Nacionālā teātra konkursā uzvar AB3

Trešdien tika paziņoti uzvarētaji Nacionālē teātra piebūvei – 11 priekšlikumu konkurencē par labāko atzīts biroja AB3D darbs.

 

„AB3D” savā piedāvājumā norāda, ka piebūves arhitektūra veidota respektējot esošo teātra ēku kā kultūras pieminekli, saglabājot to kā augstāko un krāšņāko dominanti jaunajā teātra kompleksā. Esošā piebūve tiks vizuāli sapludināta ar jauno piebūvi, kuras arhitektūra veidota, izmantojot vienkāršas taisnstūrveida formas. Jaunā zāle „black box” būs novietota pie Kronvalda bulvāra, Simtgades alejas pusē paredzot foajē ar divām skatītāju ieejām – no parka puses un no Simtgades alejas puses. Apmeklētajiem paredzēta arī otrajā stāvā izvietotā kafejnīca/bārs un trešajā stāvā izvietotais restorāns ar jumta terasi un skatu uz kanālu. Jaunbūvējamās ēkas centrālajā daļā starp esošo piebūvi un „black box” atradīsies teātra darbnīcas, aktieru ģērbtuves, virtuve, tehniskās telpas. Tāpat ēkā atradīsies mēģinājumu zāles un atpūtas telpas, telpas teātra administrācijai un dienesta dzīvokļi. Plānots, ka jaunās piebūves apbūves laukums sastādīs 3250 m2, kopējais apbūves laukums 6305 m2, bet jaunās piebūves ēkas kubatūra 49150 m3.

2. vietu ieguva Piegādātāju apvienība SIA „TRĪS ARHITEKTŪRA”/SIA „SUDRABA ARHITEKTŪRA”, bet 3. vietu konkursā ieguva SIA „Lauder Architects”. Vēl konkursā tika piešķirtas piecas veicināšanas balvas. Tās ieguva Arhitektu birojs „NRJA” (Juridiskais nosaukums SIA „F.L.TADAO & Lukševičs”), apvienība SIA „GrafX” UN SIA „Layout17”, apvienība SIA „Mark arhitekti”, SIA „Mailītis A.I.I.M”, SIA „apdALPS”, SIA „SESTAIS STILS”, kā arī SIA „ARHIS ARHITEKTI”.

Metu konkursa kopējais godalgu fonds bija 30 000 eiro, no kura ar 12 000 eiro prēmēja pirmās vietas laureātu. Otrās vietas ieguvēji saņēma 8000 eiro, bet trešās – 4000 eiro. Ar godalgu 1000 eiro apmērā apbalvoja veicināšanas balvu ieguvējus.

Metu konkursā par Latvijas Nacionālā teātra piebūvi kopumā tika saņemti 11 metu projekti. Konkursa mērķis bija iegūt arhitektoniski augstvērtīgu, funkcionāli pārdomātu un ekonomiski pamatotu metu piebūvei, kas konstruktīvi savienota ar esošo teātra ēku Kronvalda bulvārī 2, kā arī paredz teritorijas labiekārtošanu, akcentējot kanāla apstādījuma zonu.

Konkursam iesniegtos metu piedāvājumus vērtēja žūrijas komisija, kuru vadīja Kultūras ministrijas arhitektūras eksperts Jānis Dripe. Žūrijas komisijas sastāvā bija Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs, Latvijas Nacionālā teātra izpilddirektors Ojārs Rubenis, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes priekšnieks, arhitekts Juris Dambis, Rīgas pilsētas būvvaldes Rīgas pilsētas kultūras pieminekļu aizsardzības nodaļas vadītājs Viesturs Brūzis, arhitekti Uldis Balodis un Guntis Grabovskis, Kultūras ministrijas Investīciju un projektu nodaļas vadītājs Juris Šumeiko. Ekspertu statusā vērtēt piebūves projektu bija aicināti arī zināmi Igaunijas un Lietuvas arhitekti – Ralfs Leoke no Tallinas un Gintauts Natkevičus no Kauņas.

Rīgas dome plāno, ka pēc metu konkursa noslēgšanās jaunās piebūves projektēšana notiks apmēram divus gadus, un piebūves būvniecība varētu sākties 2022. gadā, kad arī būs beidzies nomas līgums ar aiz teātra ēkas esošo tenisa kortu apsaimniekotāju.

 

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
3 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Armands

Liels prieks par dažādajiem un interesantajiem piedāvājumiem. Sajūtu ziņā, patika drīzāk kardināli savādākie varianti, teatrālākie. Tik izstieptai mājai iederētos jaunā/vidējā/klasiskā saspēle. Par funkciju un piepildījumu… teātra piebūves plāns laikā kad jrt ir iestrēdzis, koncertzāle karājas gaisā un rd budžets sajūtu ziņā ir izcaurumots… liekas lieki.

Miķelis

Man te pastāstīja no pirmavotiem par JRT un dažiem citiem VNĪA objektiem, nu ,draugi, valsts atrodas savā pēdējā – iziršanas stadijā – ar tādu korupcijas līmeni, neizlēmības līmeni, mēs drīz pavisam noteikti noiesim uz grunti. No uzvarētāja darba redzēta viena bilde un pietiekami intriģējoši, bet apsveicu jau avansā, gribētos redzēt vēl mazliet:) Bet sagatavojoties realizācijā vissliktākajam – būvnieki, un tie būs RERE veidīgie presēs, VNĪA jauni darbinieki paņemti, kuri baidās un nesaprot kas notiek un tā kā neesat MG kas ieslēdz skaitītāju pie niecīgiem papildu darbiem ar 5 nullēm un samaksā presei, būs vien ar to jātiek galā. Gribējās jau… Lasīt vairāk »

Miķelis

P.S. Un steidzami likvidējam visu, kas saistīts ar Ētikas vārdu. Ētiski varbūt kāds arhitekts rīkojās Latvijas 1.Republikā, šobrīd esam kārtīgas padomju konstrukcijas mantinieki, kuri ir nežēlīgi sava labuma rausēji, lobisti un blata sistēmas korifeji. Esam vismaz godīgi šajā.

3
0
Lūdzu, komentējietx