PO-2 — slavenākais žogs Austrumeiropā. Boriss Lahmans

Atpazīstamais reljefos kvadrātiņos sadalītais betona plātņu žogs, kas norobežo padomju perioda rūpniecības, militārās un cita veida slēgtu iestāžu teritorijas liekas teju vai ikonisks izstrādājums, kas sastopams gan Rīgā, gan mazākās pilsētas, gan daudz kur  citur bijušajā PSRS. Tas šķiet tik ļoti visur esošs padomju mantojums, tik ļoti piederīgs 70.-80. gadu modernismam, tik anonīms un bezpersonisks, ka nekad nebija iznācies aizdomāties par tā autorību.

Nesenas publikācijas angliski un krieviski rakstošos medijos atklāj vairāk gan par izstrādājumu, gan tā autoru — Borisu Lahmanu. Šī žoga ideja radusies 1971. gadā – tad PSRS pilsētplānošanas institūcijas izstrādāja rīkojumu izveidot betona žogu prototipu, kas derēs gan trokšņa mazināšanai, gan teritoriju norobežošanai. Arhitekts Boriss Lakhmans toreiz iesniedzis veselus trīs projektus, no kuriem komisija izvēlējās visvienkāršāko, kuram tika dots nosaukums “Žoga panelis PO-2” (Плита ограды ПО-2). Tā ražošana tika sākta 1974. gadā. Zemās ražošanas izmaksas un laikmetam atbilstošā forma ar reljefs, kas rada gaismu spēles, ļāva tam kļūt par tik raksturīgu padomju ainavas sastāvdaļu.

Pats Boriss Lahmans 1981. gadā emigrēja no PSRS uz ASV un Ņujorkā nodibināja savu arhitektūras praksi, vēlāk pievērsās arī glezniecībai. Ikonisko betona žogu viņš noteikti neuzskata par savas karjeras augstāko punktu. Plašāku uzmanību šim paneļu žogam kā īpašam fenomenam pirms pāris gadiem pievērsa pazīstamais krievu arhitektūras mākslinieks Aleksandrs Brodskis, izmantojot to savos radītajos objektos.

Saprotams arī, ka rietumu pasaulē, kas nav piedzīvojuši padomju laikus uz savas ādas, bet šodien sajūsminās par brutālisma arhitektūras estētiku, ir vieglāk novērtēt šī izstrādājuma meistardarbā potenciālu, redzot tajā tikai elegantu abstraktu arhitektūras motīvu. Puma pat izlaidusi kedas, kuru zole veidot ar tādiem pašiem reljefiem kvadrātiņiem, kā žoga rakstam.

https://www.tvnet.lv/6950318/padomju-mantojums-slavenakais-zogs-austrumeiropa

https://www.rbth.com/arts/330312-concrete-wall-soviet-fence-lakhman

https://www.kommersant.ru/doc/3332175

https://www.elledecoration.ru/heroes/architects/boris-lahman-arhitektura-ot-moskvy-do-nyu-iorka-id6789918/

https://www.kommersant.ru/doc/3332175

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx