Diskusija ar Rīgas Pilsētas arhitekta dienesta vadītāja pretendentiem

Gada sākumā Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments izsludināja konkursu Pilsētas arhitekta dienesta vadītāja amatam. Ceturtdien, plkst. 14.00 – 16.00 Arhitektu savienība rīko tiešsaistes diskusiju ar pieciem šī amata pretendentiem (Agate Eniņa, Ingurds Lazdiņš, Pēteris Ratas, Oskars Redbergs, Uldis Sedlovs) un aicina tai sekot, uzklausot pretendentu redzējumu par arhitekta dienesta lomu pilsētas arhitektūras kvalitātes uzlabošanā.

Laiks: 21. jūlijs, ceturtdiena, 14.00 – 16.00
Vieta:  Zoom
Tiešraidei var sekot līdzi arī klātienē LAS telpās Torņa ielā 11

Diskusiju vadīs arhitekte Gunta Grikmane

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
31 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Ko īsti var darīt pilsētas arhitekts grūstošo ielu sakarā? Ko viņš var darīt pret naudas lobiju skaņojošās institūcijās, kur visi lielie objekti tiek skaņoti tā vai citādi ar lobija palīdzību? Pilsētas arhitekts ir skaista broša pie uzvalka atloka, kura no varas viedokļa ir bezjēdzīga. Nu labi, pasēdēs kādā apspriešanā, pasūks visi Latti, sarušinās kaudzi papīru? Nu ko vēl – balli komandē nauda, lasi būvnieki, kuri nekādus arhitektus neklausīs. Ir baigais rezultāts Rail Baltic sakarā? Absolūti nekāds, visi vēstiriskie tiltiņi Torņkalnā zem buldozera + VARBŪT tur kādu prettrokšņu ekrānu ierīkos iedzīvotājiem. Ir izsludināts arhitektūras konkurss tiltam pār Daugavu? Priekš kam, būvnieks… Lasīt vairāk »

Miks Kārkliņš

Labi Mikel, nevaru nepiekrist, ka pilsētas arhitekts Rīgā jau labu laiku ir tāda primitīva marionete. Redzot labi pazīstamos kolēģus šajā sarakstā, māc bažas, ka vērtīgus profesionālus un viņu pieredzi izmantos LĒTĀ biznesa vajadzībām. Tomēr…gribu jautāt Tev…kas pēc Tavam domām būtu nepieciešams lai mainītu apburto loku – nau naudas jo neviens negrib dzīvot degradējošies pilsēta, un pilsēta degradējas jo neviens tajā negrib investēt un dzivot?

Miķelis

LĻoti komplicēts jautājums, bet mēģināšu. 1. Brīvā ekonomiskā zona, investīciju piesaistei un darba vietu radīšanai. Piemēram Bolderājā, kur jau ir šis tas. 2. Nodokļu ( nekustamā ) atlaides tiem, kas investē ražošanā uz 50 gadiem. 3. Digitālā nomada projekts – atrodies ārpus Latvijas, bet vari atvērt e-veikalu ar piesaisti Rīgā un saņem nodokļu atlaides, nodokļi tuvu nullei – šeit ir bankas kas apkalpo tādus klientus.Infrastruktūra ar 5G tiek būvēta. 4. 1 lielas starptautiskas kompānijas atpūtas parks. 5. Ostas nodoklis visam kas bojā gaisu – akmeņogles, amonjaks, minerālmēsli. 6. Konteineru terminālis a la Roterdama. Tagad ekstrēmākais;) 7. Centrs brīvs no auto,… Lasīt vairāk »

Miks Kārkliņš

Sarakst interesants. Šurtur var piekrist, bet citur varbūt ne. Katra gadījumā, šķiet ka piemirsi vienu lietu – mums vajag spēcīgu plānošanas un pilsētvides dizaina departamentu ar desmitiem Oto Ozoliem, kam ir dziļa izpratne, kā veidot vidi, no kuras nebēg jaunās ģimenes ar bērniem.

Miķelis

Saraksts varētu būt garāks;) Ar Oto varētu būt problēma ka viņš automobilistus ne visai mīl. Bet būtu jābūt kaut kādai paritātei. Automobilisti ir parasti tie kas to naudu budžetā atnes, lai ir ko pārdalīt, līdz ar to nevajafzētu viņus atspārdīt, bet dot iespēju kustēties ar auto un ja vajag – sabiedrisko. Galvenā Rīgas problēma šobrīd ir negatīva naudas plūsma jeb infrastruktūra brūk kopā. Tikko top veloceliņš Ziepniekkalns-Centrs un tas iet akurāt gar LU kompleksu Pārdaugavā. Celiņš ideāls, bruģis trīs metru platumā, bet iela kā Sirzaņà, ielāpu ielāpiem, bedrēm. Es pats vieglo auto esmu nomainījis uz džipu, jo Rīgu izbraukt ar… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 1 mēnesis pirms - rediģētājs Miķelis
Miks Kārkliņš

Nu gan Miķel tu stipri jauc problēmas un to iemeslus. Ja tev nepatīk izdangātās ielas, tad aizliedz mežavedēju kustību pa Rīgas centru! Nestāsti nu man, ka velocelinī tev kautko izdangājuši! Nākošais būs, ka sāksi stastīt, ka veloceliņi ir pie vainas sliktai autosatiksmei centrā? Kad beidot mēs atčohnīsimies no tās pēcpadomju “wild wild west”auto jomā? Nu VAR izdzīvot centrā bez mašinas! Bez tam, NAV VISIEM jābrauc UZ centru ar mašīnu! Zinu, ka ne tas ētrākais, bet…pat no Ogres uz centru var aizbraukt ar sabiedrisko transportu! Es pats gadus astoņus esmu bijis vilcienbraucējs(protams ne Rīgā) un ja ne COVID neiespējamo braucamlaiku pārkārtošana,… Lasīt vairāk »

Miķelis

Ne visi vienmēr brauks ar velo, akurāt ne visi vienmēr ēdīs gaļu. Dažādībai jābūt. Kādam auto, kādam velo, vēl kādam mocis. Visus tā kā vajadzētu cienīt. Par Rīgas centro brīvu no auto jau uzrakstīju, kas Tev nav skaidrs? Pirms filozofēt par sabiedrisko transportu, vajag biki paspiesties mūsējā, ievilkt to bagātīgo aromu plaušās un pavizināties dažas dienas. Periodiski to atļaujos, kā arī daudz staigāju kājām, veselīgi tomēr. Bet iekāpjot auto, negrasos nevienam likt braukt ar to visur, – man ir labi, līdz laukiem kādi 100 km un negrasos kratīties ar PV aizvēsturiskajiem vagoniem, pēc tam meklēt autobusu vai taksi, salāgot visu… Lasīt vairāk »

Miķelis

Bet jā – tikai tam departamentam jāstrādā kopā ar biznesa attīstības departamentu, lai redz cik grūti piesaistīt investorus, attiecīgi ar pieejamiem līdzekļiem varbūt rīkosies apdomīgi un lēmumus pieņems izsvērtus. Nu un tad varbūt alkatīgos būvniekus arī varēs atsēdināt.

Miks Kārkliņš

Miķel,
Nesaprotu kapēc tev šķiet, ka vienīgais veids, kā attīstīt pilsētu, ir izklāties attistītāju priekšā, kā lētai prostitūtai. Ja radīs KONKRĒTU attīstības plānu KVALITATĪVAI pilsētvidei, tas atbaidīs lētos investorus, kas primitīvī vēlas uzvārīties, bet piesaistīs tos, kas vēlas investēt pilsētā ilgtermiņā. Vai tiešām es te kaut kādus zilus brīnumus tagad esmu izgudrojis? Vienkārša loģika, kas varētu būt saprotama pat biznesa attīstības departamentam.

Miķelis

Tā viss nedomāju. Veids kā attīstīt pilsētu ir iesākt ar darba vietu radīšanu – ražošanu. Ekonomika iet pa priekšu visai attīstībai, var izgatavot jebkādus plānus, bet ja nav ekonomikas, nav attīstības. Viss sākas ar ieņēmumiem. Kvalitatīva pilsētvide ir tajās pilsētās, kur radītas darbavietas, nodokļi pildās un ir ko pārdalīt. Plāniem, it sevišķi Latvijā neticu, tas ir viens liels korupcijas piedēklis jau no Štrama laikiem. Man periodiski zvana “atpalikušie” un telefonā prāto kā viņi sabīdīs baigās lietas, jo Būvvaldē šiem viss “kulē”. Es gan mēģinu stāstīt, ka nu citi laiki, bet kur zvērs iebarots, tur arī viš ganās. Kā rāda Akropoles… Lasīt vairāk »

Miks Karklins

nu ja…aizgāja te pa rinķi. Neviens jau nesaka ka darbavietas radīt ir slikti. Tikai, nu…Tu taisies piesaistīt investorus plika vieta un es saku, ka vispirms ir pašiem jāinvestē, lai piesaistītu gan darba devējus , gan augsti kvalificētus darbiniekus. Savukārt plānošanai ir jābūt demokrātiskai un nevis autokrātiskai. Jāsanāk visiem kopā un jāizspriež – kādu tad to Rīgu mēs vēlamies!!! Un tad plānošanas departaments var modelēt un plānot.

Miķelis

Pirmkārt atdalam mušas no kotletēm. Vietējie investori, bāliņi, nodarbojas ar negatīvu naudas plūsmas radīšanu. Kāds vietējam bizness? Nopirkt zemīti, tad izklapatot ar Attīstības plāna palīdzību 100 stāvus un vai nu notirgot ārzemniekam ( ideāls plāns ) vai nu savilkt štrumbantes un mēģināt pašam pavilkt. Kā pavilcēju piemēru – Filozofu akmeņi vai Kreislers, pēdējā laikā redzēts tik sašņurcis, ka gribas viņam kādu dzērienu nopirkt, acīmredzot bankas presē kā tādu ūdensžurku krastmalas puikas. Pārdošana acīmredzot diez ko nevedas. Pārdot ārzemniekam – Z -torņi, tur ar tā koncepcija mainās ik pēc pusgada. Trešais variants Merks, kas vietējos iedzen 40 gadu atkarībā no bankām,… Lasīt vairāk »

Miks Karklins

Nu ja, te jau ir tuvāk hrestomātijai. Bet nu…es protams uzskatu, ka iniciatīvai ir jānāk no publikas/sabiedriska setora. Nedomāju ka Lietuvā Continental tā vienkārši ATNĀCA.

Miķelis

Tā ir – neatnāca, tur strādāja pašvaldība ar valsti kopā. Roku rokā, kas pie mums kaut kā neizdodas, jo visi lielie protams grib valsts garantijas, savukārt mums ik pēc 2 gadiem mainās pašvaldības, Saeimas deputāti – līdz ar to mainās politika sadarbībai starp valsti un pašvaldībām, jo Saeimas deputāti stutē savas pašvaldības. Staķis pie varas 2 gadus un tagad knapi apjauš tos darbu mērogus, kas jāpadara. Kur nu vēl stratēģiskā plānošana.

Ingurds Lazdiņš

Par to latti Tu pārspīlē. Es nedzeru latti 😉 Ja nopietnāk – varbūt jāpamana, ka līdzšinējos LAS prezidentus (katru mazliet atšķirīgu, bet tomēr līdzīgu iemeslu pēc) arhitektu loma kā tāda un pozicionējums Rīgas un valsts procesos, par ko raksti, nav ļoti interesējis. Patiesībā – nē. Varbūt, būtu savādāk, ja arhitektus vairāk pārstāvētu cilvēki, kas paši pārtiek no dalības radošajos un profesionālos konkursos (nevis tos ierasti organizē par naudu), kam pati arhitektūra ir svarīgāka par peļņu (un politiski ērtu pozicionējumu nākotnē) – kam profesionālie principi un intereses stāvētu augstāk par tā brīža labumu un nākotnes izdevīgumu – iepirkumos, konkursos, pilsētas attīstības… Lasīt vairāk »

Miķelis

Es gan Latti esmu iemīļojis. Ir viena problēma ar arhitektu pozicionējumu. Lai pozicionētos ir jābūt varas pozīcijā. Viss kas darīts pēdējos nu jau 10-15 gadus no arhitektu puses ir savu pozīciju atdošana būvnieku ģildei. process diezgan interesants no pētīšanas viedokļa, jo lēmumi, izmaiņas likumdošanā ir atrodamas un hronoloģiski piefiksējamas, kā arī to virzītāji ar visiem uzvārdiem un attiecīgi aizkulišu roku turētājiem. Tu, Ingurd, esi strādājis Vācijā un droši vien zini, ka tur arhitekts iz bez maz vai Dievs uz būves. Līdzīgi ir daudzās citās valstīs. Pie mums uz būves šobrīd Dievs ir būvnieks, pat Gaiļi dziļi liecās un paklanās, nerunājot… Lasīt vairāk »

Monitor

Vai ir pieejams arhivēts zoom video?

Ingurds Lazdiņš

LAS ir izlēmusi video (kas ierakstīts stāv diskā) nepubliskot.
Tā vietā – ļoooooti fragmentārs t. s. programmu “konspekts”, kurā, piemēram, savas tēzes, atrautas no konteksta un īsinātas par 90%, varu atpazīt tikai ar pūlēm…

Miķelis

Varbūt LAS var uzrakstīt vēstuli ar pieprasījumu? Galu galā atklātības princips ir viens no tiem ko proponēja Gatis Didrihsons? Hei, Gati, esi jau iekāpis vecajās LAS čībās? Vai tik Tu klusi nepucē Štālberga sudraba piederumus 😉 Vara dažreiz ar cilvēkiem dara dīvainas lietas. Gati, johaidī kas notiek?

Gatis_Didrihsons

Sveiks, Miķeli! Man teica, ka jāieskatās a4d. Šim pasākumam (pilsētas arhitektu kandidāti) neesmu klāt stāvējis. Jāatzīst, ka pat nesanāca tālsaistē pieslēgties jo pārklājās man te. Bija uz LAS Padomi atsūtītas visu piecu kolēģu prezentācijas ar ko iepazinos un nobalsoju, Šis ir RD attiecīgā departamenta vakances konkurss, kurā LAS prezidents tika pieacināts kā viens no padomniekiem. LAS vadība nolēma iekšēji paplašināt šo pasākumu un iesaistīt Padomi lai koleģiāli veidotu vienotu uzskatu par kandidātiem. Sapratu, ka par ieraksta izveidi nebija ne iepriekšējas vienošanās ar visiem kandidātiem, ne attiecīgā brīdinājuma (PDA nosacījumi) un tādēļ šis nav pieejams. Tāda diska jau gan nebūs …varbūt… Lasīt vairāk »

Miķelis

Nu vooot ….. kā teiktu Kindzulis. Paldies par info, Gati. Pie mums tās spēles ar demokrātiju vienmēr tādas, – it kā viss atvērts, bet tad kad gribas to lietu izgaršot, patīt, uzlikt uz pauzes kā ar videomaģīti, ieskatīties sejās, saprast cik godīgas tās ir, kad kaut ko sola ( ir pat vesela ķermeņa signālu nolasīšanas zinātne, biezas grāmatas sarakstītas par visu to un Miķels ir šo to lasījis), un nekā – izrādās videomaģītis noglabāts blakus Štālberga sudraba karotēm. Es saprotu, arhitektiem patīk draivs un visu ko mainīt nemitīgi, bet nu šo lietu jau vajadzēja ņemt nopietni – galu galā tā… Lasīt vairāk »

