Ivars Strautmanis [1932—2017]

21. septembrī 85 gadu vecumā miris ilggadējais Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes profesors, habilitētais arhitektūras zinātņu doktors un Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors Ivars Strautmanis. Atvadīšanās no profesora trešdien, 27. septembrī plkst. 14.00 Rīgas Krematorijā.

Šodienas arhitektu jaunākajai paaudze, Ivara Strautmaņa kā arhitekta vārds, iespējams, visdrīzāk saistās ar Salaspils memoriālu — vienu no Latvijas modernisma spilgtākajiem meistardarbiem, kura līdzautors viņš bija. Drusku vecākām paaudzēm —, iespējams, ar virkni 70.-80. gados tapušu, arhitektūrai kā telpas mākslai veltītu publicistisku  un populārzinātnisku grāmatiņu, kas droši vien ietekmējušas profesijas izvēli ne vienam vien šodienas arhitektam.

Pēc Strautmaņa projektiem tapušas arī citas sabiedriskas būves un interjeri, virkne dzīvojamo  un vienģimenes māju un vasarnīcu, viņš piedalījies pilsētbūvnieciska mēroga projektos. Taču domājams, ka visvairāk viņš daudziem atmiņā paliks kā — profesors — zinātnieks un pedagogs. Kopš 1966. gada, kopš viņš kā docētājs atgriezās augstskolā, Strautmanis ir izglītojis vairākas arhitektu paaudzes. Ivars Strautmanis bija pirmais un ilgi arī vienīgas Latvijā ar arhitektūras zinātņu doktora grādu, virzot arhitektūras kā akadēmiskas disciplīnas attīstību.

Profesors Jānis Krastiņš nekrologā par kolēģi raksta: «Arhitektūra profesora skatījumā bija organiska cilvēces kultūrvēstures sastāvdaļa, kas varēja būt kvalitatīva un pilnvērtīga tikai tad, ja sakņojās cilvēces pieredzē un kultūras vērtību uzkrājuma izpratnē.»

Atvadīšanās no profesora Ivara Strautmaņa — trešdien, 27. septembrī plkst. 14.00 Rīgas Krematorijā.

Sagatavoja: Artis Zvirgzdiņš

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx