Novembrī Rīgā notiks starptautiska konference “Migrācijas arhitektūra”

Novembra sākumā Rīgā norisināsies starptautiska ar arhitektūras un plānošanas nozarēm saistīta konference “Migrācijas arhitektūra” (“Architecture of Migration”), kas apskatīs Baltijas pozīcijas pārmaiņu pasaules un globālo plūsmu kontekstā. Konference notiks 7. un 8. novembrī, un tās fokusā būs Baltijas jūras reģiona valstu vienotā, bet reizē neviendabīgā kopaina, uzsverot gan iekšējās, gan ārējās migrācijas procesus un kopsakarības ar plašāku ģeogrāfiju.

Migrācija ir sena parādība, tomēr tieši pēdējos gados tā radījusi vislielākos izaicinājumus pasaulē kopumā. Par galvenajiem migrācijas cēloņiem un iemesliem uzskatāmi karadarbība un politiskā nestabilitāte, vajāšana reliģisko vai politisko uzskatu dēļ, ekonomiskie apsvērumi, nabadzība, klimata pārmaiņas, kas padara neapdzīvojamas atsevišķas teritorijas, bet tikpat būtiska daļai populācijas ir “atvērtās pasaules” piedāvātā iespēja brīvi ceļot, izvēlēties valsti dzīves vietai vai izglītības iegūšanai.

Konferences mērķis ir veidot pēc iespējas daudzveidīgu skatījumu uz migrāciju kā globālu parādību, analizējot to no ģeopolitisko, telpisko un sociālo pārmaiņu pozīcijām, piemēram, akcentējot nodomus Arktikas izmantošanā, Baltijas jūras urbanizācijas procesus, dekonstruējot robežas jēdzienu, pētot digitālās infrastruktūras tīklojumus un ātrgaitas transporta savienojumus, analizējot pilsētu un lauku mijiedarbību iekšējās migrācijas rezultātā. Tāpat šķiet interesanti spekulatīvi domāt par nākotni apsverot ideju par starpplanētu migrāciju, jo dzīve uz zemes pašreizējā intensitātē ilgtermiņā var radīt nevēlamas sekas. Arhitekti jau sākuši vizualizēt, kā varētu izskatīties dzīvojamā vide uz Marsa.

Nosakot konferences tēmu, Latvijas Arhitektu savienība vēlas iezīmēt Rīgu kā vitālu starptautisko sakaru centru globāli nozīmīgu tēmu risināšanā. Konferencē uzsvars tiks likts uz Baltijas jūras reģiona valstu kopējo ekosistēmu, kā arī tiks izcelta citu valstu unikālā pieredze izpratnes veidošanai par procesiem, ko iniciē mobilitāte – cilvēku, transporta, preču, pakalpojumu, datu un citas plūsmas.

Plānotais pasākums būs nozīmīgs notikums arhitektūras nozarē Baltijā. To organizē Baltijas Arhitektu savienību asociācija – Latvijas Arhitektu savienība sadarbībā ar Lietuvas un Igaunijas Arhitektu savienībām. Divu dienu konferences programmu papildinās Starptautiskās Arhitektu savienības (Union International des Architectes, UIA) I un II reģiona pārstāvju tikšanās, ikgadējā Baltijas Arhitektu savienību asociācijas (Baltic Architects Union Association, BAUA) arhitektūras skolu absolventu balvas pasniegšana, diskusijas un citi saistītie notikumi nedēļas garumā. Aicinot uz pasākumu Starptautiskās Arhitektu savienības delegācijas, arhitekts un Latvijas Arhitektu savienības prezidents Juris Poga akcentē, ka nepieciešams veicināt pārrobežu sadarbību, atvērtu un efektīvu komunikāciju starp organizācijām un profesionāļiem veiksmīgai arhitektūras un plānošanas politikas virzībai.

Konferences kuratores Dina Suhanova un Dagnija Smilga ir starptautiski strādājošas arhitektes, kas vēlas paplašināt „migrācijas” jēdzienu un dekonstruēt tā ierasto izpratni. “Plānotais pasākums ir iespēja Latvijai pozicionēt sevi starptautiskā kontekstā, rezonējot ar globāli aktuālu tēmu – migrāciju – parādību, kas raisa virkni jautājumu un izaicinājumu,” uzsver kuratores. “Migrācija saistāma ar visaptverošiem urbanizācijas un mobilitātes procesiem – ar to kā parādību jau no cilvēces pirmssākumiem saskaras ne tikai atsevišķi reģioni, bet globālā pasaule kopumā. Mums šī konference ir iespēja veidot nebijušu zināšanu bāzi, lai reaģētu uz jauniem izaicinājumiem un modelētu Baltijas kopienu jaudpilnai un ilgtspējīgai nākotnei.”

Konferencē uzstāties aicināti starptautiski atpazīstami eksperti – Migrant Journal redaktors un pētnieks Justinien Tribillon, dizainere Irene Stracuzzi, arhitektūras vēsturnieks un Igaunijas Mākslas akadēmijas rektors Mart Kalm, arhitekts, pētnieks un kurators Ignacio g. Galán, arhitekte un ilgtspējības standartu eksperte no Gensler – Kirsten Ritchie, arhitekts un Hosoya Schaefer Architects partneris Markus Schaefer, arhitekts un Crimson Architectural historians partneris Mike Emmerik, urbāniste no UrbanLabKeiti Kljavin, Victoria and Albert Museum programmu kuratore Meneesha Kellay, kādreizējais ArchDaily redaktors, tagad ArkDes Stokholmā kurators – James Taylor-Foster, LABLAB pētniecības un dizaina ideju laboratorijas vadītājs Daniel Urey, PART arhitekte, pētniece un kuratore Sille Pihlak un citi.

Uz konferenci aicināti visi interesenti, tā norisināsies 7. un 8. novembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Plašāka informācija par programmu un biļetes pieejamas mājas lapā www.architectureofmigration.org. Līdz 14. augustam iespējams iegādāties early birds biļetes par samazinātu cenu.

Galvenā konferences mērķauditorija ir arhitektūras un ar to saistīto jomu profesionāļi, telpiskās plānošanas un satiksmes speciālisti, pētnieki, akadēmiķi un studenti, nevalstisko organizāciju pārstāvji, politikas veidotāji un viedokļu līderi, vietējo un starptautisko valsts un pārvaldes institūciju pārstāvji, attīstītāji un privāto nozaru pārstāvji, kas ikdienā darbojas informācijas un komunikāciju tehnoloģiju, satiksmes, būvniecības, ražošanas un saistītās nozarēs. Plānots, ka pasākumu apmeklēs ap 400 dalībnieku.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx