Šodien, 29. novembrī plkst. 16.00 RTU aulā Kaļķu ielā 1 notiek Arhitektu savienības organizēts seminārs par arhitektu prakses jautājumiem tuvākajā nākotnē Latvijā.
Latvijas arhitekti ilgstoši
praktizē situācijā, kad profesijā trūkst pilnvērtīga regulējuma — prakses
noteikumi ir neskaidri un nepilnīgi, nav vienota profesionālā ētikas kodeksa, kā tas ir vairumā
citu valstu. Šāds stāvoklis sekmē nevienlīdzīgu konkurenci, un sliktas
kvalitātes profesionālo sniegumu, kas kaitē arhitekta profesijas
prestižam kopumā.
Realizējot vienu no LAS darba mērķiem — sakārtot arhitekta praksi mūsu valstī, LAS darba grupa izstrādā virkni normatīvo dokumentu, kas reglamentē arhitekta
praksi. Izstrādnēs ir apkopota virkne Eiropas valstu pieredze, kā arī UIA
(Starptautiskā arhitektu savienība) un ACE (Eiropas Arhitektu padome) rekomendācijas.
Lai iepazīstinātu kolēģus ar šiem
dokumentiem līdz plānotajam semināram, mājas lapā tiks publicētas šo dokumentu projektu versijas. Kā pirmais dokuments iepazīšanai ir Arhitekta profesionālas rīcības un
ētikas kodekss, kas pēc attiecīgu grozījumu
Sertificēšanas nolikumā pieņemšanas būs
saistošs visiem Latvijā sertificētajiem arhitektiem.
Lūdzam jūs novērtēt šī pasākuma svarīgumu un ar savu klātbūtni seminārā un ieteikumiem dot savu ieguldījumu Latvijas arhitektu prakses uzlabošanai
nākotnē.
Garais kodeks sākas ar to, ka
Ne katra Arhitekta kļūme vai kāda šī Kodeksa noteikumu neievērošana visos gadījumos noteikti
attaisnos pretenziju celšanu vai disciplinārā procesa ierosināšanu,
Ko tas īsti nozīmē- tad jau kodeksam nav jēga vai arī būs kāds kas izšķirs ir vai nav jāierosina kāda disciplinārlieta. manuprāt vai nu kodekss ir vai nav pārkāpts, ar skaidri noteiktām sekām.
izlasīju kodeksu, un secināju vismaz viens punkts katram ir kā melnums aiz naga!
hm… es domāju, ka vajag vēl padomāt par to kodeksu!
a kapēc ir pie arhitekta goda kodeksa vēl paskaidrojumi par konkursiem? Tad gribētos man noteikti paskaidrot, ko nozīmē "oficiāls", tas ko zin 10 cilvēku grupa, tas ko zin 5 cilvēku grupa, vai tas ko zin vairāk par 20 cilvēkiem?
Tāpēc jau ir izlikts apspriešanai, ka nav vēl gatavs.
Sadaļa par konkursiem man palika nesaprotama, lai neteiktu, ka izsauca neizpratni par (netiešu?) aizliegumu piedalīties konkursos, ja tos neorganizē vai vismaz nepatronē LAS. Nav vēl manīta likumdošana, kas kādam LV teritorijā uzliktu par pienākumu visus arhitektūras un projektēšanas konkursus skaņot ar LAS (par variantiem, kad projektēšana ir tikai piekabināta celtniecības konkursam, nerunājot). Vai tas ir labi vai slikti, būtu cits, ne arhitektu ētikas jautājums. Cīnīties no apakšas pret pastāvošo iekārtu nebūtu īsti godīgi.
Nav runa, ka LAS organizētu vai patronētu. Runa ir par to, ka LAS dod slēdzienu par konkursa nolikumu, tā atbilstību kaut vai tiem pašiem MK noteikumiem Par skiču konkursiem (kuros ikurāt IR teikts, ka jebkura skiču konkursa nolikums ir jāsaskaņo ar LAS). Protams, ka tēma ir pamats diskusijai, bet galvenais mērķis ir tikt līdz situācijai – ja prasa, lai arhitekti vingrinās pasūtītāja labā, tad uz godīgiem noteikumiem. Ja ne – tak lai izvēlās sev arhitektu pēc portfolio.
sveika, Elīna. Vai LAS ir/būs resursi lai dotu slēdzienu par visiem konkursiem un tam līdzīgajiem iepirkumiem?? Varbūt tomēr vajadzētu sākt ar to, ka LAS vispār sāk dot slēdzienus par attiecīgajiem nolikumiem. Tad varētu paraudzīties – kādu prēmiju un atalgojuma līmeni LAS uzskata par akceptējamu (tas nav mazsvarīgs jautājums), kāda ir projekta izmaksu (lasi – mazāksolīšanas) nozīme un īpatsvars darbu vērtējumos, pretstatā paredzamo būvniecības, t.sk. sagaidāmo papildus izmaksu un eksplutācijas izmaksu kvalificētam novērtējumam, kāda mēroga maketi un rasējumi tiek pieprasīti (kā aktuālajā Tērvetes konkursā pašlaik – 1:100 makets metu (!!!!) konkursam, kas nozīmē ap 2,0m garu pamatni 5000m2 mājai kopā vēl… Lasīt vairāk »
LAS jau organizēja konkursu par prezidenta pils, pavisam negribas tagad piedalīties LAS organizētajos konkursos!!!
Problēma ir, ka skola mums ir tikai viena! Attīstības nav.
Skolas ir divas, starp citu. Un tieši kas nepatika konkursā?
starp citu profesionālā skola tikai viena 🙂 un diez vai rtu defakto pieņems riseba absolventus…
bet konkurs… kā vienmēr lv…
Es tā saprotu – ja LAS, padzirdot, ka ļaudis nav apmierināti ar kādu notikušu konkursu, vēlas analizēt iespējamās kļūdas un nepilnības, pajautā neapmierinātajiem, tieši KAS nebija labi – un saņem šādu atbildi, tad secinājums, ko var izdarīt: lai nākamais konkurss būtu veiksmīgs, to jāorganizē ārpus Latvijas? Atļaušos piezīmēt – visi konkursi, kas notiek Latvijā, arī turpmāk notiks Latvijā… :)))))) Nesapratu par skolu – pirmkārt, kas ir profesionālā skola, otrkārt, kāpēc RTU būtu jāpieņem RISEBA programmas absolventus??? Tak lai nepieņem! Riseba akreditēsies, uztaisīs arī maģistru – ka tik nesanāk tā, ka rtu bakalauri paši lūgsies, lai viņus risebā uz maģistru ņem,… Lasīt vairāk »
Kā jau vakar pēc pasākuma runājām – šobrīd kodeksa projektā ir ielikta viena koncepcija, apspriesta tika arī cita (kuru personiski es atbalstu vairāk), t.i., noteikt kodeksā pamatprincipus, kam jāatbilst konkursam.
…Riseba akreditēsies, uztaisīs arī maģistru…
cerēsim, ka tā arī būs.
Nav gan dzirdēts ka APF studējošie kautkur pasaulē butu jutušies mazizglītoti vai nespējīgi, ar RSEB tikai jācer ka būs tāpat
tieši tā. nav dzirdēts, ka rtu APF absolventu vispār būtu paskatījušies ārpus Latvijas 😉 un par nespējību nav jākomentē pasaulei, to komentē jau latvijā 😉 cik gan bieži nav dzirdēts teiciens –> "… kādi no tās rtu nāk ārā"
Tiešām, cien. arhitekt aiz sētas esot grūti pateikt, kas notiek otrajā pusē. Tā ka izteikumus par RISEBU, pietaupīt, tur vajadzīgs, gan laiks, gan vispar visai sabiedrībai kopumā (RTU kolēģiju) pierast pie domas, ka nevarēs vieni paši pa galdu dancot, būs jādalās.
Man liekas, ka īsti nav saprotama tā daļa, kas nosaka šo kodeksu par obligātu katram rh-fiziskai personai, bet tālāk seko darbu apraksts ( projektu vadīšana, teritorijplāošana,. utt) ko būtībā kā fiziska persona var veikt tikai individuāli nodarbinātie, bet pārējie tikai kā būvniecības procesa dalībnieki (jur. personas). tas nenozīmē ka Ar varētu pārkāpt kodeksu darot jebkuru no šiem darbiem, bet vai tik sīks darbu uzskaitījums nebūtu vienkārši jāmet ārā, jo gan jau kādā citā dokumentā parādās, kādus tieši darbu arhitekts var veikt.
Fīča ir tāda, ka par katru darbu, ko izstrādā juridiska persona, ir atbildīgais speciālists.
Turklāt – tagad no galvas nepateikšu, vai apspriežamajā variantā ir punkts par šī kodeksa attiecināšanu uz sabiedrībām (vai arī tas ir prakses likuma projektā) – taču būtu loģiska kodeksa attiecināšana arī uz jurid. personām. Eiropas Arhitektu padomes kodeksā ir lietots termins "arhitektūras pakalpojumu sniedzējs", kas mūsu variantā tika tomēr aizstāts ar "Arhitekts", bet varbūt būtu jāatgriežas pie ACEs termina. Vai arī jāizdomā kādu savu, labskanīgāku.
Pie 30. punkta piegriezās lasīt.
Iesaku kodeksā iekļaut ne vairāk par 10 principiem.
Pārējo Ūdentiņu"var pievienot kā komentārus
Jā, vajadzētu izmest ārā vispārīgas un citos likumos atrunātas lietas. Piem, par diskrimināciju, un ka ar klientu jānoslēdz līgums un jāmaksā nodokļi… tās lietas regulē citas instances, un tie ir likumpārkāpumi – kāds sakars ar tieši arhitekta ētiku?
Piedavātais dokuments regulē arhitekta prakses darbības un tikai viena no tās daļām ir ētika. Lasītāji lielākoties domā, ka tas ir jaunais ētikas kodekss. Nē, paskataties rūpīgāk, tas ir arhitekta prakses nolikums, kas regulē ikdienas arhitekta profesionālo darbu. Ja palasa citu valstu līdzīgus dokumentus, tie ir ļoti detalizēti, līdz pat darbinieka un interna pienākumiem un tiesībām. Tas NAV TIKAI PAR ARHITEKTA ĒTIKU, bet par ARHITEKTA PRAKSI!!!!
un viss, kas izriet no šī piedāvātā dokumenta būs tieši saistīts ar arhitekta sertifikāta iegūšanu, pagarināšanu, ut, ja pareizi saprotu.
Hallo, praktizējoši, sertificēti arhitekti, tas ir par jūsu darbības regulējumu, nevis par ēteriskām ētikas vērtībām:))
43. Arhitekts NEDRĪKST stāties "sakaros" ar no jebkādiem "sarakstiem" svītrotu – sanāk ja būvkomersants ir bijis izslēgts no reģistra jo nav laicīgi iesniedzis info un pēc tam likumā noteiktā kārtā atjaunojies – ar šo komersantu nedrīkst stāties "sakaros"
par šo pašu punktu – nedrīkstēs ar sadarboties ar Speciālistu kuram kādreiz ir bijis pagaidu sertifikāts (tika likvidēts kā suga) , viņš ar ir izsvītrots …
Vai Elīna varētu komentēt vai šī kodeksa priekšlikuma izpratnē ir pareizi saprasts ? un vai ja tā vai nav pāršauts pār strīpu koriģējot tekstu uz ja izslēgts no profesionālām organizācijām – profesionāli nepieņemamas darbības dēļ… vai kā savādāk !
ieskatijos būvkomersantu reģistrā – atkārtoti reģistrēti būvkomersanti ir ~ 900 – protams lielākā daļa ir būvnieki , bet …. inženieru kantori un arh biroji ar pilns
Šis ir labs ierosinājums.
Vispār obligāts pasākums pie šāda kodeksa būtu LAS mājas lapā (vai Kameras mājas lapā, kad tāda būs) publicēts to Arhitektu saraksts, kuritiesā atzīti par vainīgiem profesionālos pārkāpumos un tie Arhitekti , kas ar tiesas spridumu pasludināti par maksātnespējīgiem, Šī informācijas, tad pirmkārt mūs pašus pasargās no saistīšanās ar šādiem partneriem, jo tad nav iespējama atsauce uz zināju/ nezināju un arī Pasūtītājam būs iespēja pārliecināties, ka Arhitekts ar kuru plānots slēgt līgumu neietilpst šajā kategorijā, vai arī slēgt līgumu, apzinoties ar ko tad viņš riskē. Šādu informāciju Vācijā menedžē Arhitektu kamera, un arī LAS mājas lapā tādai informācijai būtu jābūt jo… Lasīt vairāk »
kopš kura laika maksātnespējas iestāšanās pati par sevi skaitās pārākais noziegums?? un, ja pasūtītājs nesamaksāja?! vai apakšuzņēmēji pievīla..
maksātnespēja pati par sevi ir biznesa ekonomikas viena no procedūrām, tā pat, kā bankrots – tāpēc jau uzņēmumi ir ar ierobežotu un skaidri definētu atbildību..
cita lieta, ja nebija pietiekamas apdrošināšanas, vai ēka sabruka – iespējams, ka tas varētu būt būtiskāks nodarījums
Nu maksātnespēja pati par sevi nav ne noziegums ne negodīga rīcība u.tml., vienkārši problēmas biznesā , ko noliegt to būtu bezjēdzīgi . Parasti jau uzņēmēji pēc maksātnespējas ir nodibinājuši jaunu uzņēmumu vai dara vispār citas lietas, bet šāds reģistrs nepieciešams lai izpildītu piedāvātā kodeksa prasības, kā arī nemaz nav slikts lai pasargātu gan sevi gan Psūtītājus no negodprātīgiem uzņēmējiem. Jo pati par sevi informācija par maksātnespēju nav ne laba ne slikta un tāpat jau pieejama dažādos reģistos.
ŠEIT LAIKAM VIETĀ BŪTU TEIKT KA NEDRĪKST STĀTIES "SAKAROS" AR UZŅĒMĒJU KAS ATZĪTS KĀ ĻAUNPRĀTĪGI NOVEDIS UZŅĒMUMU LĪDZ BANKROTAM …… jo situācijas var būt dažādas tas ka bankotē bankas vai pasūtītāji krīzes laikā – mēs ar šo kodeksu vel vispār pagrūžam savu kolēģi zem ūdens un pasakam ka tur ir tava vieta un necelies !!!!!
Kāpēc bankrots ir kauns? vienkārši ts ir jāzin un arī bez LAS reģistra šāds info ir pieejams. KĀPĒC SLĒPT TO. KAS TĀPAT ZINĀMS. IR JĀZIN UN JA ESI BANKROTĒJIS, PIRMKĀRT TAS JĀZIN PASŪTĪTĀJAM, VARBŪT ESI ĢĒNIĀLS ARHITEKTS BET SŪ***S BIZNESMENIS, ARĪ TAS DROŠI VIEN IR SVARĪGI SŪTOT PROJEKTU PAR FAUDZIEM MIO.
pasakiet man lūdzu, kā šajā portālā ievērot 56 punktu? :))))))
vispār, kodekss ir labs un pareizs, tikai būs jāveido jaunu institūciju, pēc šīs organizācijas tipa, piemēram ->
http://lv.wiki…kviz%C4%ABcija
bet sadaļa konkursi, man liekas, ir ielaušanās arhitekta privātpraksē- tas ir katrā arhitekta lieta kur viņam piedalīties un kā. ko nozīmē: profesionālā organizācija, taisnīga attieksme, adekvāta atlīdzība utt? un kā ar ārvalstu konkursiem? LASam pietiek resursu noskaidrot, vai konkurs organizēts saskaņā ar profesionālās organizācijas konkursu prakses noteikumiem?
piemēram liesmas viesnīcas konkurs atbilsta profesionālās organizācijas konkursu prakses noteikumiem?
kā būs ar draugiem / radiem, vai viņiem ar "jāielomij" pa pilnu programmu lai netiktu publiski nopērts – mammas dzīvokli pārplānot pa 1000 000 un skices nedot pirms līgums nav noslēgts …. ?
Varbūt jāpiemēro jau sagatavots standartlīgums ierakstīt vārdu un jau paredzērt "BEZ ATLI∂ZĪBAS"
Pirmkārt – atbalstu arī dokumentam veltītajā seminārā 29.novembrī izskanējušo domu, ka kodeksu vēlams sadalīt vismaz 2 daļās, ja ne divos atsevišķos dokumentos – 1) ētikas kodeksā un 2) profesionālo darbību reglamentējošā dokumentā. Tāpat ētikas kodeksam būtu jāsatur pamatnostādnes (līdzīgi kā Bībeles 10 baušļi), nevis jācenšas uzminēt un aprakstīt „visi iespējamie ētikas pārkāpumi” – kādus nu tos varētu izdomāt, kamēr profesionālo darbību reglamentējošais dokuments varētu būt izstrādāts krietni detalizētāk. Tāpat – uzskatu, ka nav jāsasteidz dokumentu izstrāde un to pieņemšana, steiga nav piemērota profesionālai tādas nozīmes dokumenta izstrādei (ja vien šo steigu neveicina kādi ārēji pstākļi?). Ir jāveicina aktīvāka nozares profesionāļu… Lasīt vairāk »
Šķiet autori grib sakārtot arhitekta prakses kopējos nosacījumus, bet ka neiznāk gluži otrādi. Vai arhitekts, gluži kā ārsts tagad nodos Hipokrāta zvērestu? Arī šajā gadījumā nesēž komisija un nevelk nevienam līdz ar pirkstu kurš ņem aploksnes, kurš neņem. Šāds regulējošs dokuments drīzāk piestāv Ziemeļkorejai nevis ES valstij Latvijai, jo tad jau vēl jānodibina arī ziņotāju atbalsta dienests, jo protams ka arhitekts NEKAD īpaši otru arhitektu necieš ( kaut kā tā vēsturiski Latvijā pēcpadomju laikā ir iegājies ). Domāts jau labi, bet vai viss nebūs vēl briesmīgāk un traģikomiskāk, gluži kā Orvela "Dzīvnieku fermā". Vajag apdomāt biedri, vajag apdomāt…
