Šodien ir Pasaules arhitektūras diena, un tās vadmotīvs šogad ir “Toward a better urban future” jeb “Ceļā uz labāku pilsētvides nākotni”. Šai tēmai ir veltīts Starptautiskā Arhitektu savienības (UIA) rīkots seminārs, kas atbilstoši apstākļiem un laikmeta garam notiek tiešsaistē. Latvijā šai dienā tradicionāli notiek Rīgas arhitektūras balvas uzvarētāju paziņošana, un pieskaņotus arhitektūras pasākumus sekojošajās dienās parasti rīko arī Arhitektu savienība. Šogad atkrīt ierastā plašākā Arhitektūras dienas atzīmēšanā kādā no Latvijas pilsētām, taču biedrība organizē nelielas pilsētvides ekskursijas interesentiem, dažādi skarot pilsētnieciskās nākotnes tēmu.
Pasaulē
1995. gadā Starptautiskā Arhitektu savienība (UIA) iesāka Pasaules arhitektūras dienas atzīmēšanas tradīciju, nosakot to ikgadus oktobra pirmajā pirmdienā, paralēli ar Apvienoto Nāciju proponēto Pasaules dzīvotnes dienu (UN World Habitat Day), kuras devīze šogad ir “Mājoklis visiem: labāka pilsētu nākotne” (Housing For All: A better Urban Future). Ar to cieši sasaucas arī Pasaules arhitektūras dienas tēma, ko starptautiskā arhitektu savienība ik gadus izvirza, lai pievērstu profesionāļu un arī plašākas publikas uzmanību problēmām, kas saistītas ar pilsētām un planētas apdzīvošanu.
Šajā dienā pasaules arhitektu organizācija it kā atgādina, ka arī arhitekti ir līdzatbildīgi domāt un rīkoties tā, lai pasaule kļūtu labāka un taisnīgāka. “Tāpat kā visā pasaulē mainās sociālās paražas un dzīves telpa, globālā pandēmija atkal parāda, kā krīzes nesamērīgi ietekmē nabadzīgākās un neaizsargātākās sabiedrības. Pārāk daudzās pasaules pilsētās cilvēki nevar justies droši tikai tāpēc, ka viņiem trūkst tīrs ūdens, gaiss un pat elementāra dzīves telpa. Pilsētu attīstības politikai jānodrošina visiem iedzīvotājiem atbilstoši pakalpojumi, pajumte un atpūtas vieta. Pilsētu plānošana, dizains un arhitektūra ir izšķiroši faktori, lai pilsētu attīstība nākotnē būtu labāka visiem”.
Pieskaņojoties aktuālajai situācijai, UIA šogad rīko vebināru, ko var skatīt gan Zoom, gan Facebook platformās. Tiešsaistes seminārs divarpus stundu garumā pievēršas tādiem šodienas pilsētu izaicinājumiem, kā ūdens un sanitārā higiēna, publiskās telpas, gaisa kvalitāte un mājokļi, kā arī tam, kā arhitekti var līdzēt sasniegt nospraustos ilgtspējības mērķus. Vebināru vada UIA prezidents Tomā Vonjē (Thomas Vonier ), UIA ģenerālsekretārs Šerbans Ciganašs (Şerban Ţigănaş). Vairāk par vebināra dalībniekiem — UIA lapā
Vebināra ieraksts — UIA Facebook profilā
Rīgā
Kā katru gadu, šajā dienā svinīgi tiek pasniegta Gada balva Rīgas arhitektūrā. Šogad uz to pretendē 14 arhitektūras darbi un gala ceremonija notiek ēkā, kas balvu ieguva pagājušajā gadā — Venta Didrihsona projektētajā River Breeze Residence daudzdzīvokļu namā Klīversalā.
Savukārt Latvijas arhitektu savienība, tā kā šogad nevar atļauties izbraukumu uz kādu no pilsētām, sadarbībā ar Kultūras ministriju turpmākajās dienās organizē pilsētvides ekskursiju ciklu, ko vadīs Vents Vīnbergs, Artis Zvirgzdiņš, kā arī Renāte Prancāne un Ilze Rukšāne.
Pieteikšanām ekskursijām — LAS lapā (reģistrēšanās ir obligāta, dalībnieku skaits – ierobežots), vairāk informācijas — LAS feisbuka profilā
Anonsēju Angļu Džentlmeņu kluba 4.sezonas 4.sēriju “Fufliņš”. Darbība notiek slavenajā Londonas Taureņu pirtī – darbojošās personas Nauris, Sers Dambjē, apsekotājs, eksperts, sers Štoks un vēl daži seri. Saruna notiek izmantojot žargonvārdus, tāpēc pirms sarunas ieraksta tiks publicēta žargonvārdu vārdnīca.Atgādinu, ka visi notikumi un personas ir izdomātas!
Ja kāds domā, ka valstij nozīmīgi lēmumi tiek pieņemti Anglijas Parlamentā, tad jāsaka, ka viņš nebija iepazinis Londonas pirts iešanas tradīcijas. Londonieši bija civilizācija labāko paraugu cītīgi pārņēmēji un sekojot romiešu pirtī iešanas tradīcijām, padarīja šo patīkamo nodarbi par veselu mākslu. Londonas Taureņu pirtī savu miesu un garu atveldzēt jau karalis Ričards Lauvassirds, tur garu brīvdienās uzmeta jau Elizabetes laikos, bet tikai retais zināja, ka tur tika lemti karalistes nozīmīgāko būvju likteņi. Pat Viņas Majestāte bija ierīkojusi speciālu noklausīšanās līniju Taureņu pirtīs un pa vakariem pieplakusi savai klausāmcaurulei. Jāsaka, ka sarunas Taureņu pirtī noritēja brīvā gaisotnē, mijoties alus kausiem, krievu… Lasīt vairāk »
Londonas Taureņu pirtī daudziem notikumiem, kas nodarbināja londoniešus pēc tam daudzus mēnešus un prasīja milzu resursus no karaļvalsts, bija spontāns sākums. Lūk sers Štoks, iznācis no turku masāžas, sasārtis un ietinies togā devies uz lielo, marmora mozaīkām izklāto publisko baseinu, saviem līdzgaitniekiem seram Naurim, seram Dambjē un citiem godājamiem seriem, izmeta vienu frāzi: “Bekingemas pils ir nedroša, tur ieperinājušies rojālisti, to nojaucot mēs iegūtu labu vieti Karaliskajai Mūzikas hallei un tauta priecātos”. Tikai viena Romas imperatora cienīga frāze, bet kādus izdevumus tas nesa Kronim – bilances vērtības aprēķins, detalizēts apsekojums, mākslinieciskā izpēte, vairākas sapulces, publikācijas presē, bataljona šis idejas aizstāvju… Lasīt vairāk »
Āfrikāņu bēres, ja kas, ir viens riktīgi jautrs pasākums, – līdzīgi Londonā gāja ar modernisma mantojuma bērēm: https://www.youtube.com/watch?v=EroOICwfD3g Iesākumā visi ilgi un gari liedzās – nu nevar būt ka konkrētais objekts ir miris, nu tas taču nevar būt. Bet parastie ļaudis nezināja, ka kaut kur augšā, sera Dambjē organizācijā viss ir sen izlemts un sers Dambjē jau sūta savus jautros apstāvētājus. To uzdevums bija publiku izklaidēt un “nelaiķi” izvadīt pēc iespējas jautrāk. Pirmie paziņojumi sekoja vēl tad, kad “mironim” pavisam noteikti bija saklausāms pulss – ēka funkcionēja, tur darbojās nomnieki. Tad nāca apsekotāji, kuri meklēja “līķa” bāluma pazīmes, – viņiem… Lasīt vairāk »
P.S. Ja Jūs nepamanījāt iepriekšējos nelaiķus, kurus izvadīja tikpat jautri: RTU Studentu pilsētiņa Ķīpsalā, Strēlnieku muzejs, Viesnīca Latvija, Centrālā Dzelzceļa stacija….
Kas ir tapis to vietā? No arhitektūras kvalitātes jeb Baukultur viedokļa apšaubāmi darbi, bez individuālajām arhitektūras pazīmēm, fona apbūve, kas pazūd un ne ar ko neizceļas. Bija tā vērts?