Otrdien, 3.novembrī plkst.14.30 Rīgas Doma pārvalde un Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina uz zinātnisku konferenci, kas veltīta Baltijas mākslas vēstures un kultūras mantojuma aizsardzības pamatlicēja, arhitekta Vilhelma Johana Kārļa Neimaņa 160 gadu jubilejai. Konference notiks muzeja Kolonnu zālē.
Programmā:
14.30 Konferences atklāšana. Rīgas Doma dekāna Elija Godiņa svinīgā uzruna
14.40 Dr.art. Elita Grosmane. Vispārīgs ieskats Vilhelma Neimaņa dzīvē un darbībā
15.10 Dr.habil.arch. Jānis Krastiņš. Vilhelms Neimanis un Rīgas arhitektūra
15.40 Mag.art. Edvarda Šmite. Vilhelms Neimanis un Rīgas pilsētas mākslas muzejs
16.10 Mag.chem. Ronalds Lūsis. Vilhems Neimanis un Rīgas Doms
Izcilais arhitekts, mākslas vēsturnieks un viens no restaurācijas pamatlicējiem Latvijā un Igaunijā Vilhelms Johans Kārlis Neimanis dzimis 1849.gada 5.oktobrī Gravesmīlenā (Vācija). Studējis Mākslas akadēmijā Sanktpēterburgā, kā arī Vācijā, Itālijā, Francijā, Nīderlandē. Neimanim piešķirts Filozofijas doktora grāds Leipcigas universitātē.
No 1878.—1895.gadam Neimanis bija Daugavpils pilsētas galvenais arhitekts. Daugavpilī un tās apkārtnē viņš projektējis daudzas sabiedriski nozīmīgas ēkas, piemēram, Mārtiņa Lutera katedrāli, sinagogu, dzelzceļa staciju, kā arī baznīcas Demenē un Kalupē. Kopš 1895.gada Neimanis strādāja Rīgā. Viņa vadībā notika Rīgas Doma atjaunošanas darbi, kuru rezultātā Doms ieguva patreizējo veidolu. Neimanis pasniedza Mākslas vēsturi Rīgas Politehniskajā institūtā, kā arī aktīvi darbojās kā arhitekts. 1905.gadā pēc Neimaņa projekta tika uzcelts Rīgas pilsētas mākslas muzejs, pašreizējais Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, un viņš kļuva par pirmo šī muzeja direktoru.
Kopš 1886.gada Neimanis darbojās Krievijas austrumu provinču vēstures un senatnes pētītāju biedrībā, bet kopš 1908.gada bija tās vadītājs, aktīvi iesaistoties daudzu vēsturisku ēku saglabāšanā patreizējā Latvijas un Igaunijas teritorijā. Neimanis pētījis mākslas un arhitektūras vēsturi un publicējis vairāk kā 50 darbus šajā nozarē.