Jaunu starptautisku arhitektūras
studiju programmu angļu valodā sākot ar šo gadu piedāvā Rīgas
Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola (RISEBA). Lai sagatavotu iestājeksāmeniem
augstskolā, no februāra tiek piedāvāti sagatavošanas kursi zīmēšanā.
Sagatavošanas kursi iestājeksāmeniem starptautiskajā
Arhitektūras studiju programmā
Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa
administrācijas augstskola (RISEBA) jau 18 gadus piedāvā saviem studentiem
mūsdienīgāko un augstākās kvalitātes izglītību. Sākot ar šo gadu RISEBA piedāvā
Baltijā unikālu starptautisku arhitektūras programmu angļu valodā. Lai
iedvesmotu un sagatavotu topošos arhitektus iestājpārbaudījumam RISEBA
augstskola piedāvā sagatavošanas kursus zīmēšanā. Nodarbības vadīs grafiķis
un gleznotājs Kaspars Perskis. Kursa ietvaros paredzēts apgūt ne tikai
klasiskās zīmēšanas pamatus, bet arī radošo un katra personību atklājošo
zīmēšanas stilu. Sagatavošanas kursi paredzēti arī citu radošo un vizuālo
mākslu studiju programmu topošajiem studentiem.
Kursu atklāšana, bezmaksas ievadlekcijas un tikšanās
ar mākslinieku 1. februārī un 3. februārī plkst. 18.00
Kursi sāksies 8. februārī un notiks divreiz nedēļā otrdienās
un ceturtdienās no plkst.18.00-20.20 (3 akadēmiskās stundas), Meža ielā 3
(galvenajā RISEBA augstskolas ēkā), 35. auditorijā.
universitāte cita, bet iestājeksāmens tāds pats?!?!
vai tiešām trūkst iztēles, lai padomātu par objektīvāku atlases kritēriju? gadu gaitā ir pierādījies, ka zīmēšanas prasmes nav 1:1 tulkojams kā spējas arhitektūras lauciņā (ja nu vienīgi neatlaidība gadu no vietas zīmējot grieķu galvas norāda uz indivīda patieso vēlmi studēt arhitektūru)
nav nācies dzirdēt ka kādā universitātē ārpus LV stājoties arhitektos būtu !eksāmens! zīmēšanā. varbūt ambiciozajiem studiju programmas veidotājiem derētu veikt researchu par šo jautājumu ārpusē, nevis aprobežoties ar vietējiem risinājumiem?
pilniiigi piekriitu,, arhitektam daudz vairaak buutu jazin matematika (vismaz A limenis), kulturvesture, kaa arii savu lolojumu vismaz maketaa ateelot, zimeejot homeera galvas – tur nav pilniigi nekaada sakara ar arhitektuuru.
Kaaada matematika?????? Tava domasana ir tadaa pasaa limenii, kaa tam padomju dzhordanam, kurs izdomaja, ka, lai iestatos arhitektos, ir jaliek eksamens ziimeesanaa.
Arhitektam ir jāmāk zīmēt, vismaz pirmsskici uz papīra uzlikt. Bet kopumā piekrītu, ka zīmēšanai nevajadzētu būt noteicošai, lai iestātos Arhitektos. Ir jābūt kopējai sapratnei par telpu – telpiskās domāšanas eksāmens, kas varētu būt matemātika ar pamatīgu ģeometrijas piešprici. Vēl var ko padomāt par kultūras vēstures eksāmenu, bet to jau tāpat augstskolā iemāca. Takā mans piedāvājums ir pavisam vienkāršs 50% zīmēšana un 50% ģeometrija nosaka toni iestājeksāmenā.
lai nu kas, bet šis tiešām ir diezgan skumji. ne tikai iestājeksāmens, bet viss programmas apraksts izraisa neko citu, kā izmisumu. mūsdienu pārprodukcijas apstākļos, ja nu tiešām rīgā vajag vēl vienu arhitektūras skolu (es te nesaku, ka rtu ir kvalitātes ziņā kas perfekts – gluži otrādi), tad par pamatu ņemt kādu turcijas modeli liekas diezgan šausminoša perspektīva, kas, izņemot angļu valodu, citās jomās ir droši, ka tik pat novecojis variants kā rtu. savukārt, par eksāmeniem – ir pilnībā jāpiekrīt, ka zīmēšana nav galvenais, bet, ar eiropu un štatiem salīdzinot, tieši tikpat svarīga ir matemātika – necik. nu nav mūsdienās arhitektiem… Lasīt vairāk »
Aaaaarpraaats!!!!!!!!!!!
Beidzu Rīgas Celtniecības Koledžu ’90 beigās, tur pasniedzēji dzejoja kad iestāties RTU AF varēs ar prioritātēm, tiešām gribēju iestāties, nu bet zīmēšana, ja nav 9 vai 10 nav cerību, dabūju vienu gadu 6 bet otru gadu 7. ~ 25 % kas iestājās nepabeidz, jo redzi nedomāja, kad šī profesija ir priekš viņiem, par grūtu u.c. atmaskas. Zīmēt protu savam arhitekta profesijas vajadzībām, skices, koncepcijas….. Un apskataties uz Star arhitektu skicem, domāju RTU viņi netiktu, jo kapiteli un galvu neuzzīmētu. Nācās mācīties UK. zemāk prasības: Entry Requirements Points to be obtained from full A levels or equivalent AAA from A levels… Lasīt vairāk »
hmm.. mani gan vairak interese kas bus pasniedzeji saja (starptautiskaja arhitekturas studiju programma anglu valoda). tiek soliti "ārzemju pasniedzēji ar starptautisku pieredzi". gribetos zinat par kuriem tiesi ir runa
http://riseba….hitektura.html
Man zināmās augstskolās Somijā, Itālijā, ASV visur ir iestājeksāmens zīmēšanā, kas tiek uztverts kā noteicošais.
Un arī es uzskatu, ka tikai caur klasisko zīmēšanu var iemācīties uztvert telpiskus priekšmetus, saskatīt formā svarīgāko utt.
Viss pārējais ir neveiksminieku atrunas.
Aha protams, ja tev ir perfekti zīmēšanā un matemātikā esi pilnīgs nulle vai tuvu tam (4nieciņs), tad nākotnē nebūs iespēja saprast dažādās būvju konstruktīvās sistēmas un pat vienkārši "tupa" funkcionālo plānojumu, jo matemātika parāda vai cilvēkam ir kaut minimāla loģiskā domāšana. Un tāpēc uzskatu, ka ir nepieciešams, lai šīs abas dažādās zinību pasaules būtu sabalansētas.
vai vari nosaukt kādu konkrētu skolu? un, vēl labāk, kādus atzītus darboņus, kas no turienes cēlušies? vnk gribas zināt, jo, kā jau teicu, neesmu redzējis nevienu skolu, kas būtu normālā līmenī, un kur noteicošais būtu zīmēšanas eksāmens.
Daudz kur nav eksāmenu kā tādu, ir intervija un Portfolio There is no single ‘right’ way of preparing a portfolio as it usually expresses each applicant’s individual character and approach. The portfolio should contain a selection of drawings, sketchbooks, photos, etc. Finished pieces and work in progress should be included. The portfolio is a means to illustrate the individual breath of skills, interests and ability. Please show a range of different work. All work included in the task and the portfolio should be originals. If they are too big a scaled reproduction is accepted. We are very interested in any… Lasīt vairāk »
paga, paga – vai tik te kāds nav palaidis garām pēdējo dažu gadu prasības? iekš RTU matematika IR līdzvērtīga zīmēšanai, lai iestātos arhitektos. kāds konkrēti ir procentuālais sadalījums – skat. uzņemšanas noteikumus. tie laiki, kad ar čoroku matemātikā un 10 zīmēšanā varēja iekšā tikt, ir sen tu-tūūū! ;)))
Konkrēti:
Helsinku Tehniskā Universitāte, tagad Alvar Aalto University, no šīs skolas nākuši lielākā daļa Somijas izcilāko arhitektu. Viena no pasaules labākajām arhitektūras skolām. Šeit papildus zīmēšanai ir iestājeksāmens veidošanā.
Florences arhitektūras skola, Mīlanas Politehniskais – 2 labākās Itālijas arhitektūras skolas, arī iestājeksāmens zīmēšanā.
MIT – Iespējams pasaules labākā arhitektūras skola, iestājeksāmens sastāv no vairākām komponentēm, tai skaitā klasiskās zīmēšanas.
tu runaa par to burviigo somu arhitektuuru, kas ir 99% no somu zemes.. kur ir parasta kantaina buudinja ar 2-sliip jumtu…. zini ir taac teiciens, nevis Finlandia, bet čuhlandia, esmu somijaa nodziivojis 2 gadus.. neko saistoshutur neesu ieraudziijis… r daudz skaistaakas un baudaamaakas vietas…
Laikam nespēji iedzīvoties, ja tik negatīvas atmiņas 🙂
Šķiet, ka jautājums bija par atzītām programmām, kurās zīmēšanas pārbaudījuma rezultāts ir kā noteicošs kritērijs.
Zīmēšana nenoliedzami ir svarīga, bet tās loma studentu uzņemšanā ir neviennozīmīga; daudz kas atkarīgs no skolas ievirzes un uzstādījuma. Akadēmiskajiem parametrisko tīkliņu bīdītājiem vai pseido-avantgardistiem sengrieķu galvas atveidojums uz papīra iespējams mazsvarīgāks kā tiem, kuri aizvien spiež uz lēno sajūtu arhitektūru un poētiski apsarmojušām dzelzsbetona kolonnām, kurām pieglaust savu nosvīdušo vaigu.
