Ņujorkas tuvums un tās kultūras dzīve bija neatsverama. Maģistratūras studijās ir visvairāk studentu no dažādām pasaules malām, katrs ar savu dzīves nastu, kultūras vērtībām un sadzīves īpatnībām. Esot šādā studiju vidē, rodas iespēja pārvērtēt savus iepriekšējos aizspriedumus. Par studijām Ņūdžersijas Tehnoloģiskajā institūtā stāsta Pēteris Ratas.
Ņūdžersijas Tehnoloģiskā institūta (NJIT) Arhitektūras skola atrodas Ņūdžersijas pavalstī, Ņūarkas pilsetā, kas ir daļa no plašākas Ņujorkas pilsētas aglomerācijas. Ar šo skolu mani saista divu gadu arhitektūras studijas maģistratūras programmā, un šajā rakstā gribu dalīties savā pieredzē par to.
Konteksts
Studijas NJIT Arhitektūras skolā visumā ir kvalitatīvas un visaptverošas. To raksturs, veids un saturs bija līdzīgi citām ASV valsts universitātēm. Bet izšķiroša loma ir šīs skolas novietojumam. Tā atrodas šķietami bezgalīgajā pilsētu un infrastruktūras mezglojumā. Tās ekonomiskais centrs ir Manhatana, ko ieskauj citas Ņujorkas pilsētas daļas un pilsētas Hudsonas upes otrajā pusē, Ņūdžersijas pavalstī. Lielākā no tām ir Ņūarka (dibināta 1666.gadā un ir trešā vecākā ASV pilsēta pēc Bostonas un Ņujorkas). Pati pilsētvide šajā aglomerācijā ir kā fascinējoša laboratorija, kurā var apskatīt, izstaigāt un piedzīvot dažādus arhitektūras vides mērogus, formas un krāsas, gan izcilus piemērus, gan pagātnes arhitektu kļūdas, gan saskanīgu vidi, gan disharmoniskus graustus, gan jaunas augošas pilsētas, gan mirstošas. Pilsētu aglomerācijas daļas ir savienotas ar blīvu sabiedriskā transporta tīklu. Redzēšana paša acīm veicina dziļāku sapratni par ēkām un pilsētu apbūves veidošanu, kā arī iedzīvina studiju laikā apgūtās zināšanas. Tieši ikdienišķā saskare ar reāli eksistējošu, daudzveidīgu pilsētvidi un bagātu arhitektūras mantojumu būtiski papildina akadēmisko studiju saturu.
20 minūšu brauciena attālumā atrodas Ņujorka. Šī fantastiskā pilsēta ir patiess pasaules mēroga kultūras centrs ar lielām bibliotēkām, bagātiem muzejiem un aktuālām izstādēm. Liela daļa no tām veltītas arhitektūrai. Jums ir iespēja paša acīm redzēt slavenu arhitektu runas, skices, detaļu zīmējumus un darba maketus, nevis žurnālu attēlos. Studiju laikā vienmēr bija iespēja apmeklēt atklātās lekcijas arī Kolumbijas universitātē un citur. Tā man bija iespēja redzēt un dzirdēt ļoti daudz izcilu pasaules arhitektu. Ar NJIT studenta karti papildus bibliotēkai mūsu skolā varēja piekļūt Kolumbijas universitātes bibliotēkai un tās arhitektūras kolekcijai (Avery Library), kas ir viena no lielākajām dokumentu un literatūras kolekcijām par arhitektūru pasaulē. Mana maģistra darba laikā tā bija lielākais informācijas avots. Domājot par studiju laiku, jādomā, ko darīsi pēc tam. Ņujorkā ir lielākas un interesantākas prakses iespējas nekā jebkurā citā vietā ASV. Ņujorkas tuvums un tās kultūras dzīve bija vienkārši neatsverama. Tas bija izglītojoši un iedvesmojoši.
