Andreja Holcmaņa simtgadei veltīta izstāde

Šodien plkst. 17.00 Arhitektūras muzejā tiek atklāta izstāde “Arhitektam Andrejam Holcmanim — 100”, kas muzejā būs apskatāma līdz 18. septembrim.

Nenogurstošais Vecrīgas pētnieks un reģenerācijas projekta līdzautors arhitekts un publicists Andrejs Holcmanis (1920–2009) profesionāļu aprindās vairāk pazīstams kā aktīvs vēsturiskā mantojuma apzinātājs un tā sargs, kā personība, kas bijusi apveltīta unikālām, daudzu gadu garumā krātām zināšanām par esošām un arīdzan zudušām vērtībām. Tas bija arhitekta redzamais devums, ēnā atstājot praktisko darbu projektēšanas jomā. Plašākai auditorijai nezināmie, izsūtījumā Krasnojarskas novadā un Latvijā tapušie Holcmaņa projekti sabiedriskām, mazstāvu dzīvojamēkām un vasarnīcām ir vienlīdz vērtīgi liecinieki autora radošajam domu lidojumam. Arhitekts piedalījies arhitektūras konkursos un bijis arī daudzu konkursu atbildīgais sekretārs un rezultātu analizētājs vietējā presē.

Pēc Otrā pasaules kara tika radīti grandiozi plāni pilsētu atjaunošanai un attīstībai, no kuriem daļa ir realizēti, un Andreja Holcmaņa uzmanības lokā atradās arī pilsētplānošanas problēmas. Holcmanis bija viens no retajiem arhitektiem, kas aktīvi ietekmēja pēckara Rīgas attīstībai svarīgos procesus, sākot no 1945. gada, kad viņš iesaistījās Vecrīgas reģenerācijas projekta izstrādē, līdz pat 2009. gadam, uzmanības lokā paturot pilsētas attīstību vēsturiskajā centrā un jaunajos rajonos. Arhitekts dāsni dalījas zināšanās ar kolēģiem, studentiem un vienkāršiem ierindas klausītājiem, lasot lekcijas un lekciju ciklus (vairāk nekā 1000 uzstāšanās), vadot ekskursijas pa Rīgu un Latviju. Arhitekta dzīvē svarīgu lomu ieņēma mūzika. Jau no skolas gadiem viņš apguva klavierspēli, pašmācības ceļā — ērģeļspēli un padomju laikā ar pašdarbības ansambļiem izbraukāja visu Latviju.

Izstādes kuratore — Velta Holcmane, kuratores asistente — Agrita Lūse, mākslinieks — Alvis Berngards

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Izcils arhitekts un izcils cilvēks ar ļoti labu humora izjūtu. Kā man pietrūkst tā cilvēciskā kontakta un Holcmaņa k-ga sabalansētā skata uz lietām!

1
0
Lūdzu, komentējietx