Arhitektu savienība ieskandina simtgadi

Atzīmējot Latvijā vienīgās profesionālās arhitektu organizācijas simtgadi, šogad un nākamgad gaidāmi dažādi biedrībai veltīti pasākumi un izstādes. Jubileja, ko Latvijas Arhitektu savienība svinēs 2024. gadā, būs iemesls novērtēt tās kultūrvēsturisko nozīmi, arhitektu pašorganizēšanās ietekmi uz arhitektūras politiku, kā arī organizācijas darbu ar sabiedrību.

Izmantojot vēl iepriekš nepublicētus Latvijas Arhitektu savienības arhīva materiālus un vēsturisko periodiku, pie Arhitektu nama Torņa ielā 11 izveidota brīvdabas izstāde, kas pievēršas svarīgākajiem ar biedrību saistītajiem cilvēkiem, notikumiem un arhitektūras objektiem. Savienības vēsture daļēji atspoguļo arī Latvijas arhitektūras vēsturi, iezīmējot būtiskākos pavērsiena punktus. Arhitektūras stilu attīstība un atsevišķu arhitektu veikums Latvijā ir plaši pētīts, taču arhitekta profesija un arhitektūras izpratne mainīgajos politiskajos, sociālajos un ekonomiskajos apstākļos ir vēl maz pētīta joma, it sevišķi okupācijas gados. Izstāde ir aizmetnis vēl neuzrakstītajam pētījumam par vienīgo profesionālo arhitektu apvienību Latvijā un, cerams, kļūs par iedvesmas avotu kādam šo pētījumu turpināt. Izstāde būs apskatāma no šī gada 22. decembra līdz 2024. gada 31. martam.

27. decembrī plkst. 12.00, 14.00 un 16.00 biedrība piedāvā ekskursijas Arhitektu namā, atklājot plašo Latvijas Arhitektu savienības mītnes vietu un plašai sabiedrībai ikdienā tikai daļēji pieejamās, taču vēsturiski un arhitektoniski krāšņās telpas, kuras Savienība izmanto jau kopš 1926. gada. Arhitektu nams Vecrīgā, Torņa ielā 11 ietver daļu viduslaiku Rīgas nocietinājumu mūra un vienu no tā daudzajiem torņiem — Sv. Jura torni. 1926. gadā pēc arhitekta Aleksandra Trofimova projekta ēka pirmo reizi tika pielāgota jaunā saimnieka, toreizējās Latvijas Arhitektu biedrības, vajadzībām. Veidojot interjeru, arhitekts izmantoja senas arhitektoniskās detaļas no vēsturiskām Rīgas celtnēm, kas Arhitektu namā joprojām saglabājušās.

28. decembrī biedrība profesionālo kopienu, arhitektūras draugus un entuziastus aicina uz deju vakaru Arhitektu namā, lai atskatītos uz paveikto pēdējos simts gados un ieskandinātu nākamo simtgadi — laikmetīgāku, atvērtāku, atbildīgāku un ilgtspējīgāku. Deju vakarā mūziku liks Reinis Semēvics, Trīne un Inga, Platons Buravickis, Michael Holland, Ģirts Reiniks, Semjons Haņins, Seimurs Guseinovs, Jurijs Santalovs un Thinner.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx