas apjoma ziņā lielo būvi saudzīgi iekļaut gleznainajā Toskānas ainavā. Šobrīd noris darbs pie stadiona tehniskā projekta.

Iotti + Pavarani Architetti ir arhitektu birojs, ko 2001.gadā Rēdžio (Reggio nell’Emilia), izveidojuši Paolo Joti un Marko Pavarani (abi dzimuši 1973.gadā). Biroja darbi aptver plašu mēroga un funkciju spektru, šobrīd strādājot pie muzeja, izglītības, sporta un komerciālām būvēm, dzīvojamo ēku un ainavu arhitektūras projektiem. Darbojoties pārbūvju, renovāciju, kā arī ainavu projektos, biroja pieeja ir īpašs uzsvars uz jaunā un vecā integrāciju, iekļaušanos ainavā, vienmēr tiecoties piešķirt kontekstam jaunu «enerģiju», izceļot nereti nepamanīto un neizmantoto novietnes potenciālu. Iotti + Pavarani ir piedalījušies daudzos konkursos un saņēmuši vairākas godalgas. Starp īstenotajiem konkursu projektiem nozīmīgākie ir divi kultūras centri nelielos Itālijas ciematos, Brīvības un miera monuments Korēdžio, kā arī topošais stadions Sjēnā.

Gan Paolo, gan Marko ir lektori Ferāras universitātes Arhitektūras fakultātē. Abi rakstījuši arhitektūras izdevumiem, to skaitā ir autori publikācijai par Salaspils memoriālu nozīmīgajā itāļu arhitektūras žurnālā AREA (Nr.73, 2004.gada marts/aprīlis)

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
8 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
čakijs

Latvija nav gatava eiropanam. nekādu ambīciju no pilsētas. būs ciemats

tāpat kā visi pārējie, tikai bišu šūnu formā

Andrejs Ģelzis

>

snifs

tas purčika variants galīgi nav slikts

žanne

nezinu kā pekčakiča, bet ši bija dikti laba lekcija

čakijs

Latvija nav gatava eiropanam. nekādu ambīciju no pilsētas. būs ciemats

tāpat kā visi pārējie, tikai bišu šūnu formā

Andrejs Ģelzis

>

snifs

tas purčika variants galīgi nav slikts

žanne

nezinu kā pekčakiča, bet ši bija dikti laba lekcija

8
0
Lūdzu, komentējietx