- Mums ir — daudz ēku, kas varētu būt daļa no Latvijas modernisma arhitektūras.
- Mums ir — jautājumi, ko iesākt ar šo mantojumu.
- Mums nav — visaptveroša pētījuma par modernisma arhitektūru Latvijā.
- Latvijā nav modernisma arhitektūras?
Šie ir Latvijas ekspozīcijas jautājumi 2014. gada Venēcijas arhitektūras biennālē. Venēcijas biennāles kurators Rem Koolhaas, tēma Absorbing Modernity: 1914-2014. Pagājušā gada beigās konkursa kārtībā tika izvēlēts Latvijas ekspozīcijas 2014. gada Venēcijas arhitektūras biennāles autoru kolektīvs:
Kuratore Kristīne Budže
Arhitektu birojs NRJA (Uldis Lukševics, Linda Leitāne-Šmīdberga, Zigmārs Jauja, Ivars Veinbergs, Mārtiņš Rusiņš)
Grafikas dizaineri Zigmunds Lapsa un Monika Grūzīte
Skaņu mākslinieks Andris Indāns Eseju meistari (tiks paziņoti drīzumā)
Pasākumu aģentūra Pareizā ķīmija
Latvijas ekspozīcija nebūs par modernisma arhitektūru Latvijā, bet gan par to, ka mēs šodien 21. gadsimta otrajā desmitgadē īsti nezinām kā vērtēt un ko darīt ar to arhitektūru, kas tapusi Latvijā tajā laikā, kad citur uzcelto dēvēja par modernismu. Daļa no šī laika būvēm jau ir sasniegušas ‘pieminekļu’ vecumu, taču, neesot vienotam vērtējumam par to nozīmi Latvijas arhitektūras mantojuma kontekstā, mēs turpinām tās zaudēt dažādā veidā ‘absorbējot’ — pārbūvējot vai nojaucot.
Unwritten lv (www.facebook.com/unwrittenlv) ir virtuālā daļa no gatavošanās procesa Latvijas ekspozīcijai 2014.gada Venēcijas arhitektūras biennālē. Unwritten lv ir atvērta sociāla informācijas vietne par objektiem un meistariem, kas varētu būt daļa no Latvijas modernisma arhitektūras.
Unwritten lv aktualizē jautājumus:
- Kuras Latvijas būves mēs varam uzskatīt par modernisma arhitektūru?
- Kāda ir to vieta Latvijas arhitektūras vēsturē?
- To vieta pasaules un padomju telpas kontekstā?
- Ko darīt ar modernisma arhitektūru – saglabāt un aizsargāt vai absorbēt?
- Ja saglabāt un aizsargāt, tad pēc kādiem principiem?
- Vai Latvijas modernisma arhitektūras piemēri ir oriģināli vai rietumu kopijas?
- Vai ir iespējama nacionālā tradīcija modernisma arhitektūrā?
- Rīga kā Latvijas modernisma arhitektūras galvaspilsēta?
Unwritten lv neraksta grāmatu, tas ir jādara pētniekiem. Latvijas ekspozīcijas ietvaros tiks prezentētas tikai atsevišķu modernisma pētnieku esejas par tēmu. Mēs aicinām visus, kam interesē modernisma arhitektūra Latvijā, pētniekus, kas ir pētījuši atsevišķus laikmeta posmus vai autorus, apvienot idejas,
- lai atrastu atbildes uz jautājumiem,
- radītu visaptverošu pētījumu par modernisma arhitektūru Latvijā,
- lai papildinātu arhitektūras pieminekļu sarakstu ar šī laikmeta būvēm,
- vairotu sabiedrības pašapziņu un lepnumu par šī laika izcilākajām ēkām,
- veicinātu arhitektūras tūrismu.
Jebkurš tiek aicināts iesūtīt Latvijas arhitektūras piemērus, kas varētu būt modernisms. Šim nolūkam ir izveidota lapa www.facebook.com/unwrittenlv, kuras albumā ‘Searching for Modernism architecture in Latvia‘ tiks publicētas iesūtītās fotogrāfijas.Atrastie modernisma arhitektūras piemēri tiks apkopoti un parādīti Latvijas ekspozīcijā 2014.gada Venēcijas arhitektūras biennālē. Pārējie albumi: „Masters of Modernism architecture in Latvia”, „How to absorb”, „Texts about”, „Is this the end of modernism architecture in Latvia”
Savāktais materiāls varētu kļūt par pamudinājumu pētījumam par modernisma arhitektūru Latvijā. Ja ticam Charles Jencks , tad pasaulē modernisma arhitektūra beidzās 1972.gadā līdz ar Minoru Yamasaki ēku kompleksa Pruitt–Igoe uzspridzināšanu.”Modern architecture died in St Louis, Missouri on July 15, 1972, at 3.32pm (or thereabouts).” Charles Jencks
Kuru brīdi mēs varam uzskatīt par simbolisku Latvijas modernisma arhitektūras beigu punktu? Ja tāds vispār ir pienācis.