Nav būtiski ecēties par zīmēšanas nepieciešamību; svarīgi ir saprast cik objektīvi ir studentu uzņemšanas kritēriji attiecībā pret skolas programmas specifiku. Vai tie, kuri uzņemti, ir atbilstošākā raža no visiem pretendentiem?
pilnīgi piekritu
Ja tu perfekti zīmē ģipša galvu (kā mēs zinām ģ. galvas zīmēšana sastāv no noteiktiem kanoniem un standartiem), tad ir 90% iespēja, ka tu NEĒSI nulle matemātikā, jo tur jau ir visa tā Ģ. galvas un kapiteļu sāls, jo tā ir tīrā matemātika. Ja tu esi pilnīga nulle matemātikā, tad precīzu ģipša galvu tu nekad nekad nekad neuzzīmēsi. Un tādēļ stājoties universitātē tas ir pats galvenais pārbaudījums tam ka tu neēsi zubrītājs kurš ir visu iekalis sēžot pie grāmatām, bet tas ka tu ar matemātiku, tai pat laikā ar ģeometriju proti interpretēt un pielāgot situācijai. Jā, ir cilvēki kuri māk… Lasīt vairāk »
Ko Tu darīsi ar to perfekti uzzīmēto ģipša galvu ? Kur liksiet tās perfekti telpiski uzzīmētās bildes ? Līmēsiet pie sienām un priecāsieties par savu matemātikas prasmi, kura devusi jums iespēju uzburt šos brīnumdarbus…. iespējams aiznesīsiet pasūtītājam, lai arī viņš papriecājas par smuku bildi. Secinājumi: potenciāli labs arhitekts ir Rīgas valsts ģimnāzijas absolvents, kurš ir piekopis arī zīmēšanu un kādos 3 mēnešos izkaukulējis Artemīdas galvu. Mana naivā pārliecība tomēr ir tāda, ka arhitekts ir drosmīgs un uzņēmīgs savu ideju ģeniātors, to apstrādātājs un labākajā gadījumā arī realizētājs. Vai zīmētprasme nāk komplektā ar radošu domāšanu? Vai matemātikas un tēlotājas ģeometrijas zināšanas… Lasīt vairāk »
MUĻĶĪBAS.
Kāds sīkāks paskaidrojums?
Veiksmīgai skolai jābūt kam vairāk par sausu biznesa plānu!
Pēc pieejamās informācijas, jāspriež, ka reklamētā programma nav akreditēta, kā arī tās saturs neizskatās pēc kā radikāli jauna un gaidīta arhitektūras izglītībā, vismaz 300km radiusā ap Rīgu. Pasniedzēju identitāte, profesionālā un akadēmiskā pieredze arī tiek turētas noslēpumā. Turcija ir liela valsts.
Šodien par mazliet vairāk kā 6000 EUR domājams var nosegt lielāko daļu dzīvošanas izdevumu, lai atrastos daudz attīstītākās EU skolās, kuras pašlaik ir bez ievērojamas mācību maksas un ar nesalīdzināmi lielāku ticamības momentu.
Uzskatu ka svarīgākais arhitektūrā ir kompozīcija un proporcijas. Tas ir pats pamats uz kura tālāk var balstīt zināšanas arhitektūrā. Šīs divas lietas ir jāsaprot, jājūt un jāmāk pielietot un to var izdarīt tikai ar akadēmisko zīmēšanu. Ja tu proti pareizi uzkonsturēt un uzzīmēt ne tikai mēnešiem atstrādāto kapiteli vai ģipša galvu bet jebkuru citu, sarežģitu priekšmetu tad skaidrs, ka tev piemīt arī telpiskuma izjūta un tu zini, kas ir ģeometrija. Tādēļ uzskatu, ka zīmēšanai ir jābūt kā noteicošajam faktoram iestājeksāmenos. RTU studiju kvalitāte gan bieži vien ir ļoti zema, taču tas ir cits stāsts.
Kā teic mans mīļakais Horvātu raperis, skaitot raperus, un tiekot līdz trīs…malo,malo. Man arī reiz savā dzimtajā vidusskolā jaunkundze brauca virsū, par to, ka redz, visi kas aizbrauc "tur"; "te" vairs nerādās…Bet kapteinis Varonins bil rad!
Ņemot vērā, ka, piemēram, Vācijā var studēt bez mācību maksas un vēl mēģināt kādu nebūt stipendiju sagrabināt, šis neizskatās pēc sevišķi konkurētspējīga piedāvājuma, vienīgi cerot uz studētpretendentu klapēm uz acīm, ka nav varējuši tālāk apkārt paskatīties.
Tad jau šis – http://www.strelkainstitute.com/ – ir interesantāk, kaut ne LV iedzīvotājiem.
Pats studēju LMA! Bija arī domā sakumā par arhitektiem. Tagad esmu jau par palīgu pie PC nostrādājis 4gadus. Un varu teikt tik to, ka zīmēšanai ir liela loma, jo dažiem cilvēkiem vienkārši nav sajēga par telpu, laigan ir matemātiskās zināšanas. Arhitektūra sevī apvieno abus. Un par eksāmeniem un darbiem kas jāzīmē… ir redzētu tie iestāj eksāmenu darbi, nu nav tur diži nekāds līmenis, lai dabūtu labu atzīmi tik paši pamati jaizdara tīra novienkāršota pamatkonstrukcija! Jo cik redzu biroja darbu, pamatā nav nekāda matemātika bet tiri telpas izjūtu un spēja sakārtot telpas kā lego klucīti izejot no noteikumiem. Matemātika vabūt būs… Lasīt vairāk »
Pilnīgi piekrītu ka zīmēšanai arhitektūras studijās ir ļoti liela loma…ja nespēsi gatavu būvi pārnest uz papīra vai attēlot 4 sienas lai tās uzbūvējot nebūtu katra savā augstumā, tad kas Tu par arhitketu? Te jau nav runas par kapiteli vai sengrieķu galvu, bet gan telpiskuma izjūtu, ja Tu pareizi saskatīsi ka tam kapitelim ir arī otra neredzamā puse vai ka zem galvas ādas ir arī galvaskauss un muskuļi, un mācēsi to attēlot, tad nebūs ne problēmas iestāties, ne kļūt pat izcilu arhitektu… Un nav jau svarīgi uzgleznot Purvīša ainavu,bet uzzīmēt tā lai patiešām citam paskatoties ir skaidra telpa…kas ir tuvāk,tas ir… Lasīt vairāk »
nu gan diskusija.
man ir aizdomas, ka ir pamatīga atšķirība vai zīmēšana nav istājeksāmenos vai cilvēks neatšķir zīmuli no galda. Kādēļ nevajadzīgi pārspīlēt, ka neprasot kapiteli iestājeksāmenos cilvēks nevarēs neko uzzīmēt?
Līdzīgi ir par matemātiku… Skaidrs, ka par arhitektu var tapt gan dažādi.
Kas ir interesants ir viedokļu kategorisms (zīmēšana ir sūds un matemātika ir dievs vai otrādi). Tīri pafantazējot, ka šie paši cilvēki, kas komentē, pēc gadiem būs tie Latvijas arhitekti un pasniedzēji. tendēti uz galējībām un vispārinājumiem un skaidri zinot kas ir vislabākā arhitektūra?
Patika kā Laube (un vēl daži labi) teica, arhitektūra savā ziņā ir mākslas virsotne un subjektam kurš sevi sauc par arhitektu jeb tiecas par tādu kļūt ir jāspecializējas dažādās ar mākslu saistītās sfērās, nemaz nerunājot par tik pašsaprotamu lietu kā zīmēšana.
Tomēr priecājos par tiem kuri nevēlas tikt lieki apgrūtināt ar sevis pilnveidošanu, paldies jums par to un tā arī turpiniet. (;
Diezgan ciniski, ka jauna arhitektūras studiju programma tiek atvērta tieši brīdī, kad arhitektūras darbu piedāvājums atrodas zemākajā punktā. Droši vien aprēķins ir tāds, ka bezdarbnieki-arhitekti varēs vismaz atrast darbu šajā skolā par pasniedzējiem. Bet nu domāju, ka cilvēkiem, kas tagad stāsies arhitektūras programmā, un vēl par 6000 eur, tāpat ar galvu kaut kas nav kārtībā, līdz ar to vienalga, ko viņiem pārbaudīs eksāmenos – zīmēšanu vai ko citu.
Rodas dazhi jautajumi saistiba ar sho jauno programu: 1. Vai ir verts Latvija veidot divas arhitekturas programas? Varbut ir verts pilnveidot un palielinat esosho. Objektivi Latvija ir mazs tirgus arhitektiem, ja katru gadu iestatos kadi 200 studentu, tad ar to pilnigi pietiktu. bet ari shis skaitlis starptautiska meroga ir loti neliels prieksh arhitekturas studiju programas. 2. Vai studijam ir kvalificeti macibu speki? Studiju programas nerodas viena mirkli, tas veidojas vesturiski ar tradicijam un spilgtam personibam. Bet majas lapa nav ne varda par pasniedzejiem. 3. Kapec anglu valoda? Protams, anglu valoda ir kluvusi par dominejosho sazinjas valodu pasaule. Bet ja jau… Lasīt vairāk »
1. Kādi 200 studenti, ko tad mēs te darīsim ar 200 jauniem arhitektiem katru gadu? Krausim štāpeļos?
2. Tradīcijas kādreiz pašā savā pirmsākumā sakušās ar uzdrošināšanos.
3. Angļu valoda domāta, lai varētu piesaistīt studentus no Āzijas un Krievijas. Esam taču Eiropas Savienības valsts ar savu austrumniecisko kolorītu.
Visā visumā par skolu varēs spriest pēc 4 gadiem, kad redzēsim pirmos bakalauru darbus. Šobrīd var novēlēt tikai veiksmi un atbalstīt uzdrošināšanos šajā ekonomiskās krīzes laikā. Lai veicās!
pirmos kaķēnus diemžēl slīcina:)
universitāte cita, bet iestājeksāmens tāds pats?!?!
vai tiešām trūkst iztēles, lai padomātu par objektīvāku atlases kritēriju? gadu gaitā ir pierādījies, ka zīmēšanas prasmes nav 1:1 tulkojams kā spējas arhitektūras lauciņā (ja nu vienīgi neatlaidība gadu no vietas zīmējot grieķu galvas norāda uz indivīda patieso vēlmi studēt arhitektūru)
nav nācies dzirdēt ka kādā universitātē ārpus LV stājoties arhitektos būtu !eksāmens! zīmēšanā. varbūt ambiciozajiem studiju programmas veidotājiem derētu veikt researchu par šo jautājumu ārpusē, nevis aprobežoties ar vietējiem risinājumiem?
pilniiigi piekriitu,, arhitektam daudz vairaak buutu jazin matematika (vismaz A limenis), kulturvesture, kaa arii savu lolojumu vismaz maketaa ateelot, zimeejot homeera galvas – tur nav pilniigi nekaada sakara ar arhitektuuru.
Kaaada matematika?????? Tava domasana ir tadaa pasaa limenii, kaa tam padomju dzhordanam, kurs izdomaja, ka, lai iestatos arhitektos, ir jaliek eksamens ziimeesanaa.
Arhitektam ir jāmāk zīmēt, vismaz pirmsskici uz papīra uzlikt. Bet kopumā piekrītu, ka zīmēšanai nevajadzētu būt noteicošai, lai iestātos Arhitektos. Ir jābūt kopējai sapratnei par telpu – telpiskās domāšanas eksāmens, kas varētu būt matemātika ar pamatīgu ģeometrijas piešprici. Vēl var ko padomāt par kultūras vēstures eksāmenu, bet to jau tāpat augstskolā iemāca. Takā mans piedāvājums ir pavisam vienkāršs 50% zīmēšana un 50% ģeometrija nosaka toni iestājeksāmenā.
Aaaaarpraaats!!!!!!!!!!!
lai nu kas, bet šis tiešām ir diezgan skumji. ne tikai iestājeksāmens, bet viss programmas apraksts izraisa neko citu, kā izmisumu. mūsdienu pārprodukcijas apstākļos, ja nu tiešām rīgā vajag vēl vienu arhitektūras skolu (es te nesaku, ka rtu ir kvalitātes ziņā kas perfekts – gluži otrādi), tad par pamatu ņemt kādu turcijas modeli liekas diezgan šausminoša perspektīva, kas, izņemot angļu valodu, citās jomās ir droši, ka tik pat novecojis variants kā rtu. savukārt, par eksāmeniem – ir pilnībā jāpiekrīt, ka zīmēšana nav galvenais, bet, ar eiropu un štatiem salīdzinot, tieši tikpat svarīga ir matemātika – necik. nu nav mūsdienās arhitektiem… Lasīt vairāk »
Beidzu Rīgas Celtniecības Koledžu ’90 beigās, tur pasniedzēji dzejoja kad iestāties RTU AF varēs ar prioritātēm, tiešām gribēju iestāties, nu bet zīmēšana, ja nav 9 vai 10 nav cerību, dabūju vienu gadu 6 bet otru gadu 7. ~ 25 % kas iestājās nepabeidz, jo redzi nedomāja, kad šī profesija ir priekš viņiem, par grūtu u.c. atmaskas. Zīmēt protu savam arhitekta profesijas vajadzībām, skices, koncepcijas….. Un apskataties uz Star arhitektu skicem, domāju RTU viņi netiktu, jo kapiteli un galvu neuzzīmētu. Nācās mācīties UK. zemāk prasības: Entry Requirements Points to be obtained from full A levels or equivalent AAA from A levels… Lasīt vairāk »
hmm.. mani gan vairak interese kas bus pasniedzeji saja (starptautiskaja arhitekturas studiju programma anglu valoda). tiek soliti "ārzemju pasniedzēji ar starptautisku pieredzi". gribetos zinat par kuriem tiesi ir runa
http://riseba….hitektura.html
Man zināmās augstskolās Somijā, Itālijā, ASV visur ir iestājeksāmens zīmēšanā, kas tiek uztverts kā noteicošais.
Un arī es uzskatu, ka tikai caur klasisko zīmēšanu var iemācīties uztvert telpiskus priekšmetus, saskatīt formā svarīgāko utt.
Viss pārējais ir neveiksminieku atrunas.
Aha protams, ja tev ir perfekti zīmēšanā un matemātikā esi pilnīgs nulle vai tuvu tam (4nieciņs), tad nākotnē nebūs iespēja saprast dažādās būvju konstruktīvās sistēmas un pat vienkārši "tupa" funkcionālo plānojumu, jo matemātika parāda vai cilvēkam ir kaut minimāla loģiskā domāšana. Un tāpēc uzskatu, ka ir nepieciešams, lai šīs abas dažādās zinību pasaules būtu sabalansētas.
paga, paga – vai tik te kāds nav palaidis garām pēdējo dažu gadu prasības? iekš RTU matematika IR līdzvērtīga zīmēšanai, lai iestātos arhitektos. kāds konkrēti ir procentuālais sadalījums – skat. uzņemšanas noteikumus. tie laiki, kad ar čoroku matemātikā un 10 zīmēšanā varēja iekšā tikt, ir sen tu-tūūū! ;)))
Ja tu perfekti zīmē ģipša galvu (kā mēs zinām ģ. galvas zīmēšana sastāv no noteiktiem kanoniem un standartiem), tad ir 90% iespēja, ka tu NEĒSI nulle matemātikā, jo tur jau ir visa tā Ģ. galvas un kapiteļu sāls, jo tā ir tīrā matemātika. Ja tu esi pilnīga nulle matemātikā, tad precīzu ģipša galvu tu nekad nekad nekad neuzzīmēsi. Un tādēļ stājoties universitātē tas ir pats galvenais pārbaudījums tam ka tu neēsi zubrītājs kurš ir visu iekalis sēžot pie grāmatām, bet tas ka tu ar matemātiku, tai pat laikā ar ģeometriju proti interpretēt un pielāgot situācijai. Jā, ir cilvēki kuri māk… Lasīt vairāk »
Ko Tu darīsi ar to perfekti uzzīmēto ģipša galvu ? Kur liksiet tās perfekti telpiski uzzīmētās bildes ? Līmēsiet pie sienām un priecāsieties par savu matemātikas prasmi, kura devusi jums iespēju uzburt šos brīnumdarbus…. iespējams aiznesīsiet pasūtītājam, lai arī viņš papriecājas par smuku bildi. Secinājumi: potenciāli labs arhitekts ir Rīgas valsts ģimnāzijas absolvents, kurš ir piekopis arī zīmēšanu un kādos 3 mēnešos izkaukulējis Artemīdas galvu. Mana naivā pārliecība tomēr ir tāda, ka arhitekts ir drosmīgs un uzņēmīgs savu ideju ģeniātors, to apstrādātājs un labākajā gadījumā arī realizētājs. Vai zīmētprasme nāk komplektā ar radošu domāšanu? Vai matemātikas un tēlotājas ģeometrijas zināšanas… Lasīt vairāk »
MUĻĶĪBAS.
Kāds sīkāks paskaidrojums?
vai vari nosaukt kādu konkrētu skolu? un, vēl labāk, kādus atzītus darboņus, kas no turienes cēlušies? vnk gribas zināt, jo, kā jau teicu, neesmu redzējis nevienu skolu, kas būtu normālā līmenī, un kur noteicošais būtu zīmēšanas eksāmens.
Daudz kur nav eksāmenu kā tādu, ir intervija un Portfolio There is no single ‘right’ way of preparing a portfolio as it usually expresses each applicant’s individual character and approach. The portfolio should contain a selection of drawings, sketchbooks, photos, etc. Finished pieces and work in progress should be included. The portfolio is a means to illustrate the individual breath of skills, interests and ability. Please show a range of different work. All work included in the task and the portfolio should be originals. If they are too big a scaled reproduction is accepted. We are very interested in any… Lasīt vairāk »
Konkrēti:
Helsinku Tehniskā Universitāte, tagad Alvar Aalto University, no šīs skolas nākuši lielākā daļa Somijas izcilāko arhitektu. Viena no pasaules labākajām arhitektūras skolām. Šeit papildus zīmēšanai ir iestājeksāmens veidošanā.
Florences arhitektūras skola, Mīlanas Politehniskais – 2 labākās Itālijas arhitektūras skolas, arī iestājeksāmens zīmēšanā.
