Nojaukt vai saglabāt? — projekts MAD telpā aicina paust viedokli

Līdz sestdienai, 24. oktobrim MAD arhitektūras telpā arhitektu studijas GAISS iniciētais projekts Saglabāt — Nojaukt, kura mērķis paplašināt diskusiju ap jautājumiem, kas skar ēku Elizabetes ielā 2 un plānus šajā vietā attīstīt Nacionālās koncertzāles projektu.

Ēka Elizabetes ielā 2 ir izteiksmīgs modernisma arhitektūras piemērs. Tā celta 1974. gadā pēc arhitektu Jāņa Vilciņa, Alfona Ūdra, Antona Staņislavska un Gunāra Asara projekta. Šobrīd ēka tiek izīrēta biroju vajadzībām un joprojām tiek aktīvi lietota. Oficiālos dokumentos tā tika vērtēta kā kultūrvēsturiski vērtīga līdz 2020. gada jūnijam, kad kultūras ministrs negaidīti nāca klajā ar ieceri ēku nojaukt, lai šajā vietā būvētu akustisko koncertzāli. Divu dienu laikā lēmums par koncertzāles projekta attīstību Elizabetes ielā 2 tika pieņemts Ministru kabinetā. Plašāka idejas apspriešana sabiedrībā netika organizēta.

Saglabāt — Nojaukt provocē lēmumu par ēkas Elizabetes ielā 2 likteni pieņemt katram pašam. Ātrums kādā valdība izlēma ēkas vietā plānot koncertzāli, atstāja iespaidu, ka izvēle bijusi viegla vai pat nejauša. Saglabāt — Nojaukt projektā ietverts šis šķietamais vieglums, tiecoties apkopot plašākas sabiedrības viedokļus kodolīgos domugraudos. Projekts ir prezentēts ar instalāciju MAD arhitektūras telpā līdz 24. oktobrim un @saglabatnojaukt Instagram profilā.

Ikviens, kam svarīga kultūras attīstība, mantojuma jēgpilna saglabāšana un 21. gs. vērtībās balstīta koncertzāle, tiek aicināts līdz 24. oktobrim īsā atbildē noformulēt savas domas aizpildot formu projekta mājas lapā saglabatnojaukt.lv.

 

Daži no viedokļiem

Krista Burāne, režisore

“Ēka ir jāsaglabā, jo tā ir lielisks modernisma arhitektūras un domāšanas piemērs. Ēkas iecelšana parkā, nerēķinoties ar vēsturisko vidi un dabu pilsētā, atklāj laiku, kurā cilvēks ticēja progresam un savai uzvarai pār dabu. Diemžēl plānotie, pilsētas dabu postošie būvdarbi šajā pašā vietā rāda, ka lēmēju domāšana kopš septiņdesmitajiem, tā arī nav mainījusies.”

Inta Liepa, skolotāja

“Nojaukt ēku Elizabetes ielā 2, lai tai vietā uzbūvētu akustisko koncertzāli, ir neprātīgi, izšķērdīgi un muļķīgi. Pirmkārt, nav prātīgi jaukt nost to, kas funkcionējošs un neapdraud apkārtējos ne ar krītošiem apmetuma gabaliem, ne ar sliktu gaumi. Otrkārt, Latvija nav tik turīga valsts, lai tērētu miljonu tikai “vietas nolīdzināšanai”. Bet galvenokārt – šī ēka ir skaista.”

Valdis Celms, mākslinieks

“Jāizmanto iespēja tikt pie koncertzāles. Nevajaga nojaukt esošo ēku. Jāatrod apjomu papildinošs arhitektonisks risinājums, kas atbilstu jaunajām funkcijām un laikmeta prasībām šajā vidē.”

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Man kā vēsturniekam liekas lielisks piemērs ar Vāgnera namu. Izcils piemērs. Ja valsts nespēj savest kārtībā CK namu ( 32 miljoni tomēr ) un to uzturēt ( kur diezin aiziet apsaimniekošanas maksa? )- atdot to MAD biedriem MAD pasākumiem, un visu namu. Pieaicināt Levita kungu runas teikšanai. Vilkt paralēles ar Vāgnera namu – ja to var atdot, ādēļ šo nevar? Droši vien ka šeit varētu ierīkot lieliskas izstāžu zāles un eksponēt Arhitektūras muzeja krājumus un LDMM krājumus un iegūt tūristu apmeklētu vietu. Miķelim ir trešais variants: ATDOT. P.S. Lūdzu to iegrāmatot un paldies visiem arhitektiem, kas šo dara par pilsonisko… Lasīt vairāk »

Miķelis
2
0
Lūdzu, komentējietx