Miķelis

P.S. Jā, nu un pašas atklātākās “seksa” ainas jau var izgriezt, nu ja aktieri iebilst, galu galā, mēs, kuriem deguni knapi sniedzas līdz galda malai, tāpat īsti nesapratīsim par ko tur iet tas tesiņš, jo mums jau arī liekas ka valstī taču “seksa” nemaz nav, kaut protams bērni kaut kādā veidā dzimst. Tā gan ir vesela mistērija, it sevišķi Rīgas centrā, kuru pieskata Pilsētas arhitekts. Te es tomēr domāju ēkas 😉

Pēdējo reizi rediģēts 26 dienas pirms - rediģētājs Miķelis
Ingurds Lazdiņš

Sveiks, Gati. Kā zini, ka nebija paziņojuma (par ierakstu), ja pats sakies klāt nebijis zoom laikā? Paziņojums bija. Jo tas ir automātisks zoom paziņojums. Ka ieraksts. Kā ierasts. Ik reizi, šad un tad, kad organizators lielākam caurspīdīgumam un vēsturei dod komandu darbiniekam ierakstu veikt. Kāpēc lai šī reize būtu izņēmums? Kā-pēc? Par “paplašināto (Padomes) iesaistīšanu”… Esmu Padomes loceklis, bet par šoi neko neuzzināju. Tad kas tā par padomi?… Turklāt, zoomā pilnīgi noteikti padomes sastāva puse klāt nebija. To gan arī tad jau nevarēs pārbaudīt.. jo slepeni, laikam. Kā tad balsojāt? Un… kas tā par procedūru tāda? Aizklāta vai atklāta? Gan… Lasīt vairāk »

Gatis_Didrihsons

Sveiks, Ingurd! Tev taisnība, ka neprecīzi izteicos par paziņojumu, jo iespējams bija domāts saskaņošanu ar visiem pieciem pretendentiem un/vai arī ar RDPAD, kas rīko šo konkursu par pieņemšanu darbā. Precīzāk nezināšu, jo te pēc Miķeļa jautājumiem, uzzvanīju kolēģēm no LAS kas šo organizēja un šādu info dabūju. Atvainojos par “klusā telefona” neprecizitāti. Savukārt par LAS Padomi -19.jūl. tika izsūtīts aicinājums piedalīties Zoom diskusijā (32.adresātiem). Pielikumā bija visu piecu pretendentu prezentācijas – apraksti uz 3.lapām (redzējums, vīzija). Tās dienas vakarpusē tāpat otrreiz atnāca aicinājums nobalsot par vienu no kandidātiem. Ar šo Padomes balsojuma rezultātu tikšot iepazīstināts RDPAD. Laikam jau tas, ka… Lasīt vairāk »

Ingurds Lazdiņš

Gati, gribu pievērst uzmanību sekojošajam – tālāk, turpinājumā, tikai fakti – pārdomām: ka (LAS Prezidenta) kandidāti-pretendenti paši piedalās Padomes iekšējā balsojumā par (sava Prezidenta, piemēram) ievēlēšanu – nav nekas jauns. Tā notika gadā, kad ievēlēja god. Valgumu. Toreiz (pirms pēdējās kārtas, ja pareizi atceros) visu izšķīra 1-2 balsu atstarpe – dažiem pretendentiem atturoties, bet dažiem, varbūt, arī nē..; ka notiks(-usi) balsošana šoreiz – uzzinu no Tevis šorīt. Pārsteigums! Jautājums – vai tas ir ok? vai pretendentiem tiešām nebūtu jābūt informētiem? Par procedūru, laika ietvaru, jautājuma uzstādījumu… kāpēc saku “uzstādījumu” – jo šī, laikam, būs pirmā reize, kad vienas organizācijas biedri… Lasīt vairāk »

Miķelis

Gati, atklājas aizvien vairāk pikantu detaļu un piekrītu Ingurdam, ka tādai diskusijai par amata pienākumiem bija jābūt, lai pilsētas arhitekts mums nebūtu “mēbele” kuru visi, kam nav slinkums pabīda pa Rīgas centru un šis aizvērtām acīm, sūcot latti apzieģelē visu ko tik vajag investoriem. Šis kā teiktu krievi – nedarobotočka, vai apzināts kaitējums. Pat ASV prezidenti parasti balso par sevi, tā kā tas arī nav variants, man tā kā vairāk izskatās pēc gatava kandidāta virzīšanas, kuram pie partijām piekrišana, nu kā jau mūsu mazajā karaļvalstī notiek ( Šlesera šoferi par ministru!). Jā, un kurš tad bija “glītākais pēc vaiga” no… Lasīt vairāk »

