Kā kopsavilkums industriāla mantojuma lekciju trešajai sezonai 31. oktobra vakarā notiek paneļdiskusija “Būvmateriāli = industrija + mantojums”, kas lielā mērā veltīts materiālu pārizmantošanas tēmai. Diskusiju moderēs Vents Vīnbergs, bet piedalīsies šīs sezonas lekciju cikla dalībnieki — arhitekti Jānis Sauka (“MARK Arhitekti”), Austris Mailītis (“Mailītis A.I.I.M.”), Liene Griezīte (“Arhitektes Lienes Griezītes studija”), Jānis Aufmanis, kā arī mākslinieks Kaspars Lielgalvis.
Hipiju ēras guru Alans Votss pirms 60 gadiem ironizēja, ka ir muļķīgi Rietumu kapitālismu dēvēt par materiālistisku, jo materiālists, viņaprāt, ir tas, kurš mīl un godā materialitāti, un lieto materiālus maksimāli apzinīgi un saudzīgi, kurpretim industriālā sabiedrība tos prot vien neapdomīgi izšķērdēt. Šķiet, viņš līdzīgi kritizētu arī 21. gadsimta postindustriālo sabiedrību pat ar tās deklarētajām resursu taupīšanas iniciatīvām, jo arī tās pirmkārt ir balstītas abstraktās koncepcijās, nevis izpratnē par telpas un laika materiālajām īpašībām.
Un tomēr visas vasaras Industriālā mantojuma dienu (IMD) lekcijas tiešā vai netiešā veidā skāra materialitātes tēmu, reizē ar mantojuma pārinterpretēšanas jautājumu liekot domāt arī par aprites ekonomiku un arhitekta spēju piedalīties materiālu otrreizējas izmantošanas un tā saucamā “urban mining” veicināšanā.
Cik lielā mērā šīs prakses ir iespējamas un tiek pielietotas renovācijās un jaunbūvēs Latvijā? To apspriest IMD sezonu noslēdzošajā diskusijā aicināti aizvadītās vasaras pasākumu lektori Jānis Sauka, Austris Mailītis, Liene Griezīte, Kaspars Lielgalvis un Jānis Aufmanis.
Paneļdiskusija “Būvmateriāli = industrija + mantojums”
31. oktobrī plkst. 19.00 — 20.30
“Manufaktūra Brūzis” Brīvības ielā 401c
Te viens labs raksts, kas būtu tēmā par ražošanu, ne atkārtotu būvmateriālu izmantošanu, fonam tā sakot ( mums ar Andi bija polemika par ražošanu ) – pievērsiet uzmanību 1919-1940.gadam: https://www.delfi.lv/898102/versijas/120048534/gatis-krumins-jo-vairak-razo-jo-sliktak-paliek-jeb-latvijas-rupnieciba-psrs-okupacijas-perioda