Berči mantojuma liktenim veltīta ekspozīcija MAD telpā

Lai apturētu arhitektūras vērtību nograušanu arī ārpus Rīgas un lai atbalstītu unikālā Latvijas pēckara modernisma ēku aizstāvošo arhitektu grupu, ar kariķētu pielikumu Imanta Lancmaņa grāmatai Bertschy Indra Ķempe aicina rīdziniekus parakstīt liepājnieku iesniegumu Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldei MAD arhitektūras telpā.

«Liepājā sākta 19. gadsimtā celtās bijušās eļļas ekstrakcijas fabrikas daļēja nojaukšana, atbrīvojot vietu teritorijas nomnieka — Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas uzņēmuma plānotajam kravu uzglabāšanas laukumam, noliktavām un ražotnei. Daudzi liepājnieki jau pauduši sašutumu par notiekošo un neizpratni, kāpēc būvvalde devusi atļauju nojaukt ēkas, ko savulaik projektējis arhitekts Pauls Makss Berči. Ar viņa atstāto pilsētbūvniecības un industriālo mantojumu pašvaldība līdz šim lepojusies, iekļaujot to arī tūrisma maršrutos,» TV Kurzeme ziņoja šāgada 26. februāra sižetā. Tajā izskanēja Liepājas būvvaldes skaidrojums, ka «demontētas tiek būves, kuru atjaunošana nav ekonomiski pam atota» un «nav citu funkciju, kuru dēļ šīs ēkas varētu izmantot». Būvprojektu Būvju nojaukšana Sliežu ielā 4, Liepājā izstrādājis Arhitekta G.Vīksnas birojs.

«Berči nami paspilgtina Liepājas auru un vērtību, to veidolam nav vēsturiska noilguma, tie nekļūst vecmodīgi — tie ir Liepājas šodiena un rītdiena,» mākslas zinātņu doktora Imanta Lancmaņa 2011. gadā izdotās grāmatas Bertschy priekšvārdu parakstījis bijušais Liepājas mērs. «Reti kurš arhitekts Latvijā varējis tādā mērā uzlikt savu zīmogu veselai pilsētai kā Berči, neviens un nekad nevarēs viņu pārspēt. Berči ir pelnījis, lai viņu apbrīnotu,» tās ievadā saka pats Lancmanis. Tomēr ar 1888. gadu datētā Alfrēda Kīlera eļļas fabrikas daļa tās arhitekta jubilejas gadā kļuva par Liepājas vakardienu.

«Pozitīvais ir saglabāt ārsienas,» uzskata tagadējais Liepājas mērs, šāgada 10. marta laikrakstā Kurzemes Vārds atsaucoties uz pilsētas būvvaldes rūpēm pilsētvidei saglabāt vēsturisko ēku ārējo izskatu un ar atrašanos «tieši blakus ostai» attaisnojot Berči arhitektūras demolēšanu, kas jau no uzbūvēšanas brīža atrodas «tieši blakus ostai»…

Liepājas muzejā šovasar bija skatāma tā krājuma izstāde Zudusī Liepāja Paula Maksa Berči arhīvā, kas veltīta izcilā arhitekta jubilejai — 180. Starp tās 47 eksponātiem daļēji nojauktās Kīlera eļļas fabrikas nebija, lai arī muzejs savā FB kontā ar šāgada 13.maija ierakstu bija atsaucies uz postošajiem pavasara notikumiem tajā, minot arī ka «savulaik greznais sarkano ķieģeļu ēku komplekss atzīts par vienu no izcilākajiem industriālās apbūves paraugiem Baltijas jūras reģionā.»

Lai pasargātu Liepājas industriālās arhitektūras mantojumu no turpmākas iznīcināšanas, paraksti MAD arhitektūras telpā izlikto arhitektes Lauras Kozlovskas iesniegumu Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldei!

Bertschy: limited edition ir pielikums Imanta Lancmaņa grāmatai Bertschy no traģiskas Berči siltināšanas pa Berči graustiem līdz Berči nograušanai Liepājā ar pēdējo piemēru kā tā saukti slikti funkcionējošas ražošanas būves eksponātu iepretim tā saukti labi funkcionējošās pārvaldes būves eksponātam, kur slikti funkcionējošā ir labi funkcionējošās pārvaldībā un kur sērkociņu kastīte* ir sliktās modulis, bet labās konteksts.

*Sērkociņu kastītes ar veikalu tīkla zīmolu izvēlētas dēļ to gan trāpīgā dizaina, gan lokālā biznesa, gan arī tāpēc, ka industriālā arhitektūra bijusi darba vide vien vēstures liepājniekiem, mūsdienu Liepājas iedzīvotāji strādā ražotņu parkos, kurus būvē pēc nehumānā lielveikalu principa.

Dalīties ar ierakstu:

5 1 Balsot
Raksta vērtējums
guest
5 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Latvietis ir atturīgs. Viņš jau nu labus vārdus neteiks, kur nu vēl patiesību acīs. Viņš nekomentēs. Viņš laipos, izliksies, viltoti smaidīs vietā un nevietā. Es gan, visus MAD dalībniekus sabučotu un iedunkātu – esat to izdarījuši! Cik forši! Cik laba sajūta, ne? Un pieķertu klāt arī šī gada Arhitektūras balvas žūriju – Jūs arī to izdarījāt! Pateicāt patiesību!
P.S. Miķelis laikam nav latvietis. Ir kādi varianti?

Andis

ēbrejs?

Anna

Savukārt Miķelis kāreiz iemieso tipisku latvieti- pats neko nedara, neiesaistās, bet sēž uz sava dīvāna un apd..rš tos, kas kaut ko dara. Tā ir pati ērtākā pozīcija. Savas zināšanas un analītiskā izpratne diemžēl paliek dīvāna līmenī. Tipisks latvietis

Kk kk

Tieši tā. Un vēl anonīmi, nav drosmes komentēt ar savu īsto vārdu, tad nevarēs ikdienā klātienē runāt kaut ko citu 🙂

Miķelis

Skatos man fani;-) Bet vispār topiks bija par MAD un Berči, – kārtībai jābūt;-) Bet apskāviens arī Jums – neesat tik sirdīgi, Miķelis kritizē un neapd…rš. Piedevām to dara visnotaļ latviski, jo senči nāk no Gudenieku pagasta, tur kur zemē nafta un suiti rosās. Par suitiem uzprasīt Andim, tie ir nikni karotāji un “galvu mednieki”, bet tas par ebrejiem arī taisnība – tā kā Jūs visi saņemat Miķeļa īpašo klinģeri – sklandu rausi, mazu ēēē un gabaliņu Miķeļa peisas – bet pirms tam paskatās ko paši sarakstījuši, tas latviešiem raksturīgs – es par baļķenu, netēsto, kas ievietojas akurāt acs abolī.… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 1 gads pirms - rediģētājs Miķelis
5
0
Lūdzu, komentējietx