liekas ka jēdzīgs bija tikai ierosinājums iespējami pieejamu padarīt informāciju par arhitektu darijuma partneri – visam reģistram -sertifikātiem, izcilības rakstiem, bankrotiem, tiesu darbiem butu jābut vienā vietā, vismaz to lūdzu, lai nav lursofts un buvkom. reģistrs jāmoks
Garais kodeks sākas ar to, ka
Ne katra Arhitekta kļūme vai kāda šī Kodeksa noteikumu neievērošana visos gadījumos noteikti
attaisnos pretenziju celšanu vai disciplinārā procesa ierosināšanu,
Ko tas īsti nozīmē- tad jau kodeksam nav jēga vai arī būs kāds kas izšķirs ir vai nav jāierosina kāda disciplinārlieta. manuprāt vai nu kodekss ir vai nav pārkāpts, ar skaidri noteiktām sekām.
Pirmkārt – atbalstu arī dokumentam veltītajā seminārā 29.novembrī izskanējušo domu, ka kodeksu vēlams sadalīt vismaz 2 daļās, ja ne divos atsevišķos dokumentos – 1) ētikas kodeksā un 2) profesionālo darbību reglamentējošā dokumentā. Tāpat ētikas kodeksam būtu jāsatur pamatnostādnes (līdzīgi kā Bībeles 10 baušļi), nevis jācenšas uzminēt un aprakstīt „visi iespējamie ētikas pārkāpumi” – kādus nu tos varētu izdomāt, kamēr profesionālo darbību reglamentējošais dokuments varētu būt izstrādāts krietni detalizētāk. Tāpat – uzskatu, ka nav jāsasteidz dokumentu izstrāde un to pieņemšana, steiga nav piemērota profesionālai tādas nozīmes dokumenta izstrādei (ja vien šo steigu neveicina kādi ārēji pstākļi?). Ir jāveicina aktīvāka nozares profesionāļu… Lasīt vairāk »
izlasīju kodeksu, un secināju vismaz viens punkts katram ir kā melnums aiz naga!
hm… es domāju, ka vajag vēl padomāt par to kodeksu!
a kapēc ir pie arhitekta goda kodeksa vēl paskaidrojumi par konkursiem? Tad gribētos man noteikti paskaidrot, ko nozīmē "oficiāls", tas ko zin 10 cilvēku grupa, tas ko zin 5 cilvēku grupa, vai tas ko zin vairāk par 20 cilvēkiem?
Tāpēc jau ir izlikts apspriešanai, ka nav vēl gatavs.
Sadaļa par konkursiem man palika nesaprotama, lai neteiktu, ka izsauca neizpratni par (netiešu?) aizliegumu piedalīties konkursos, ja tos neorganizē vai vismaz nepatronē LAS. Nav vēl manīta likumdošana, kas kādam LV teritorijā uzliktu par pienākumu visus arhitektūras un projektēšanas konkursus skaņot ar LAS (par variantiem, kad projektēšana ir tikai piekabināta celtniecības konkursam, nerunājot). Vai tas ir labi vai slikti, būtu cits, ne arhitektu ētikas jautājums. Cīnīties no apakšas pret pastāvošo iekārtu nebūtu īsti godīgi.
Nav runa, ka LAS organizētu vai patronētu. Runa ir par to, ka LAS dod slēdzienu par konkursa nolikumu, tā atbilstību kaut vai tiem pašiem MK noteikumiem Par skiču konkursiem (kuros ikurāt IR teikts, ka jebkura skiču konkursa nolikums ir jāsaskaņo ar LAS). Protams, ka tēma ir pamats diskusijai, bet galvenais mērķis ir tikt līdz situācijai – ja prasa, lai arhitekti vingrinās pasūtītāja labā, tad uz godīgiem noteikumiem. Ja ne – tak lai izvēlās sev arhitektu pēc portfolio.
sveika, Elīna. Vai LAS ir/būs resursi lai dotu slēdzienu par visiem konkursiem un tam līdzīgajiem iepirkumiem?? Varbūt tomēr vajadzētu sākt ar to, ka LAS vispār sāk dot slēdzienus par attiecīgajiem nolikumiem. Tad varētu paraudzīties – kādu prēmiju un atalgojuma līmeni LAS uzskata par akceptējamu (tas nav mazsvarīgs jautājums), kāda ir projekta izmaksu (lasi – mazāksolīšanas) nozīme un īpatsvars darbu vērtējumos, pretstatā paredzamo būvniecības, t.sk. sagaidāmo papildus izmaksu un eksplutācijas izmaksu kvalificētam novērtējumam, kāda mēroga maketi un rasējumi tiek pieprasīti (kā aktuālajā Tērvetes konkursā pašlaik – 1:100 makets metu (!!!!) konkursam, kas nozīmē ap 2,0m garu pamatni 5000m2 mājai kopā vēl… Lasīt vairāk »
Kā jau vakar pēc pasākuma runājām – šobrīd kodeksa projektā ir ielikta viena koncepcija, apspriesta tika arī cita (kuru personiski es atbalstu vairāk), t.i., noteikt kodeksā pamatprincipus, kam jāatbilst konkursam.
LAS jau organizēja konkursu par prezidenta pils, pavisam negribas tagad piedalīties LAS organizētajos konkursos!!!
Problēma ir, ka skola mums ir tikai viena! Attīstības nav.
Skolas ir divas, starp citu. Un tieši kas nepatika konkursā?
starp citu profesionālā skola tikai viena 🙂 un diez vai rtu defakto pieņems riseba absolventus…
bet konkurs… kā vienmēr lv…
Es tā saprotu – ja LAS, padzirdot, ka ļaudis nav apmierināti ar kādu notikušu konkursu, vēlas analizēt iespējamās kļūdas un nepilnības, pajautā neapmierinātajiem, tieši KAS nebija labi – un saņem šādu atbildi, tad secinājums, ko var izdarīt: lai nākamais konkurss būtu veiksmīgs, to jāorganizē ārpus Latvijas? Atļaušos piezīmēt – visi konkursi, kas notiek Latvijā, arī turpmāk notiks Latvijā… :)))))) Nesapratu par skolu – pirmkārt, kas ir profesionālā skola, otrkārt, kāpēc RTU būtu jāpieņem RISEBA programmas absolventus??? Tak lai nepieņem! Riseba akreditēsies, uztaisīs arī maģistru – ka tik nesanāk tā, ka rtu bakalauri paši lūgsies, lai viņus risebā uz maģistru ņem,… Lasīt vairāk »
…Riseba akreditēsies, uztaisīs arī maģistru…
cerēsim, ka tā arī būs.
Nav gan dzirdēts ka APF studējošie kautkur pasaulē butu jutušies mazizglītoti vai nespējīgi, ar RSEB tikai jācer ka būs tāpat
tieši tā. nav dzirdēts, ka rtu APF absolventu vispār būtu paskatījušies ārpus Latvijas 😉 un par nespējību nav jākomentē pasaulei, to komentē jau latvijā 😉 cik gan bieži nav dzirdēts teiciens –> "… kādi no tās rtu nāk ārā"
Tiešām, cien. arhitekt aiz sētas esot grūti pateikt, kas notiek otrajā pusē. Tā ka izteikumus par RISEBU, pietaupīt, tur vajadzīgs, gan laiks, gan vispar visai sabiedrībai kopumā (RTU kolēģiju) pierast pie domas, ka nevarēs vieni paši pa galdu dancot, būs jādalās.
Šķiet autori grib sakārtot arhitekta prakses kopējos nosacījumus, bet ka neiznāk gluži otrādi. Vai arhitekts, gluži kā ārsts tagad nodos Hipokrāta zvērestu? Arī šajā gadījumā nesēž komisija un nevelk nevienam līdz ar pirkstu kurš ņem aploksnes, kurš neņem. Šāds regulējošs dokuments drīzāk piestāv Ziemeļkorejai nevis ES valstij Latvijai, jo tad jau vēl jānodibina arī ziņotāju atbalsta dienests, jo protams ka arhitekts NEKAD īpaši otru arhitektu necieš ( kaut kā tā vēsturiski Latvijā pēcpadomju laikā ir iegājies ). Domāts jau labi, bet vai viss nebūs vēl briesmīgāk un traģikomiskāk, gluži kā Orvela "Dzīvnieku fermā". Vajag apdomāt biedri, vajag apdomāt…
liekas ka jēdzīgs bija tikai ierosinājums iespējami pieejamu padarīt informāciju par arhitektu darijuma partneri – visam reģistram -sertifikātiem, izcilības rakstiem, bankrotiem, tiesu darbiem butu jābut vienā vietā, vismaz to lūdzu, lai nav lursofts un buvkom. reģistrs jāmoks
Man liekas, ka īsti nav saprotama tā daļa, kas nosaka šo kodeksu par obligātu katram rh-fiziskai personai, bet tālāk seko darbu apraksts ( projektu vadīšana, teritorijplāošana,. utt) ko būtībā kā fiziska persona var veikt tikai individuāli nodarbinātie, bet pārējie tikai kā būvniecības procesa dalībnieki (jur. personas). tas nenozīmē ka Ar varētu pārkāpt kodeksu darot jebkuru no šiem darbiem, bet vai tik sīks darbu uzskaitījums nebūtu vienkārši jāmet ārā, jo gan jau kādā citā dokumentā parādās, kādus tieši darbu arhitekts var veikt.
Fīča ir tāda, ka par katru darbu, ko izstrādā juridiska persona, ir atbildīgais speciālists.
Turklāt – tagad no galvas nepateikšu, vai apspriežamajā variantā ir punkts par šī kodeksa attiecināšanu uz sabiedrībām (vai arī tas ir prakses likuma projektā) – taču būtu loģiska kodeksa attiecināšana arī uz jurid. personām. Eiropas Arhitektu padomes kodeksā ir lietots termins "arhitektūras pakalpojumu sniedzējs", kas mūsu variantā tika tomēr aizstāts ar "Arhitekts", bet varbūt būtu jāatgriežas pie ACEs termina. Vai arī jāizdomā kādu savu, labskanīgāku.
Pie 30. punkta piegriezās lasīt.
Iesaku kodeksā iekļaut ne vairāk par 10 principiem.
Pārējo Ūdentiņu"var pievienot kā komentārus
Jā, vajadzētu izmest ārā vispārīgas un citos likumos atrunātas lietas. Piem, par diskrimināciju, un ka ar klientu jānoslēdz līgums un jāmaksā nodokļi… tās lietas regulē citas instances, un tie ir likumpārkāpumi – kāds sakars ar tieši arhitekta ētiku?
Piedavātais dokuments regulē arhitekta prakses darbības un tikai viena no tās daļām ir ētika. Lasītāji lielākoties domā, ka tas ir jaunais ētikas kodekss. Nē, paskataties rūpīgāk, tas ir arhitekta prakses nolikums, kas regulē ikdienas arhitekta profesionālo darbu. Ja palasa citu valstu līdzīgus dokumentus, tie ir ļoti detalizēti, līdz pat darbinieka un interna pienākumiem un tiesībām. Tas NAV TIKAI PAR ARHITEKTA ĒTIKU, bet par ARHITEKTA PRAKSI!!!!
un viss, kas izriet no šī piedāvātā dokumenta būs tieši saistīts ar arhitekta sertifikāta iegūšanu, pagarināšanu, ut, ja pareizi saprotu.
Hallo, praktizējoši, sertificēti arhitekti, tas ir par jūsu darbības regulējumu, nevis par ēteriskām ētikas vērtībām:))
43. Arhitekts NEDRĪKST stāties "sakaros" ar no jebkādiem "sarakstiem" svītrotu – sanāk ja būvkomersants ir bijis izslēgts no reģistra jo nav laicīgi iesniedzis info un pēc tam likumā noteiktā kārtā atjaunojies – ar šo komersantu nedrīkst stāties "sakaros"
par šo pašu punktu – nedrīkstēs ar sadarboties ar Speciālistu kuram kādreiz ir bijis pagaidu sertifikāts (tika likvidēts kā suga) , viņš ar ir izsvītrots …
Vai Elīna varētu komentēt vai šī kodeksa priekšlikuma izpratnē ir pareizi saprasts ? un vai ja tā vai nav pāršauts pār strīpu koriģējot tekstu uz ja izslēgts no profesionālām organizācijām – profesionāli nepieņemamas darbības dēļ… vai kā savādāk !
ieskatijos būvkomersantu reģistrā – atkārtoti reģistrēti būvkomersanti ir ~ 900 – protams lielākā daļa ir būvnieki , bet …. inženieru kantori un arh biroji ar pilns
Šis ir labs ierosinājums.
Vispār obligāts pasākums pie šāda kodeksa būtu LAS mājas lapā (vai Kameras mājas lapā, kad tāda būs) publicēts to Arhitektu saraksts, kuritiesā atzīti par vainīgiem profesionālos pārkāpumos un tie Arhitekti , kas ar tiesas spridumu pasludināti par maksātnespējīgiem, Šī informācijas, tad pirmkārt mūs pašus pasargās no saistīšanās ar šādiem partneriem, jo tad nav iespējama atsauce uz zināju/ nezināju un arī Pasūtītājam būs iespēja pārliecināties, ka Arhitekts ar kuru plānots slēgt līgumu neietilpst šajā kategorijā, vai arī slēgt līgumu, apzinoties ar ko tad viņš riskē. Šādu informāciju Vācijā menedžē Arhitektu kamera, un arī LAS mājas lapā tādai informācijai būtu jābūt jo… Lasīt vairāk »
kopš kura laika maksātnespējas iestāšanās pati par sevi skaitās pārākais noziegums?? un, ja pasūtītājs nesamaksāja?! vai apakšuzņēmēji pievīla..
maksātnespēja pati par sevi ir biznesa ekonomikas viena no procedūrām, tā pat, kā bankrots – tāpēc jau uzņēmumi ir ar ierobežotu un skaidri definētu atbildību..
cita lieta, ja nebija pietiekamas apdrošināšanas, vai ēka sabruka – iespējams, ka tas varētu būt būtiskāks nodarījums
Nu maksātnespēja pati par sevi nav ne noziegums ne negodīga rīcība u.tml., vienkārši problēmas biznesā , ko noliegt to būtu bezjēdzīgi . Parasti jau uzņēmēji pēc maksātnespējas ir nodibinājuši jaunu uzņēmumu vai dara vispār citas lietas, bet šāds reģistrs nepieciešams lai izpildītu piedāvātā kodeksa prasības, kā arī nemaz nav slikts lai pasargātu gan sevi gan Psūtītājus no negodprātīgiem uzņēmējiem. Jo pati par sevi informācija par maksātnespēju nav ne laba ne slikta un tāpat jau pieejama dažādos reģistos.
ŠEIT LAIKAM VIETĀ BŪTU TEIKT KA NEDRĪKST STĀTIES "SAKAROS" AR UZŅĒMĒJU KAS ATZĪTS KĀ ĻAUNPRĀTĪGI NOVEDIS UZŅĒMUMU LĪDZ BANKROTAM …… jo situācijas var būt dažādas tas ka bankotē bankas vai pasūtītāji krīzes laikā – mēs ar šo kodeksu vel vispār pagrūžam savu kolēģi zem ūdens un pasakam ka tur ir tava vieta un necelies !!!!!
Kāpēc bankrots ir kauns? vienkārši ts ir jāzin un arī bez LAS reģistra šāds info ir pieejams. KĀPĒC SLĒPT TO. KAS TĀPAT ZINĀMS. IR JĀZIN UN JA ESI BANKROTĒJIS, PIRMKĀRT TAS JĀZIN PASŪTĪTĀJAM, VARBŪT ESI ĢĒNIĀLS ARHITEKTS BET SŪ***S BIZNESMENIS, ARĪ TAS DROŠI VIEN IR SVARĪGI SŪTOT PROJEKTU PAR FAUDZIEM MIO.
pasakiet man lūdzu, kā šajā portālā ievērot 56 punktu? :))))))
vispār, kodekss ir labs un pareizs, tikai būs jāveido jaunu institūciju, pēc šīs organizācijas tipa, piemēram ->
http://lv.wiki…kviz%C4%ABcija
bet sadaļa konkursi, man liekas, ir ielaušanās arhitekta privātpraksē- tas ir katrā arhitekta lieta kur viņam piedalīties un kā. ko nozīmē: profesionālā organizācija, taisnīga attieksme, adekvāta atlīdzība utt? un kā ar ārvalstu konkursiem? LASam pietiek resursu noskaidrot, vai konkurs organizēts saskaņā ar profesionālās organizācijas konkursu prakses noteikumiem?
piemēram liesmas viesnīcas konkurs atbilsta profesionālās organizācijas konkursu prakses noteikumiem?
kā būs ar draugiem / radiem, vai viņiem ar "jāielomij" pa pilnu programmu lai netiktu publiski nopērts – mammas dzīvokli pārplānot pa 1000 000 un skices nedot pirms līgums nav noslēgts …. ?
Varbūt jāpiemēro jau sagatavots standartlīgums ierakstīt vārdu un jau paredzērt "BEZ ATLI∂ZĪBAS"