Nacionālo arhitektūru meklējot

“Šerloks Holms un doktors Vatsons” – labākās PSRS laika filmas. Ilgu laiku likās, ka nekas to nespēs pārspēt īpašajā stilā un noskaņā, tomēr LTV1 demonstrētais angļu seriāls “Šerloks” ir pārāk labs. Cits transkripts un Šerloks iegūst citu elpu –  21.gs. dinamiku, citādu kadrējumu un labus jokus. 21.gs. nāk ar jauniem izaicinājumiem un citu valodu arī arhitektūrā.

   Starp 1989.gadu un 2014.gadu Latviju ir pametuši 650 000 cilvēku. Zaudējumi ir pielīdzināmi 1.pasaules karā nodarītajam. Šobrīd Latvijas iedzīvotāju skaits ir paslīdējis zem 2 000 000. Tas ir kritiskais skaitlis, pēc kura sasniegšanas jebkura valstiska sistēma saskaras ar krietnām finansiālām problēmām, lai nodrošinātu pensionāru, bērnu un līdzcilvēku izdzīvošanu. Šoreiz nerunāšu par nebūšanām valsts pārvaldē, nesaimnieciskumu, korupciju, – mēs visi to zinām. Ko mēs arhitekti varam darīt savas valsts labā?

   Pirms kādiem 5 gadiem izlasīju labu biznesa grāmatu –  W.Chan Kim un R.Mauborne “Zilā okeāna stratēģija”. Iedomājieties zilu okeānu, zilas debesis un pa šo mierīgo klajumu peld milzīgs VALIS. Viņš ir okeāna saimnieks un viņam nav konkurentu. Ir tikai viena sfēra kur Latvijas arhitekti nekonkurē pasaulē – Nacionālā arhitektūra. Tur mums nav ārēju konkurentu un šis okeāns pieder mums.

   Grāmata “Zilā okeāna stratēģija” stāsta kā izveidot tirgus telpu bez sāncensības un padarīt konkurenci nebūtisku. Galvenās atziņas ir sekojošas : izveidot tirgus telpu, kurā nav konkurences, padarīt konkurēšanu nenozīmīgu, izveidot un notvert jaunu pieprasījumu, lauzt pierasto vērtības/izmaksu sistēmu. Nestāstīšu visu, bet loģiskais pamatojums ir ļoti labs. Visi Pritzkera balvas laureāti izmanto “zilā okeāna stratēģiju”, pilnīgi visi.

   Pasaulē šobrīd viss tiek mārketēts un zīmolots, bet kas ir Latvijas nacionālā arhitektūra? Kur to var sastapt, ieraudzīt un patērēt? Latvijā, tikai Latvijā, kas faktiski ir ekvivalents nekur.

  Viens zīmols, zem kura apvienojas latviešu arhitekti. Piemēram, LATWII . Viena platforma, atvērts kods. Diskusija par pirmkodu – koloristika, telpiskums, dizaina vadlīnijas, materialitāte, struktūra un mēs  kļūstam ar savu arhitektūru pazīstami visā pasaulē. 400 arhitektu, kas strādā zem LATWII zīmola ir spēks, vai ne? JUST LATWII. MORE LATWEI. FROM LATWIE. ( LATWII varianti  ). Arī reklāmas saukļi skan tīri labi .

 Ar LATWII, paši to nezinot,  jau šobrīd strādā vismaz 12 dažādas Latvijas projektētāju komandas un arī viens mēbeļu dizainers. Pasaulei ir laiks uzzināt par labāko, kas tiek darīts Latvijā. Dažreiz mūsu acu priekšā notiek lielas lietas, jāspēj tikai tās noformulēt. To arī mēģināšu darīt nākošajā blogā: “LATWII. Pirmkods.”

Miķelis

P.S. Vienīgi tas nebūs ierastajā laikā, Latwii prasa apdomas laiku un precīzus izslīpētus formulējumus. Ceru Jūs jau sapratāt, – LATWII nav akmenī kaltas rijas, klētis, latviskā pagalma plānojums, Jumis, Māra, Laima un citi tēli. LATWII ir 21.gadsimta transkripcija pirmkodam ar kuru strādā 21.gs. latviešu arhitekts, bet kurš protams ir arī nolasāms visās augstākpieminētajās lietās.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx