Mākslas muzeja konkursā — 28 darbi

3.septembrī noslēdzās konkursa piedāvājumu pieņemšana ievērojamākajā Latvijas šī gada arhitektūras konkursā — Nacionālā mākslas muzeja ēkas rekonstrukcijai. Konkursā iesniegti 28 projekti, lēmums par uzvarētāju tiks paziņots žūrijas komisijas atklātā sēdē 23.septembrī.

Ziņots, ka kopš konkursa izsludināšanas pavasarī konkursa nolikumu izņēma 163 pretendenti. Iesniegtos darbus turpmākajās divās nedēļās izvērtēs žūrija, kurā kā padomdevēji pieaicināti arī vairāki ārvalstu eksperti — dažu Eiropas muzeju vadītāji un arhitekti ar muzeju rekonstrukcijas pieredzi. Šobrīd gan nav atklāts, kuri no aicinātajiem speciālistiem piedalīsies Rīgas konkursa izvērtēšanā.

Arhitektu sabiedrība var vēlēties un, domājams, arī sagaidīt, lai žūrija pirms rezultātu nosaukšanas sniegtu arī pietiekoši izsmeļošu un profesionālu komentāru par darbiem un tajos piedāvātajiem risinājumiem kopumā, kā arī — detalizētāku labāko darbu izvērtējumu. Jo jēga Latvijas arhitektūras attīstības kontekstā no šāda mēroga konkursiem būs tikai tad, ja tie rosinās pilnīgu izvērtēšanu un diskusiju (ne jau A4D komentāros), atstājot kādu nozīmīgu pieredzi un mācību arhitektiem, pilsētai un konkursu organizētājiem. Latvijā tā gan nav ierasta prakse, tāpēc arī tādi nozīmīgi konkursi kā koncertzālei AB dambī vai Rīgas administratīvajam centram Torņakalnā beidzās nenesot nekādu lielāku labumu.

Paredzēts, ka Mākslas muzeja galvenās ēkas rekonstrukcija notiks 2012.–2013.gadā. Ja metu konkurss tiks atzīts par veiksmīgu, 2011.gadā varētu notikt projektēšana, bet 2012.gada 1.janvārī varētu izsludināt būvniecības konkursu. Ja viss notiks kā plānots, tad 2014.gadā Rīga kā Eiropas kultūras galvaspilsēta varēs lepoties ar rekonstruēto muzeju. Piedāvātajos metos projektēšanas izmaksas norādītas no 300 000 latu līdz 880 000 latu, bet būvniecības izmaksas — no 5 līdz 13 miljoniem latu.

Šobrīd visi konkursa darbi ir izstādīti Mākslas muzejā un pieejami apskatei darba laikā, nopērkot biļeti muzeja. Ekspozīcija īslaicīgi var tikt slēgta žūrijas komisijas sēžu laikos. Pēc novērtēšanas godalgoti darbi tiks izstādīti Rīgas domes ēkā, kā arī notiks citas darbu izstādes ar muzeja vadības un pilsētas arhitekta biroja starpniecību.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
6 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Susliks

Nu tik 23.septembrī sāksies.

jtd

Nekur nespruksim 😉

Šorīt LNT rādīja nedaudz, vismaz vienu bildi a-la Zaha izdevās pamanīt. Diemžēl, TV ļauži īpaši ar vizuālo neaizrāvās, runājošās galvas šamiem vienmēr mīļākas. Un pašam nekā neizdodas izrauties uz muzeju apskatīt.

SP

LADY GAGA

Melnraksts

Vai žūrijas analīze par darbiem būs pieejama arī publiski? Būtu jau labi, ka arī arh studenti varētu iepazīties ar šo!

jtd

Biju tomēr aizstaigājis darbus aplūkot. Iesākumam pāris "netēmas" novērojumi – darbi ir ļoti dažādi (vēl nemaz nevērtējot arhitektūru), vienam 5-6 planšetes, citam padsmit, daudzos konkursos esmu manījis stingri noteiktu iesniedzamo planšetu skaitu un orientāciju (tas pilnīgi noteikti padara produktīvāku žūrijas darbu vērtējot n-tos simtus iesniegto projektu, te gan skaits nedaudz mazāks). Daži darbi vien uzmetumi, citi jau tuvojas izstrādātam skičeniekam. Tāpat radās sajūta, ka dažiem dalībniekiem ir bijusi citādāka (plašāka) konkursa programma nekā vairākumam. Nepalika iespaids, ka pasūtītāja vēlme savienot 2 lietas – muzeja ēkas un Esplanādes parka rekonstrukcijas vienā iesaiņojumā būtu bijusi laba ideja (finansu ietaupījumu neapskatīsim). Kaut daži… Lasīt vairāk »

tere

Domāju, ka tik traki jau nu nav – ir daži reāli pieteikumi, protams nav uh un ah, nav Zahas, nav Koolhāsa, Bjarkes u.c. (jā, kāpēc gan nav?! un vai vajag?!)

Labāks rezultāts būtu bijis , ja kāds iepriekš būtu palauzījis galvu par Esplanādes attīstību un ievērtējis LNMM un LMA vajadzības un noteicis konkrētas robežas. Uzgrūžot arhitektiem risināt tik sarežģītu tēmu, varam novērot pārāk daudz nevajadzīgu interpretāciju un lielu apjukumu.

6
0
Lūdzu, komentējietx