Arhitektu optimismu vairojoša vieslekcija

Trešdien, 12.novembrī plkst.17.30 Rīgas Tehniskās universitātes mazajā zālē notiks otra no divām RTU APF studentu projekta eksports@home ietvaros noorganizētajām vieslekcijām. Franču arhitektu biroja Peripheriques Architectes vadītāja David Trottin stāstījums papildinās arī Rīgai atvesto mūsdienu Francijas skatuves arhitektūras izstādi.

«Kaut kur starp radošumu un difūziju mēs stūrējām, jau uzsākot darbību: radām un realizējam projektus, aicinām sadarboties cilvēkus, izdodam grāmatas, intervējam kolēģus, reklamējam sevi un citus… Šāda brīvība profesijas koda ietvaros mums ilgi tikusi pārmesta… Ar laiku arvien pozitīvāk tiek pieņemta mūsu enerģija «atraisīt» arhitekta profesiju, pat ja daudziem joprojām šķietam aizdomīgi,» tā paši par sevi sacījuši franču arhitekti no biroja Peripheriques Architectes, piesakot dalību kārtējam arhitektūras popularizēšanas pasākumam — Arhitektūras Salonam Parīzē šāgada pavasarī.

Uzdevumam radīt interaktīvu objektu Arhitektūras centra telpās Parīzē Peripheriques Architectes atbildēja ar 15 vakariņām pašu projektētā paviljonā 4 mēnešu laikā. Atsaucoties Apgaismības laikmeta tradīcijām, kad «salona» saimnieks regulāri aicināja sava laika «gaišākos prātus» uz radošiem sarunu vakariem, katru nedēļu Peripheriques Architectes uzņēma 18 viesus. Vakariņu sarunās par tēmu Pilsēta piedalījās pavisam 270 personas — arhitekti, mākslinieki, uzņēmēji, dizaineri, rakstnieki, fotogrāfi, režisori utt. Katru reizi tika pieaicināts arī žurnālists, kas dzirdētās sarunas interpretēja rakstā. Tie apkopoti Arhitektūras centra avīzē, interneta blogā un DVD.

Šis ir viens no nedaudzajiem Peripheriques darbības piemēriem ārpus projektēšanas. Birojs dibināts 1996.gadā, pašlaik tajā apvienojušies 2 arhitektu biroji — Jumeau / SoA Architectes un Marin + Trottin Architectes, kam ir gan kopīgi, gan pastāvīgi projekti. Viņi dibinājuši arī struktūru IN EX projects, kura periodiski veido un izdod grāmatu sēriju, kurā birojs izrāda savus projektus un redzējumus par aktualitātēm pasaules arhitektūrā. Savukārt, pirms 2 gadiem kopā ar vēl pāris franču arhitektu birojiem Peripheriques nodibināja jaunu arhitektu apvienību French Touch. Šodien tai pievienojies liels skaits arhitektu, kuriem ir kopīga vēlme — apvienot sarunu un darbību. Apvienība uzsāka savu darbošanos, izdodot pirmo Arhitektūras Optimistisko Gadagrāmatu 2007 — par realizētajiem franču arhitektu projektiem. French Touch veidojusi iekārtojumu šāgada Francijas paviljonam Venēcijas biennāles arhitektūras izstādē.

Peripheriques eksperimentē arī projektējot — sākot no scenogrāfijas un beidzot ar pilsētbūvnieciskiem darbiem. Viņu arhitektūras estētika un metodoloģija Francijā tiek uzskatīta par zīmīgi atšķirīgu. Projektiem raksturīga arhitektu spēle ar plastiskiem elementiem apjomos, kas bieži tiek pastiprināta ar drosmīgām košu krāsu izvēlēm. Publikai Peripheriques pazīstami ar universitātes ēku Atrium Jussieu Parīzē (2006), privātmāju GO Francijā (2006), Tsumari skatu torni Japānā (2003), scenogrāfiju Pink Ghost Parīzes ielās, kā arī mūzikas halli Nancy, Francijā (2006). Pēdējā šobrīd apskatāma Rīgā, izstādē Arhitektūras skati—mūsdienu Francijas skatuves arhitektūra.

Pagājušajā gadā, mācoties Parīzē, pamanīju Peripheriques savdabīgos projektus un aktīvo sabiedrisko darbību arhitektūras lauciņā. Skolas programmā paredzētajai 4 mēnešu praksei nosūtīju portfolio arī Peripheriques Architectes. Pēc pāris dienām sāku tur strādāt. Birojam raksturīga intensīva dalība konkursos, tuvāko pāris mēnešu laikā birojs bija paredzējis iesniegt darbus 3 konkursiem. Mazbudžeta darbaspēks — studenti / praktikanti tādās situācijās tiek labprāt uzņemti, jo vairāk tāpēc, ka Peripheriques abos birojos kopskaitā strādā aptuveni 10 cilvēku.

Strādāju pie konkursa priekšlikumiem Francijas administratīvajai ēkai Martinikas salā, pie iekštelpu risinājuma Francijas Centrālajai Bankai Parīzē un interesantākā no trim — Parīzes Foruma Halles. Pilsētas rīkotais konkurss uzaicinātiem arhitektu birojiem paredzēja radīt jaunu multifunkcionālu apjomu 2 ha lielā zemesgabalā Parīzes centrā, zem kura pazemē atrodas centrālais metro un vilcienu mezgls Halles. Biroja vadītājs David Trottin toreiz ambiciozi komentēja darba uzsākšanu: «Vai nu mēs projektējam ēku, kas izskatās pēc twistera, vai arī sociālo māju, kas neatbildīs konkursa nolikumam — un tad ir iespēja, ka konkursa darbs kļūst populārs, jo idejiski cēlu piedāvājumu pilsētai piederošam zemesgabalam Parīze noraidītu.» Iesniegšanai konkursā attīstīts tomēr tika pirmais variants, kurš nevinnēja nopietnajā konkurencē starp birojiem Toyo Ito and Associates Architects, Massimiliano Fuksas, Mansilla + Tuñón u.c. Bet Peripheriques ir apskaužami pašironiski optimisti: jau savas darbības sākumā izdevuši grāmatu par zaudētajiem konkursiem.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
8 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
ma

Šito gan jāiet paklausīties 🙂 Francijā viņi patiešām kotējās!

G

labs raksts

O

izdevās saņemt optimisma devu

a

iedvesmojoši pozitīva lekcija.

ps.tikai kur tie visi stud, kuriem te nekas nenotiek?

ma

Šito gan jāiet paklausīties 🙂 Francijā viņi patiešām kotējās!

G

labs raksts

O

izdevās saņemt optimisma devu

a

iedvesmojoši pozitīva lekcija.

ps.tikai kur tie visi stud, kuriem te nekas nenotiek?

8
0
Lūdzu, komentējietx