Maija

Gati, ačgārni ir tas, ka Ingurdam kā Padomes loceklim vēljoprojām (vai vismaz vakar) nav zināms Padomes lēmums, balsojums, lai kas tas būtu.
Izskatās pēc organizētas darbības, ir pieliktas pūles…

Aizķēra mani tas Tavs “gribēji nobalsot?” Ingurdam.

Ingurds Lazdiņš

Maija ir emocionāla.. Patiesībā, runa par mazliet citu. Paskaidrošu. Arī gadījumā, ja Padomes (ievēlētais!) loceklis ir pretendents, nav paredzēta kārtība, ka viņu varētu neinformēt par kādu iecerēto balsošanu vnk apejot komunikācijā. Tas pirmkārt. Otrkārt – pilnīgi nekur nav teikts, ne arī rakstīts, ka Padomes loceklis nedrīkstētu balsot. Palabo, ja kļūdos.
Tātad? Kas šī ir par “jaunradi”, kā pēc tāda attieksme?
Kādam kkas šķitis pašsaprotami? Tieešām?.. Gaidīšu atbildes no LAS.

Miķelis

Ingurd, LAS ir ļoti daudzslāņains organisms, kura iekšienē darbojas atsevišķa grupa, kurai ir savas intereses. Pārsvarā tās saistītas ar investoru, būvnieku interesēm, varas noturēšanas un protams arhitektu zemākā slāņa noturēšanas hipodroma apļa ietvaros, lai tik dipo un elš. Pārsvarā visi lēmumi nav Arhitektūras labā, nu vienkārši arhitektūra ir vairāk vai mazāk kā širmis, aizsegs, kur izpausties iemācītām (padomju skola) intrigantu, sarunātāju prasmēm. Un esmu dzirdējis kā tas notiek un tā protams ir vārdiska ekvilibristika un augstākā pilotāža, protams, ja pazīsti CK skolu vai esi mazliet komunicējos ar šāda veida cilvēkiem. Sarunāti tiek konkursi, nebrīnies tikai. Tāda ir cilvēka daba, tur… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 22 dienas pirms - rediģētājs Miķelis
Miķelis

Angļu Džentlmeņu klubs. Speciālizlaidums. Angļu džentlmeņi bija omulīgi iekārtojušies Cigāru istabā un atradās pacilātā noskaņojumā. Kā nu ne 😉 Berimor, atnesiet lūdzu manu bakenbārdu ķemmi! Jā, ser Po! Sers Po laiski ķemmēja savas bakenbārdas, klusi čīkstēja Česterfīlda krēslu āda, ko Berimors bija ievaskojis ar roņa taukiem. Cigāru istabu klāja biezs dūmu mākonis, Čērcila kastīte bija tukša. kaut kur čaukstēja Times pēdējais numurs. Pirmais ieklepojās sers Bro: vajadzētu viņu kaut kā atalgot…. kuru? seru Go… Sers Go bija jaunpienācējs klubā, nu faktiski viņu neviens no Angļu džentlmeņiem nebija redzējis, viņš patstāvīgi bija kaut kādos darbos, nemitīgi skaraidīja apkārt un Cigāru istabā… Lasīt vairāk »

Jameson Finance Inc.

Labrīt,

Tas ir paredzēts, lai informētu sabiedrību, ka Jameson Finance Inc. pašlaik izsniedz aizdevumu ar ļoti pieņemamu likmi 2%.

Nosūtiet savu aizdevuma pieteikumu uz e-pastu: theodorejamesonfinance@gmail.com

Parakstīts
Jameson Finance Inc.

31
0
Lūdzu, komentējietx