Rīgā ar izstādi un lekciju viesojas Jans Gēls

Nākamajā nedēļā Rīgā viesosies ievērojamais dāņu arhitekts un pilsētplānotājs — publiskās telpas un dzīvīgo pilsētu apoloģēts Jans Gēls (Jan Gehl).  Otrdien, 20. jūnijā plkst. 17.30 Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā Lāčplēša ielā tiks atklāta viņa 80 gadu jubilejai veltītā izstāde Mainot domāšanas veidus, bet trešdien, 21. jūnijā plkst. 11.00 RTU Arhitektūras fakultātē Jans Gēls uzstāsies ar lekciju  No Džeinas Džeikobsas līdz dzīvīgajām pilsētām, kam sekos diskusija.

«Ja Jans Gēls neeksistētu, mums viņu vajadzētu izdomāt, lai glābtu savas pilsētas», — teikusi Dženeta Sadika Kāna (Jeanette Sadik Khan), bijusī Ņujorkas Transporta departamenta pilnvarotā pārstāve. Jana Gēla mūža darbs ir bijis saistīts ar dzīves kvalitātes uzlabošanu pilsētās, rosinot 20. gadsimta raksturīgās pilsētas, kurās dominē automašīnas, pārveidot pilsētās, kur galvenais ir cilvēks, radot gājējiem un velosipēdistiem draudzīgu pilsētvidi. Šai — «dzīvīgo pilsētu» (liveable cities) jomā viņš ir viena no ietekmīgākajā personām pasaulē, liekams blakus pilsētu atdzimšanas pionierei Džeinai Džeikobsai. Kopenhāgenas vecpilsētas kājāmgājēju ielu tīkls ir lielā mērā Gēla nopelns un šis piemērs ir iedvesmojis arī daudz citu pilsētu atdzimšanu visā pasaulē. Arī pats Jans Gēls ir darbojies dažādās pasaules malās.

Savulaik, jau 2001. gadā Jans Gēls veica pētījumu par Rīgas centra pilsētvidi un publisko telpu, saistībā ar Centrālstacijas pārbūves projektu. Gājēju pārejas ielas līmenī stacijas apkārtnei kā vienīgais humāno risinājums — tas bija Gēla ieteikums jau toreiz, kas gan tā arī līdz šim nav ticis īstenots. Šī ir vienreizēja iespēja pēc 16 gadiem Rīgā atkal satikt cienījamo meistaru un dzirdēt viņa pārdomas par toreizējo un šodienas Rīgu. Vai un cik daudz ir kas mainījies no tā, ko arhitekts ar savu komandu izstrādāja savā pētījumā un ieteikumos Rīgas pilsētvidei toreiz, 2001. gadā?

Izstāde Mainot domāšanas veidus ir veidota godinot cienījamo meistaru 80 gadu jubilejā un tās pamatā ir Jana Gēla sākotnējais darbs kā cilvēku uzvedības teorētiķim, pētniekam un rakstniekam pilsētvides kontekstā. Gēla pieeja ir izteikti humānistiska un pilsētvidi atbalstoša, vienmēr uzsverot, ka pilsētām jābūt veidotām cilvēkiem nevis tikai loģistikas nolūkiem, arhitektūras bravūrai vai aklai, vienkāršotai ekonomikai. Laba arhitektūra nav tikai forma, bet gan mijiedarbība starp formu un dzīvi. «Vispirms dzīve, tad telpas, tad ēkas — sākot otrādi, tas nekad nestrādās», — tā pats meistars, piebilstot, ka  «Mani vienmēr vairāk interesējis mainīt domāšanas veidu — pēc tam kāds cits var mainīt pilsētas».

Viesojoties Rīgā divu dienu vizītē, Janam Gēlam paredzēta tikšanās ar Rīgas domes priekšsēdētāju, pilsētplānotājiem un arhitektiem. Programmā ietverta pastaiga pa tuvējo centru, kuras noslēgumā notiks jomas profesionāliem paredzēta diskusija-seminārs. Jana Gēla ciemošanās kulminācija būs izstādes Mainot domāšanas veidusoficiālā atklāšana plkst. 17.30, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā Lāčplēša ielā 55. Izstāde Rīgā būs apskatāma trīs nedēļas, līdz 11. jūlijam.

Nākamajā dienā, 21.jūnijā plkst. 11.00 Jans Gēls piekritis novadīt publisku lekciju From Jane Jacobs to Liveable Cities (No Džeinas Džeikobsas līdz dzīvīgajām pilsētām), kam sekos jautājumu un atbilžu sesija. Uz lekciju aicināts ikviens interesents, pilsētplānošanas un arhitektūras jomas speciālists vai vienkārši Jana Gēla profesionālā talanta cienītājs. Lūgums iepriekš pieteikties. Lekciju organizē birojs OUTOFBOX, ar RTU AF atbalstu.

Jans Gēls Rīgā

  • Izstāde Mainot domāšanas veidus Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas telpās, Lāčplēša ielā 55. Atklāšana — 20. jūnijā plkst. 17.30. Kuratore — Līva Kreislere.
  • Lekcija No Džeinas Džeikobsas līdz dzīvīgajām pilsētām / From Jane Jacobs to Liveable Cities — 21. martā plkst. 11.00 RTU Arhitektūras fakultātē, Ķīpsalas ielā 6. Pieteikšanās

Informācija: Ilva Sinkēviča, Dānijas Kultūras institūta projektu administratore

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx