Arhitektūras likuma skaidrojums videolekcijā

Šodien oficiāli ir Kultūras ministrijas izsludinātā Arhitektūras likuma projekta pēdējā sabiedriskās apspriešanas pēdējā diena, kad var vēl iesniegt kādus ieteikumus vai labojumus, paust viedokli. Arhitektu savienība sagatavojusi video formāta lekciju, kurā iepazīstina ar likuma izstrādes procesu, skaidro tālāko tā virzības gaitu, galvenos mērķus, principus un apskata tajā esošās nodaļas. Atbilžu sadaļā tiek atbildēts uz jautājumiem par normatīvo aktu hierarhiju un savstarpējo saskaņotību, Arhitektu kolēģijas lomu, profesijas reglamentāciju, profesionālo nosaukumu lietošanu, autortiesībām, iestrādes pakārtotajiem dokumentiem.

Lekcija ir apskatāma LAS uzturētajā Profesionālās kompetences pilnveides pasākumu (PKPP) sistēmā — https://pkpp.lv/course/likumprojekts-arhitekturas-likums/

Lekcijas saturs:

  • Likumprojekta izstrādes un apstiprināšanas gaita
  • Arhitektūras likuma mērķi un principi
  • Atbildīgās personas un pilnvarotās institūcijas
  • Arhitekta profesionālā darbība
  • Arhitektūras konkursi
  • Mākslas un dizaina objekti publiskās būvēs
  • Atbildes uz iesūtītajiem jautājumiem

Lektori:

  • Sandis Voldiņš: Kultūras ministrijas bijušais valsts sekretārs, likumprojekta “Arhitektūras likums” izstrādes darba grupas vadītājs
  • Gunta Grikmane: likumprojekta “Arhitektūras likums” izstrādes darba grupas eksperte, LAS padomes pārstāve
  • Elīna Rožulapa: likumprojekta “Arhitektūras likums” izstrādes darba grupas eksperte, LAS Sertificēšanas centra vadītāja

Likumprojekts izstrādāts, lai nodrošinātu tiesisko bāzi arhitektūras nozares pārvaldībai, arhitekta profesijas reglamentēšanai un kvalitatīvas arhitektoniski telpiskās vides veidošanai, tādējādi nodrošinot ikviena sabiedrības pārstāvja tiesības dzīvot labvēlīgā vidē un adaptējot Latvijas likumdošanā Davosas deklarācijas principus par augstas kvalitātes būvkultūras (“Baukultur”) veidošanu.

Diskusijas par Arhitektūras likuma izstrādi ir bijušas aktuālas kopš 2006. gada. Likumprojekta izstrādes nepieciešamība un tajā paredzētais tiesiskais regulējums ir vairākkārtīgi prezentēts un izvērtēts nozares institūciju sanāksmēs un forumos: Nacionālās arhitektūras padomes sēdēs, Latvijas Arhitektu savienības padomes sēdē un Latvijas Arhitektu savienības XXI kongresā, Latvijas sertificēto arhitektu kopsapulcē, pašvaldību arhitektu sanāksmē, kā arī Latvijas Būvniecības padomes sēdē Ekonomikas ministrijā. Likumprojekts “Arhitektūras likums” izstrādāts Kultūras ministrijas Nacionālās arhitektūras padomes darba grupā: Sandis Voldiņš,  Gunta Grikmane, Elīna Rožulapa, Juris Poga, Juris Dambis, Jānis Dripe, Ilma Valdmane, Gatis Didrihsons, Andris Kronbergs, Edgars Pastars.

 

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
12 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Es domāju ka viss ir vislabākajās PSRS tradīcijās, a4d.lv uz jautājumiem atbildēt nevajag, nekādas publiskas diskusijas nav jārīko un viss jāapstiprina ar 100% balsīm par, nu labi 99.8% par un viens atturējies, tas kas pēdējā rindā no garlaicības aizmidzis un nav paspējis atrast mandātu. Šie paši, nebij tur Gatis protams, šķiet nolaida uz grunti visu arhitektu štelli Būvniecības likuma sakarā, – rezultāts tagad visiem būvniekiem ir arhitekti štatā un viņi mierīgi mauc pēc skicēm + tagad autortiesības, skaidra lieta, uzreiz piederēs būvniekiem, autors neko iebilst nevarēs – skat. Šerloka Holmsa un Dr. Vatsona diskusiju pie Arhitektūras likuma. Es saprotu, ka… Lasīt vairāk »

Miķelis

Angļu džentlmeņu klubs. 3.sezona 3.sērija. Epilogs. Beikerstrītas ēdamistabā smaržoja pēc mis Hadsones ceptās omletes, grauzdētas angļu rupjmaizes un protams Impērijas kolonijās audzētās tējas. Doktors Vatsons ilgi vērās Times, Šerloks Holms ievilka kārtējo brīnišķīgo dūmu no savas rožkoka pīpes. Kas jauns, Vatson? O, Holms, bez ierastajām 100-gadīgā reklāmām ir viens interesantas filmas anonss Splendid Palace! Jā, Vatson, un kā saucas filma? “Atbildes uz jautājumiem”! Tas laikam jaunā “Viņas Majestātes jaunā Arhitektūras likuma” sakarā? Tā izskatās, Holms. Pievērsiet uzmanību ,mans draugs, ka autoritārās sabiedrībās filmas, dažādas intervijas ir viens no autoratīvā viedokļa paušanas veidiem. paskatieties kas notiek cara Nikolaja galmā. Tur iemīļots… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 1 gads pirms - rediģētājs Miķelis
Miķelis
Miķelis

Andi, šoreiz atļaušos uzservēt es: Veco Suitu Dialogi XI. Noskatījos vakardienas kultūrdevu un kā reiz jautājums Arhitektūras likuma sakarā. Teksta uzdevums. Tātad – investors no Tadžikistānas, tradicionāls – ar zelta zobiem, nesen stepē atradis kaut kādus derīgos izrakteņus, no bērnības kājas baudījis kumisu un glāstījis mīļotā kumeļa krēpēs – nolēmis investēt Latvijā, nekustamajā īpašumā pārdesmit miljonus un šim pēc likuma pieņemšanas jāinvestē vides objektā 100k mūsu dārgo naudiņu. Tadžiks mīl mākslu – nu visas tās viņam mīļās krāsas plus dievina kumeļus un ķēves un nolemj uzstādīt rikšojošu kumeļu un ķēvju bariņu ( nekur nav minēti nekādi kritēriji kādai jābūt mākslai,… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 1 gads pirms - rediģētājs Miķelis
Miķelis

Eiss? 0:15. Otrā serve būs par driģenēm un viedumu. Tūlīt servēšanu vēl, bet šis spēles laukuma apzināšanai: https://neatkariga.nra.lv/intervijas/324648-harijs-tumans-iespejams-mus-gaida-civilizacijas-gals?fbclid=IwAR2-GkzvZzWiRVjc3kNsEQ34BGbSiWJ3hAVSc5z47qNERaBMUtR6BTcH31s

Miķelis

Veco Suitu dialogi sākas negaidīti, tāpēc rakete ikdienā jānēsā līdzi, – Tev jau to ,Andi, vajadzētu zināt;) Otrā serve ir mazliet sarezģītāka, jo prasa fizisku piepūli, – apmeklēt konkrētu vietu un patērēt 1,5 h dārgā laika. Bet būs tā vērts – vieta – bijušais kinoteātris Spartaks, filma – Tesla. Smags un grūti skatāms gabals par to, kas notiek, ja cilvēkam tomēr nebeidzas driģenes, kad dzīve ir vienu zaudējumu un vilšanās pilna, kā un ko domā “nauda” un kāpēc tas viss ir skaisti. Viedums? Nekāda vieduma tur neieraudzīt, ja nu vienīgi no naudas maisa Morgana puses. Seanss ir tukšs, jo gan… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 1 gads pirms - rediģētājs Miķelis
Miķelis

Atkal eiss? Piedod Andi, bet lai nezaudētu spēles dinamiku jāservē atkal. Lidojošās koncertzāles. Skaidrs, ka ko tik nespēj nauda, bet vai ievēroji smalko trollingu raidījumā, kur Tev piedāvāja izvēlēties Elbas Filharmonijas atrašanās vietu Bastejkalnā, Ķīpsalā utt.? Bet pirms tam protams uzdeva jautājumu par viedumu. Manā izpratnē koncertzāles pa gaisu lidot nevar – AB dambis ir unikāla vieta ar ūdens sooguli no trīs pusēm. Skaidrs ka Andrejsalas zemniekpapi ir viltīgi kā Ķencis no Mērnieku laikiem, kad vēršas pie augstākiem spēkiem par to mazo zemes gabaliņu ko gribētu iegūt Eksporta ielā un tomēr. Nu Tu jau nojaut ko gribu teikt – tas… Lasīt vairāk »

Miķelis

P.S. Jaunā Arhitektūras likuma sakarā – tev nebūs kolēģus kritizēt – un Miķelis nokļūtu uz ešafota ar skatu uz pīto grozu un savu švīkstu droši ka nedzirdētu… Bet neapvainojies – bija tāda sadaļa a4d.lv – boksa rings – Veco Suitu dialogi man šķiet ir daudz smalkāka padarīšana un galvenais, ko nu var pierakstīt visiem Miķeļa tekstiem – tikai neapvainojaties ,kolēģi, pat ja Miķeļa viedoklis ir peļams, aizskarošs utt. – dimantu slīpēšana ir viena sarežģīta un piņķerīga lieta…

Miķelis

Vispār jau pieklājīgi ir atbildēt, vismaz Miķelis regulāri komunicē, pat ja no muguras lien ārā četri iecirsti kapļi. Bet saprotu, Liels kuģis prasa nemitīgu kapteiņa klātbūtni un nevar atļauties tos manevrus, ko var paveikt mazs kuģis. Tātad setbumba. Par mākslu, metafiziku un Arhitektūras likumu. Raidījumā Kultūrdeva atsaucies uz to, ka viens no mākslas uzdevumiem ir būt kontraversionālai, respektīvi kairinošai, jautājumus uzdodošai un uzmanību paģērošai. Nu faktiski kā jau visa mūsu sabiedrība šodien – sociālie tīkli, nemitīgi burbuļi un nemitīgas batālijas. Pie kam izteiksmes līdzekļi modernā sabiedrībā aizvien kļūst, kā lai to vieglāk noformulē, labi – netradicionāli. Ja izlasīji HT interviju,… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 1 gads pirms - rediģētājs Miķelis
Miķelis

Beidz, Andi, neuztver sevi tik nopietni. Iedomājies Alsungas kultūras namu. Mēs lēni pieripinām ar saviem benzīna četrlitrīgajiem V8, apskatīdami mazos elektroauto stāvvietās. Pirms ieejas izritināts sarkanais paklājs un uzraksts : “Laipni lūgti “Vecie Suiti” dzimtenē!”. No kluba nāk tādi vārgi pīkstieni, – mūs iesilda “Prāta vētra”. Mēs sakārtojam savus suitu svārkus, prievītes un augstās cepures un dodamies uz skatuves, lai “uzspridzinātu” to klubu ar saviem vecajiem hītiem no “Veco Suitu” repertuāra. Nu piemēram: https://m.youtube.com/watch?v=Z6qnRS36EgE

Miķelis
Miķelis

Vēl iesaku ieiet BISā un apskatīties jaunumus – kā Lielais Brālis pēc funkcionalitātes piegādes ar ES līdzekļiem apmaksātas, tiek klāt visai jūsu informācijai, ko ievadāt BISā – rasējumiem, risinājumiem, utt. Privātā telpa? Privātums? Drīz VIDā arhitektu rasējumi tiks pievienoti nodokļu uzrēķinu lietām, lai izķertu pasūtītājus, gluži kā tagad bankas jau kontrolē pilsoņu privāto naudu, par kuras tēriņiem jāatskaitās. Ak skaistā, jaukā jaunā pasaule! Svecināti utopijā!

12
0
Lūdzu, komentējietx