MIT – Iespējams pasaules labākā arhitektūras skola, iestājeksāmens sastāv no vairākām komponentēm, tai skaitā klasiskās zīmēšanas.
tu runaa par to burviigo somu arhitektuuru, kas ir 99% no somu zemes.. kur ir parasta kantaina buudinja ar 2-sliip jumtu…. zini ir taac teiciens, nevis Finlandia, bet čuhlandia, esmu somijaa nodziivojis 2 gadus.. neko saistoshutur neesu ieraudziijis… r daudz skaistaakas un baudaamaakas vietas…
Laikam nespēji iedzīvoties, ja tik negatīvas atmiņas 🙂
Šķiet, ka jautājums bija par atzītām programmām, kurās zīmēšanas pārbaudījuma rezultāts ir kā noteicošs kritērijs.
Zīmēšana nenoliedzami ir svarīga, bet tās loma studentu uzņemšanā ir neviennozīmīga; daudz kas atkarīgs no skolas ievirzes un uzstādījuma. Akadēmiskajiem parametrisko tīkliņu bīdītājiem vai pseido-avantgardistiem sengrieķu galvas atveidojums uz papīra iespējams mazsvarīgāks kā tiem, kuri aizvien spiež uz lēno sajūtu arhitektūru un poētiski apsarmojušām dzelzsbetona kolonnām, kurām pieglaust savu nosvīdušo vaigu.
Nav būtiski ecēties par zīmēšanas nepieciešamību; svarīgi ir saprast cik objektīvi ir studentu uzņemšanas kritēriji attiecībā pret skolas programmas specifiku. Vai tie, kuri uzņemti, ir atbilstošākā raža no visiem pretendentiem?
pilnīgi piekritu
Veiksmīgai skolai jābūt kam vairāk par sausu biznesa plānu!
Pēc pieejamās informācijas, jāspriež, ka reklamētā programma nav akreditēta, kā arī tās saturs neizskatās pēc kā radikāli jauna un gaidīta arhitektūras izglītībā, vismaz 300km radiusā ap Rīgu. Pasniedzēju identitāte, profesionālā un akadēmiskā pieredze arī tiek turētas noslēpumā. Turcija ir liela valsts.
Šodien par mazliet vairāk kā 6000 EUR domājams var nosegt lielāko daļu dzīvošanas izdevumu, lai atrastos daudz attīstītākās EU skolās, kuras pašlaik ir bez ievērojamas mācību maksas un ar nesalīdzināmi lielāku ticamības momentu.
Uzskatu ka svarīgākais arhitektūrā ir kompozīcija un proporcijas. Tas ir pats pamats uz kura tālāk var balstīt zināšanas arhitektūrā. Šīs divas lietas ir jāsaprot, jājūt un jāmāk pielietot un to var izdarīt tikai ar akadēmisko zīmēšanu. Ja tu proti pareizi uzkonsturēt un uzzīmēt ne tikai mēnešiem atstrādāto kapiteli vai ģipša galvu bet jebkuru citu, sarežģitu priekšmetu tad skaidrs, ka tev piemīt arī telpiskuma izjūta un tu zini, kas ir ģeometrija. Tādēļ uzskatu, ka zīmēšanai ir jābūt kā noteicošajam faktoram iestājeksāmenos. RTU studiju kvalitāte gan bieži vien ir ļoti zema, taču tas ir cits stāsts.
Kā teic mans mīļakais Horvātu raperis, skaitot raperus, un tiekot līdz trīs…malo,malo. Man arī reiz savā dzimtajā vidusskolā jaunkundze brauca virsū, par to, ka redz, visi kas aizbrauc "tur"; "te" vairs nerādās…Bet kapteinis Varonins bil rad!
Ņemot vērā, ka, piemēram, Vācijā var studēt bez mācību maksas un vēl mēģināt kādu nebūt stipendiju sagrabināt, šis neizskatās pēc sevišķi konkurētspējīga piedāvājuma, vienīgi cerot uz studētpretendentu klapēm uz acīm, ka nav varējuši tālāk apkārt paskatīties.
Tad jau šis – http://www.strelkainstitute.com/ – ir interesantāk, kaut ne LV iedzīvotājiem.
