LAS atbild Kultūras ministrijai par koncertzāles novietnes izvēli

Arhitektu savienība (LAS) 5. janvārī rīkoja padomes sēdi tiešsaistē, kurā lēma, kā atbildēt Kultūras ministra aicinājumam sniegt organizācijas viedokli par nacionālās koncertzāles novietni. Padomes locekļu domas bija atšķirīgas, — vairums piekrita nostājai, ka nepieciešama profesionāla potenciālo novietņu analīze un salīdzinājums, kas būtu balstīts vienotos kritērijos. Pāris vecāka gada gājuma biedri gan bilda, ka nevajagot pārspīlēt, — ministrija jau esot visu vajadzīgo izpētījusi un nonākusi pie atbilstošākās novietnes un no arhitektiem tiekot sagaidīts vien pāris alternatīvu vietu nosaukšana, salīdzinot tās ar oficiāli izvēlēto. Galu galā padome lēma turēties pie nopietnākā scenārija, tiecoties sadarboties ar Kultūras ministriju, aicinot to uz konstruktīvu, operatīvu un profesionālu sadarbību.

LAS vēstulē aicina kopīgi izstrādāt sabiedrībai saprotamu, labiem pārvaldības principiem atbilstošu stratēģiju Nacionālās koncertzāles īstenošanai, veicot profesionālu potenciālo novietņu analīzi sadarbībā ar nozares un iesaistīto institūciju speciālistiem. Arhitektu savienība vienmēr ir atbalstījusi Nacionālās koncertzāles nepieciešamību, atzīmējot, ka sasniedzamais mērķis ir jāīsteno saimnieciski pamatoti, ievērtējot projekta lomu un nozīmīgo ietekmi kultūrā, sabiedrībā, ekonomikā un pilsētvidē. ”Novietnes izvēlei ir jābūt profesionāli argumentētai un sabiedrībai, kura būs koncertzāles lietotājs un pastarpināti arī finansētājs, saprotamai” uzsver Latvijas Arhitektu savienības prezidents Juris Poga.

Jau vairāk kā 15 gadus LAS aktīvi seko līdzi visām aktivitātēm, kas saistītas ar  Nacionālās koncertzāles izveides procesu; LAS ir atbalstījusi un aktīvi iesaistījusies LR Kultūras ministrijas centienos panākt šīs Latvijas kultūrai tik nozīmīgās būves realizāciju. Līdz šim ir notikušas daudzas diskusijas, veiktas izpētes un rīkoti konkursi, apskatot dažādas potenciālās novietnes gan mūziķu, gan arhitektu, gan citu profesionāļu, politiķu un sabiedrības locekļu vidū, taču vienots redzējums nav izveidojies.

Ņemot vērā ilgtermiņā neatrisināto situāciju, LAS rosina izveidot koncerzāles potencialās novienes izvēlei izveidot darba grupu ar iesaistīto/atbildīgo institūciju un starpdisciplināro jomu pārstāvjiem, kas nodrošinātu konstruktīvu, operatīvu un profesionālu sadarbību starp iesaistītajām pusēm un stimulētu sabiedrības intresēm atbilstošu, efektīvākuun ātrāku projekta īstenošanu. LAS ir nosūtījusi Kultūras ministrijai piedāvājumu/ierosinājumu koncertzāles stratēģijas izstrādei un novietņu salīdzinošās analīzes un atlases kritērijiem, lai nodrošinātu gan nozares ekspertu, gan gala lietotāju, gan politiķu un plašākas sabiedrības iesaisti.

LAS ierosinātā risinājuma mērķis ir objektīvi izvērtēt visas līdz šim piedāvātās un šobrīd publiskajā telpā izvirzītās potenciālās novietnes, vadoties no starptautiski pārbaudītām vietas izvēles un pirmsprojekta stadijas izstrādes vadlīnijām, lai pamatoti izvirzītu/nominētu piemērotāko Nacionālās koncertzāles realizācija.

Arhitektu savienība arī atgādina, ka līdz 18. janvāra plkst. 12.00 ikvienam vēl ir iespēja nosūtīt savu, pamatotu ierosinājumu Nacionālās koncertzāles novietnei, sūtot uz latarh@latarh.lv

 

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx