Arhitektūras dienas Liepājā

Sumināt arhitektūru liepājniekus divreiz nav jāaicina. Ik nedēļu Liepājā ir vidi veidojošo diena — ceturtdiena, kad durvis ver klubs V—10. Atsaucoties LAS aicinājumam, Pasaules arhitektūras dienas popularizēšana ar devīzi Liepājas arhitektūra — jaunības formula te ilga visu oktobra mēnesi.

«Mūsu pilsētas būvmāksla ir un ir bijusi jauna ikkuros laikos,» saka pasākuma idejiskā iniciatore, Vecliepājas rajona arhitekte Gunta Šnipke. Viņasprāt, liepājnieki allaž sekojuši pasaules tendencēm arhitektūrā, lai bez provinciālas minstināšanās ieviestu tās savā pilsētā. Smejot, ka popularizēt nenozīmē tikai profesionālim profesionāli uzmundrināt, Gunta nolēmusi: pirmo profesijas svētku atslēga būs jauna. Uzrunāti tika jaunie cilvēki — mērķauditorija, kas nolūkojusi būvniecības specialitāti. Nosaukums skaidri sacīja: Liepājas Būvvaldi interesē ieinteresēt jauniešus arhitektūrā. Svaigai elpai sabiedriskajās domās un profesionālajās iedomās. Arhitektūras kvalitātes veicināšanai galu galā.

Arhitektūras dienas atklāja ar izstādi Liepājas arhitektūra — gaidiet drīzumā. Divas nedēļas Liepājas domes vestibilā bija apskatāmi pilsētas nākotnei nozīmīgu, realizācijai akceptētu objektu skiču vai tehnisko projektu zīmējumi un maketi — Lielais dzintars, Māras baznīca, biroju ēka ap kastani u.c. — miksēti dažādu paaudžu arhitektu gan liepājnieku, gan neliepājnieku darbi. Rīgas kolēģu atzinību guvusi mūsmāju pieeja vēsturiskās apbūves pielāgošanai mūsdienu vajadzībām. Tradicionāla bija arhitektūras gides Guntas vadītā ekskursija žurnālistiem Liepājas arhitektūra — XXI gadsimta veiksmes, ko noslēdza īpaša preses stunda.

Plašāks tiltiņš uz iedzīvotāju izpratni par pilsētvides veidošanu bija ideja piesaistīt bērnus un vidusskolēnus. Informatīvais seminārs Arhitekts un pilsēta — Liepājas sarunas no atšķirīgiem — vēstures, ieceru, emocionalitātes un realitātes rakursiem vēsturnieka Gunāra Silaktiņa, arhitektu Ivetas Ansones, Guntas Šnipkes, Uģa Kaugura un Andra Vītola skatījumos raksturoja arhitektūras sadzīvi un studiju iespējas Latvijā. Atvērto durvju dienas Liepājas arhitektu Agitas Lieģes, Andra Kokina, Ulda Pīlēna un Gundara Vīksnas birojos ļāva aptuveni 60 skolniekiem no pilsētas un rajona aktīvi iepazīt komplicēto profesiju no ikdienas puses. Atsauksmes — sapratne par arhitektūru jaunatnei ir lielāka par cerēto, un vairums interesentu nu grib mācīties par arhitektiem. Rezultāts — viņu viedokļus turpmāk izmantos publiskajās aptaujās. Mazuļi piedalījās zīmējumu konkursā Mana mīļā māja Liepājā. Secinājums — lai saņemtu vērtīgus bērnišķos iespaidus, ir jārosina vērot arhitektūru. 

Gunta uzsver: «Arhitektūra ir un vienmēr būs būvniecības profesionāļu un pārējās sabiedrības sadarbības un sapratnes spogulis.» Liepāja jau šodien iepriecina ar ilgstoši koptu attiecību talantīgi radošu atspulgu. Būvvaldnieku izvēle izglītot vai trenēt pilsētnieku uztveri, iesaistot pašus mazākos, arī ir ārpasaules inspirēta tālredzīga investīcija selektīvā arhitektoniskās vides uzlabošanā. Ar reģionālo rozīnīti — fanātismu.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx