Autonomās LAS jubileja

16.aprīlī Latvijas Arhitektu savienība (LAS) Latvijas Universitātes Lielajā aulā svinēja pastāvēšanas 80.gadadienu. Svinīgajā ceremonijā atkal bija bezcerīgi  vērties pēc vienaudža — zem četrdesmit.

«Tā ir diagnoze,»  konstatē arhitekte Ingūna Rībena un nosauc sanākušos kolēģus par vidusmēra sabiedrības spoguli. Proti — inteliģenti cilvēki, kas tēlos miermīlību pat pie valstiska apvērsuma. Pravietiska progresa neesamība profesijas galvgalī neveicinājusi arī bijušās Kultūras ministres centienus veidot saites sfērai ar valsti.

Kopā ar politikas pelnu pārklājumu profesijai iegūtais ielūgums LAS biedram uz saviem astoņdesmit gadu atceres svētkiem nav nenozīmīgi komisks. Drukas kļūdas un amizantais koncerta repertuārā (divi veltījuma skaņdarbi zemniekiem) vedināja uz smiekliem caur asarām — gluži kā dzirdētie postulāti priekšzīmīgajai pagātnei.

E.Vecumnieks sāka ar sentimentu par atgriešanos alma mater ēkā, kurā latvietis sākotnēji varēja izglītoties arhitektūrā, kā veselīgu (?) proklamēja pastāvošo proporciju (1:2) LAS biedru un praktizējošo arhitektu starpā, kā arī atkārtoti uzteica nabaga Melngalvju nama vēsturisko nozīmību?! Ar aizstāvību rātsnamam turpināja Rīgas domes deputāts A.Kreituss: «No ārzemju apmeklētājiem neesmu dzirdējis nevienu kritisku repliku.»  Toties domnieks, aizmirsis, ka LAS ir visu Latviju aptveroša profesionālā apvienība, piesauca tās devumu galvaspilsētai un izteica vēlmi arhitektiem aktīvi piedalīties tās attīstības plāna (2006.—2018.) izstrādē. Viņaprāt, arhitekti ir īstie pasaules varenie, tomēr priekšlikumos potenciālajai projektētāju nodarbinātībai nebija dāsns — daudzstāvu namu celtniecības bumam Rīgā sekošot aizrautīga padomju blokmāju siltināšana.

«Arhitektūra ir civilizāciju un kultūru lieciniece, tā var ietekmēt — vienot vai šķelt sabiedrību, veidot ilgtspējīgu un pieejamu vidi, var arī piesārņot ainavu ar mentalitātei svešiem elementiem,» poetizēja Ekonomikas ministrs J.Lujāns, vēlot, lai ekonomiskā izaugsme sekmētu profesionāļu radošā gara lidojumus aiz Latvijas robežām un iekšienē, kur būvmākslas uzplaukumu uzrādot LAS Gada skates darbu daudzums. Lai beidzot sakārtotu jomas jautājumus un pilnveidotu normatīvos aktus, Ekonomikas ministrijā šogad darbību uzsāks arhitektūras nodaļa.

RTU rektors I.Knēts, dāvinot panākumus Latvijas arhitektūras attīstīšanā (?), pateicās LAS par lielisko sadarbību jaunās arhitektu paaudzes veidošanā? Absurdo apsveikumu nekavēja fakts, ka klausītāju vidū neatradās auditorijas daļa, kas pārstāvētu minēto izveidoto paaudzi…

Ar LAS valdes lēmumu līdzšinēji trim Goda biedriem — V.Apsītim, A.Holcmanim un A.Rozem piepulcējās nupat godinātie O.Krauklis, O.Buka, E.Pučiņš un M.Ģelzis. Ar pateicības rakstiem tika sumināti LAS vecbiedri.

Vērojot joprojām pasīvās vēstures pielūgsmē paslēpušos gaviļnieci, jāpiekrīt I.Rībenas apzīmējumam: Mirusi valstība.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx