Latvijas jūgendstils Stokholmā un Minskā

Ceļojošā izstāde Architecture 1900, kas 19. un 20.gadsimta mijas mantojumu klasificē kā stilistiski vienojošu elementu Baltijas jūras reģiona apbūvei, no 4.decembra līdz nākamā gada 30.janvārim būs apskatāma Stokholmas Arhitektūras muzejā. Savukārt, Baltkrievijas Nacionālajā bibliotēkā Minskā vēl līdz 12.decembrim viesosies Latvijas Nacionālās bibliotēkas veidotā ceļojošā izstāde Jūgendstils Latvijā.

Izstādē Architecture 1900 atrodama kodolīga informācija par pēcindustriālās revolūcijas arhitektūru (1885—1915) Stokholmā, Helsinkos, Tallinā, Rīgā un Sanktpēterburgā. Vairāk kā 150 zīmējumu un 300 fotogrāfiju rāda piecu lielpilsētu arhitektoniskās līdzības. Pielietojot novatoriskus materiālus, asimetriskas formas un ornamentālu dekoru kā oponentus tolaik būvmākslā dominējošajai eklektikai, Baltijas piejūras pilsētu plānos intensīvi tika iezīmēti jauni — jūgendstila un nacionālā romantisma ideāli. Progresīvā perioda apbūves izpēte starptautiski tika sākta jau pēc politiskā apvērsuma Baltijā 20.gadsimta 90.gados. Šīgada pavasarī izstāde bija skatāma Latvijas Mākslas akadēmijā, 2005.gada vasarā tā ceļos uz Visbiju.


Ekspozīcija Jūgendstils Latvijā stāsta par stila izpausmēm Rīgas, Liepājas un Jūrmalas arhitektūrā, latviešu lietišķajā un tēlotājmākslā, ieskatoties arī 20.gadsimta sākuma Latvijas grāmatniecībā un periodikas grafikā. Izstāde jau pabijusi Nīderlandē, Vācijā un Krievijā.


Architecture 1900 tapusi ar Zviedrijas institūta, Ziemeļvalstu Kultūras fonda un Igaunijas Kultūras ministrijas atbalstu, sadarbojoties Igaunijas, Somijas, Latvijas un Zviedrijas Arhitektūras muzejiem, Sanktpēterburgas Valsts Vēstures muzejam un Gotlandes grāfistes administratīvajai padomei. Tās ietvaros 2005.gada 21. un 22.janvārī Stokholmas Arhitektūras muzejā notiks starptautisks seminārs.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
googoo

tā 1900 gan bi viena dikt fein izstāde! kā tagad atceros. nebūtu žēl i otrreiz aizčāpot. heh… moš i vērts līdz svenskai aizlaist? 🙂

googoo

tā 1900 gan bi viena dikt fein izstāde! kā tagad atceros. nebūtu žēl i otrreiz aizčāpot. heh… moš i vērts līdz svenskai aizlaist? 🙂

2
0
Lūdzu, komentējietx