Pats studēju LMA! Bija arī domā sakumā par arhitektiem. Tagad esmu jau par palīgu pie PC nostrādājis 4gadus. Un varu teikt tik to, ka zīmēšanai ir liela loma, jo dažiem cilvēkiem vienkārši nav sajēga par telpu, laigan ir matemātiskās zināšanas. Arhitektūra sevī apvieno abus. Un par eksāmeniem un darbiem kas jāzīmē… ir redzētu tie iestāj eksāmenu darbi, nu nav tur diži nekāds līmenis, lai dabūtu labu atzīmi tik paši pamati jaizdara tīra novienkāršota pamatkonstrukcija! Jo cik redzu biroja darbu, pamatā nav nekāda matemātika bet tiri telpas izjūtu un spēja sakārtot telpas kā lego klucīti izejot no noteikumiem. Matemātika vabūt būs… Lasīt vairāk »
Pilnīgi piekrītu ka zīmēšanai arhitektūras studijās ir ļoti liela loma…ja nespēsi gatavu būvi pārnest uz papīra vai attēlot 4 sienas lai tās uzbūvējot nebūtu katra savā augstumā, tad kas Tu par arhitketu? Te jau nav runas par kapiteli vai sengrieķu galvu, bet gan telpiskuma izjūtu, ja Tu pareizi saskatīsi ka tam kapitelim ir arī otra neredzamā puse vai ka zem galvas ādas ir arī galvaskauss un muskuļi, un mācēsi to attēlot, tad nebūs ne problēmas iestāties, ne kļūt pat izcilu arhitektu… Un nav jau svarīgi uzgleznot Purvīša ainavu,bet uzzīmēt tā lai patiešām citam paskatoties ir skaidra telpa…kas ir tuvāk,tas ir… Lasīt vairāk »
nu gan diskusija.
man ir aizdomas, ka ir pamatīga atšķirība vai zīmēšana nav istājeksāmenos vai cilvēks neatšķir zīmuli no galda. Kādēļ nevajadzīgi pārspīlēt, ka neprasot kapiteli iestājeksāmenos cilvēks nevarēs neko uzzīmēt?
Līdzīgi ir par matemātiku… Skaidrs, ka par arhitektu var tapt gan dažādi.
Kas ir interesants ir viedokļu kategorisms (zīmēšana ir sūds un matemātika ir dievs vai otrādi). Tīri pafantazējot, ka šie paši cilvēki, kas komentē, pēc gadiem būs tie Latvijas arhitekti un pasniedzēji. tendēti uz galējībām un vispārinājumiem un skaidri zinot kas ir vislabākā arhitektūra?
Patika kā Laube (un vēl daži labi) teica, arhitektūra savā ziņā ir mākslas virsotne un subjektam kurš sevi sauc par arhitektu jeb tiecas par tādu kļūt ir jāspecializējas dažādās ar mākslu saistītās sfērās, nemaz nerunājot par tik pašsaprotamu lietu kā zīmēšana.
Tomēr priecājos par tiem kuri nevēlas tikt lieki apgrūtināt ar sevis pilnveidošanu, paldies jums par to un tā arī turpiniet. (;
Diezgan ciniski, ka jauna arhitektūras studiju programma tiek atvērta tieši brīdī, kad arhitektūras darbu piedāvājums atrodas zemākajā punktā. Droši vien aprēķins ir tāds, ka bezdarbnieki-arhitekti varēs vismaz atrast darbu šajā skolā par pasniedzējiem. Bet nu domāju, ka cilvēkiem, kas tagad stāsies arhitektūras programmā, un vēl par 6000 eur, tāpat ar galvu kaut kas nav kārtībā, līdz ar to vienalga, ko viņiem pārbaudīs eksāmenos – zīmēšanu vai ko citu.
Rodas dazhi jautajumi saistiba ar sho jauno programu: 1. Vai ir verts Latvija veidot divas arhitekturas programas? Varbut ir verts pilnveidot un palielinat esosho. Objektivi Latvija ir mazs tirgus arhitektiem, ja katru gadu iestatos kadi 200 studentu, tad ar to pilnigi pietiktu. bet ari shis skaitlis starptautiska meroga ir loti neliels prieksh arhitekturas studiju programas. 2. Vai studijam ir kvalificeti macibu speki? Studiju programas nerodas viena mirkli, tas veidojas vesturiski ar tradicijam un spilgtam personibam. Bet majas lapa nav ne varda par pasniedzejiem. 3. Kapec anglu valoda? Protams, anglu valoda ir kluvusi par dominejosho sazinjas valodu pasaule. Bet ja jau… Lasīt vairāk »
1. Kādi 200 studenti, ko tad mēs te darīsim ar 200 jauniem arhitektiem katru gadu? Krausim štāpeļos?
2. Tradīcijas kādreiz pašā savā pirmsākumā sakušās ar uzdrošināšanos.
3. Angļu valoda domāta, lai varētu piesaistīt studentus no Āzijas un Krievijas. Esam taču Eiropas Savienības valsts ar savu austrumniecisko kolorītu.
Visā visumā par skolu varēs spriest pēc 4 gadiem, kad redzēsim pirmos bakalauru darbus. Šobrīd var novēlēt tikai veiksmi un atbalstīt uzdrošināšanos šajā ekonomiskās krīzes laikā. Lai veicās!
pirmos kaķēnus diemžēl slīcina:)