Atbildot uz A4D jautājumiem, par nozīmīgāko jaunākajā arhitektūrā un pilsētbūvniecībā Igaunijā stāsta arhitekti: Andres Kurg, Siiri Vallner, Peeter Pere, Hanno Grossschmidt un Triin Ojari.
Andres Kurg
Mākslas un arhitektūras vēsturnieks, Igaunijas Mākslas akadēmija
Ļoti interesants ir uzvarētājprojekts Tartu universitātes koledžai Narvā, kura autori ir Siiri Vallner un Indrek Peil, Head Arhitektid. Ēkas novietne ir ļoti problemātiska. Lielākā daļa Narvas pilsētas ir sagrauta II Pasaules kara laikā un vēlāk atjaunota ar vienveidīgām 50.—60.gadu ēkām. Jaunā ēka uz vēsturi atsaucas nevis tiešā viedā kopējot, bet veidojot negatīvu formu. Žēl, ka vietējā pilsētas dome ir noskaņoti stingri pret šo projektu, tā kā nav skaidrs vai tas tiks realizēts vai nē.
Cits piemērs varētu būt vasaras māja Sāremā, kuras arhitekts ir Jüri Okas, Okas and Lõoke Architects, 2002. Vasaras rezidence, kas sastāv no trīs ēkām, atrodas lielākās Igaunijas salas piekrastē, senas viensētas vietā. Galvenā ēka, sauna un viesu māja, ievērojot kādreizējo viensētas plānojumu, ir izvietotas ap kopēju pagalmu. Zem viena jumta ar viesu māju ir brīvdabas virtuve un terase. Tādejādi ēku apjomi saglabāti nelieli un tuvi kādreizējai piekrastes ciemu arhitektūrai. Šādi, gandrīz nevanojami, globālās arhitektūras tendences un vietējais konteksts saistās vienotā veselumā. Vēl, iekšpuses paneļiem, kas aizklāj lielos logus ir nokrāsotas modernistiskos pamattoņos — dzeltenā, zilā un sarkanā tā, ka ir iespējams arī ignorēt apkātni, noslēdzoties minimālistiskajā iekštelpā.
Interesanta ir arī ēka, ko veidojuši 3+1 Architects, Andres Ojari, Markus Kaasik, Ilmar Valdur.
Par pilsētbūvnieciskiem procesiem vairāk rakstā: Pilsētbūvnieciskie procesi Tallinā.
Siiri Vallner
Head Architectid, Kavakava
Interesantākie projekti — pirmais, kas ienāk prātā ir biroja Muru & Pere sociālie mājokļi Lasnamē rajonā Tallinā.
Pilsētbūvniecības jomā — profesionālajā lokā būtiska nozīme ir tam, ka pēc daudzu gadu nemitīga nozīmīguma zuduma un lomas samazināšanās (jo lēmumus pieņēma citi) arhitekti nesen atkal ir uzmanības centrā. Taču tas nav arhitektu pašu nopelns, bet drīzāk sabiedrības kopumā — būvniecības bums gaidītās labās arhitektūras vietā ir nesis tik daudz haosa un kādam ir jāuzņemas atbildība. Varbūt no šīs krīzes galu galā izaugs jauna veida attiecības starp arhitektiem un sabiedrību.
Visnozīmīgākais projekts, ar ko šobrīd nodarbojas mans birojs, ir Tartu universitātes koledžas ēka Narvā. Šī krāšņā baroka pilsēta II Pasaules kara laikā tika pilnībā izpostīta un pēc kara tika atjaunota ar standarta apbūvi. Universitātes ēka ir pirmais solis pilsētas centra atjaunošanā. Un jāatzīst, tas ir visai pretrunīgs uzdevums.
Peeter Pere
Muru & Pere
Šobrīd visinteresantākais projekts ir priekšlikums Igaunijas Valsts muzejam — Eesti Rahva Muuseum — Tartu. Pilsētbūvnieciski — Tallinas pilsēta.
Mēs paši šobrīd projektējam vairākus dzīvojamos rajonus. Dažreiz ir interesanti eksperimentēt arī ar privātmājām.
Hanno Grossschmidt
HG Arhitektuur
Interesantākie arhitektūras projekti: Tartu universitātes koledža Narvā, Rottermani kvartāla dzīvojamās ēkas un projekts Igaunijas Nacionālajam muzejam.
Pilsētbūvnieciski: Tallinas ostas rajona attīstība, augstceltņu pudura attīstība gar Maakri, Liivalaia un Tartu ielām.
Mūsu nozīmīgākie projekti: Lootsi dzīvojamā māja, biroju, veikalu un dzīvokļu komplekss Foorum, biroju ēka Rottermani kvartālā.
Triin Ojari
Žurnāla MAJA galvenā redaktore
Igauņi liekas samērā savrupa tauta, kam patīk ieguldīt īpašā un ekstravagantā arhitektūrā. Rezultāts ir rinda dažādu labu mūsdienīgu privātmāju, kas atrodas lielākoties Tallinā vai tās apkārtnē. Ēkas kā ainavas turpinājums Villa-V Nimmē, 3+1 architects; Villa Orro Tabasalu, Martin Aunin; Villa Meriveljē, Arhitektuuri Agentuur, baltās villas jaunajai Igaunijas elitei, Emil Urbel, Villa in Miiduranna, Kalle Vellevoog u.c., mākslinieciski ekstravagantas mājas — kapara māja Tabasalu, Muru & Pere.
Ir arī ēkas — izšķirošie instrumenti, kas analizē un reformē savu programmu, pilsētbuvniecisko kontekstu, vēsturisko situāciju utt. Piemēram, Okupācijas muzejs Tallinā, Head Arhitektid, vai tirdzniecības centrs Ferrum Kuresārē, Alver Trummal Arhitektid.
Pēc 1990.gadu sākumā pārciestās bezkaunīgās publiskās telpas privatizācijas un saskaņotās plānošanas politikas trūkuma dēļ, galvenais ievērības cienīgais, ko redzēt Tallinā ir tās haotiskais un pretrunīgais tēls, kurā nepārliecinoši kopā sadzīvo dažādi vēsturiskie slāņi. Postpadomju atrakciju parks ātri izzūd pilsētas centra biroju torņu un iepirkšanās centru korporatīvā tēla noteiktajos stiklojumos.