Par mācību programu
Šajā skolā ir bakalaura (B.Arch) un maģistratūras (M.Arch) studiju programas. B.Arch jeb Bachelor of Architecure ir profesionālais arhitektūras bakalaura grāds, ko iegūst pēc 5 gadu mācību programas. M.Arch jeb Master of Architecture var būt gan profesionālais, gan arī pēcprofesionalais (Post―Professional) arhitektūras maģistra grāds. Maģistratūras studiju ilgums katram studentam ir atšķirīgs. Tas var svārtstīties no 3 semestriem līdz 3.5 gadiem, atkarībā no iepriekšējās izglītības. Profesionālais grāds (Professional degree) nozīmē to, ka, beidzot šīs studijas, nākotnē var iegūt arī prakses sertifikātu. Pēcprofesionālais grāds (Post―professional degree) paredzēts tiem studentiem, kuri iepriekš ieguvuši profesionālo arhitektūras bakalaura grādu. Citur ir arī tā saucamās «neprofesionālās» programmas ― B.S.Arch jeb Bachelor of Science in Architecture un M.S.Arch jeb Master of Science in Architecture. Parasti šādas programas domātas tiem, kas nevēlas strādāt tieši par arhitektu (piemēram, vēlas strādāt par nekustamā īpašuma konsultantu).
Runājot par NJIT un ASV, es gribu īpaši pozitīvi izcelt maģistratūras studijas. Ja bakalaura studijās studentu iepriekšējās zināšanas un pieredzes ir apmēram līdzīgas, maģistratūras studijās valda nepārspīlēta daudzveidība — vienkopus studē tādi, kuri nekad arhitektūru nav studējuši, un tādi, kas jau strādā par arhitektiem, gan jauni, gan cilvēki pusmūža gados. Daži iepriekš bija studējuši bioloğiju, psiholoğiju, vēsturi, būvzinātnes. Maģistratūras studenti nākuši no dažādām pasaules malām, katrs ar savu dzīves nastu, kultūras vērtībām un sadzīves īpatnībām. Pirms tam citas zinātnes studējušajiem ir atšķirīgs redzesloks un risinājuma meklējuma stratēğija, salīdzinot ar tiem, kuri iepriekš studējuši arhitektūru (kā es). Un arī arhitektūra dažādās valstīs tiek interpretēta citādi. Esot šādā studiju vidē, rodas iespēja pārvērtēt savus aizspriedumus. Reizēm pat rodas neskaidrība pašam par savām spējām un radošajiem uzskatiem.
Papildus, skolā valda spraiga savstarpējās radošās konkurences gaisotne, vismaz starp labākajiem studentiem. Studenti ir gados vecāki un ļoti nopietni attiecas pret savām studijām un nākotnes mērķiem. Tāpēc katrs nerimstoši vēlas rast skaidrību par sevi un savu mācību projektu.
Maģistratūras studijas satura ziņā ir liberālākas un tiek pielāgotas katra cilvēka iepriekšējai pieredzei, izglītībai un nākotnes mērķiem. Piemēram, ja arhitektūra iepriekš nav studēta, studiju laiks ir garāks. Ir iespēja apgūt izvēles priekšmetus arī ārpus savas specialitātes. Tas arī nozīmē, ka nopietnām mağistratūras studijām nepieciešama spēcīga motivācija un mērķtiecība. Neviens jūs «nestums uz priekšu», bet vienkārši «paies garām». Studentam jāzina, ko viņš / viņa grib no šīs programas, pretēja gadījumā var apjukt daudzveidībā, velti izšķiežot laiku un naudu. Un vēl… jābūt spējai respektēt un izprast citus uzskatus un mācīties no tiem.
Praktisks fakts
Protams, Ņujorkā ir pāris slavenākas arhitektūras skolas maģistratūras studijām, bet tās ir astronomiski dārgas. Ja tādas finansiālas iespējas nav, jāmeklē labs kompromiss. No vienas puses jācenšas iegūt pēc iespējas pilnvērtīgāka izglītība, no otras ― jāmēğina iekļūt pavalsts finansētā universitātē, kas ir lētāka. Un Ņujorkas apkārtnē tieši NJIT deva vislabāko iespēju.
Hi Peteris,
This is the only way that I found to contact you. Probably you are the one who were in Macedonia on summer school. It’s Dejan from Skopje. Please, contact me on dejandimovski@excite.com. I live and work in Slovakia.
Regards,
Dejan
Hi Peteris,
This is the only way that I found to contact you. Probably you are the one who were in Macedonia on summer school. It’s Dejan from Skopje. Please, contact me on dejandimovski@excite.com. I live and work in Slovakia.
Regards,
Dejan