Igaunijas dizains Latvijas Arhitektūras muzejā

Latvijas Dizaina dienu ietvaros trešdien, 3. oktobrī plkst. 17.00 Latvijas Arhitektūras muzejā atklāj Igaunijas Dizaina gada ceļojošo mūsdienu dizaina izstādi ABCDesign. Tā būs atvērta līdz 21. oktobrim.

Ja padomju laikos pelēko dzīves telpu izdevās izpušķot ar kādu «dizaina» izstrādājumu, piemēram, lampu, izcelsme tam ļoti bieži bija igauniska. Kamēr latviešu dizains PSRS ekonomisko teritoriju ieguva ar tehniskiem ražojumiem — radioaparātiem, kafijas dzirnaviņām, mopēdiem un mokikiem, «stila» līderi bija igauņi (izdeva vienīgo interjera žurnālu Padomju Savienībā).

Šodien pārskats par «rietumu kultūras» aktuālajām norisēm vietējā informācijas telpā ir pilnīgāks par ziņām, ko dara vistuvākie kaimiņi. Kaut pašvērtējumam salīdzinošā analīze nenāk par skādi — vēsture mūsu starta pozīcijas nolika uz viena pakāpiena.

Dizaina reklāmas nolūkos igauņi spējuši noorganizēt Dizaina gadu (2006 / 2007), kurš šķērsgriezumā atklāj Igaunijas dizaina klīnisko ainu (projekta iniciators — Igaunijas Mākslas akadēmijas (IMA) Dizaina inovāciju centrs). Dizaina gada ietvaros sarīkotā ceļojošā izstāde Dizaina vizīte ABCDesign ir viens no veicināšanas pasākumiem. Ar pirmo pieturu Latvijas Arhitektūras muzejā (LAM) izstāde uzsāk starptautisko tūri, kas, atzīmējot Igaunijas Republikas neatkarības 90. gadu 2008. gadā turpināsies citās valstīs. Ekspozīciju veido mobili informācijas stendi, lūkojot preparēt un kaut daļēji atsegt Igaunijas dizaina situāciju: ieskatīties vēsturē un testēt mūsdienu izpausmes, aplūkojot dizaineru un ražotāju sadarbību tāpat kā industrijas nosacījumu nepostītas idejas.

Dizaina gads igauņiem ir pieturvieta aptuveni 10 gadu centieniem dizaina laukā. Kāds ir igauņu dizaina šābrīža sausais atlikums? Mēbeļu jomā sekmīgi rosās biroja iekārtu ražotāji (Standard, Thulema), dizaina disidenti ar alternatīviem projektiem (ClassXFurniture), nav pazaudētas gaismas objektu tradīcijas (4ROOM pārstāvēts arī Latvijā). Plastikāta apstrādes tehnoloģijas, attīstot ergonomiku un dizainu, ļauj konkurēt medicīnas, higiēnas un sporta aprīkojuma jomā. Viena no vecākajām igauņu apģērbu fabrikām Baltika, pateicoties veiksmīgai stratēģijai, pārvērsta par populāro zīmolu Monton, kam seko CHR un Baltman. Vai mums ir, ko celt svaru kausā? 

Igauņu dizaina konkursā uzvar latvieši

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
elina

dOMAJU KA DIZAINA IZSTADES, NEVAJAG NEMT PASPAARNE E ZEM ARHITEKTIEM. JO ARHITEKTI TAPAT UZURPEE UN IR STARPNIEKI STARP INVESTORIEM UN BIROKRATIJU.

elina

dOMAJU KA DIZAINA IZSTADES, NEVAJAG NEMT PASPAARNE E ZEM ARHITEKTIEM. JO ARHITEKTI TAPAT UZURPEE UN IR STARPNIEKI STARP INVESTORIEM UN BIROKRATIJU.

2
0
Lūdzu, komentējietx