Izstāde: Paralēlās identitātes

No 30. augusta līdz 28. septembrim Latvijas Arhitektūras muzejā skatāma izstāde, kurā varēs iepazīties ar divu jaunu lietuviešu arhitektu darbiem, kas veltīti Baltijas ainavas identitātes jautājumiem. Izstādi 30. augustā plkst. 18.00 ar darbu prezentāciju un lekciju atklās projekta autori — Aiste Ambrazevičūte (Aistė Ambrazevičiūtė) un Jurģis Gečis (Jurgis Gečys).

Izstādē aplūkojami arhitektūras modeļi no ģipša un koka, kā arī digitālas kolāžas, ar roku zīmētas grafikas un videoinstalācijas. Laikmetīgās arhitektūras vīzijās iemiesots jauns redzējums par cilvēka un dabas attiecībām tradīciju un mūsdienu kontekstā.

Kas raksturo vietas identitāti? Lietuviešu arhitekti Aiste Ambrazevičūte un Jurģis Gečis, absolvējot Vīnes Mākslas akadēmiju, ir radījuši vizionārus projektus, kuros pētījuši Baltijas ainavas — Kuršu kāpu un Kauņas vēsturisko koka arhitektūru, to apzināšanu un saglabāšanu mūsdienu kontekstā. Par vienojošo kultūras un identitātes veidošanā ir atzīta mijiedarbība starp cilvēku un dabas elementiem: koku, smiltīm, ūdeni un vēju. Baltijas jūras piekraste, meži un pļavas ir līdzīga vide, ko raksturo tie paši dabas spēki, flora un fauna. Mūsu vēsturiskā pieredze un mitoloģija ir veidojusies uz kopīgo ainavu fona, tāpēc šī izstāde uzrunā ar tuvo un pazīstamo formu lakonismu, krāsu un dabisko materiālu skaidrību.

Abi autori savos darbos piedāvā nākotnes redzējumu, ņemot vērā gan vietējās tradīcijas, gan attīstības diktētās izmaiņas, lai radītu jaunus telpiskus nosacījumus cilvēkiem, kas šodien šo ainavu izmanto. Jurģis Gečis ar monumentālu struktūru ansambli stāsta par gadu tūkstošos ilgušo cilvēka sadzīvošanu ar mainīgo dabu jūras piekrastē, līdz tehnoloģijas ļāva nostiprināt Kuršu kāpas krastus un veidot stabilas konstrukcijas.

Tehnoloģijas rada ilūziju, ka dabu ir iespējams pakļaut un kontrolēt, kamēr Geča darbs ir poētisks apliecinājums dabas unikālajam, varenajam spēkam. Aiste Ambrazevičūte savu projektu par rekreāciju un ārstniecību veidojusi, izmantojot koku — pētījusi tā sarežģīto uzbūves struktūru un apvienojusi dažādus koksnes mērogus un detaļas, kas atklāj jaunas un neredzētas kokmateriāla īpašības un formas. Šajā darbā demonstrēti unikāli dizaina paņēmieni, kas vienlaikus atspoguļo tradīcijas un nākotnes iespējas.

Projekti, kas pirmo reizi tiek eksponēti Baltijas valstīs, jau guvuši atzinību starptautiskos arhitektūras konkursos. Šī izstāde ir arhitekta domas lidojums un vienlaikus atmiņu stāsts par mājām, kas satur spēcīgu vēstījumu par Baltijas nākotnes ainavu un tās saglabāšanu.

Izstādes organizatori: Helvijs Savickis, Austra Stupele, Ernests Šveisbergs
Izstādi atbalsta: Rīgas tūrisma attīstības birojs

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx