Viens no iepriekšējā gada ievērojamākajiem piemēriem pārbūvju arhitektūrā bija Saeimas komisiju darba telpas Jēkaba ielā 6/8. Arhis Arhitektipārveidojot kādreizējo bankas, vēlāk — Nacionālās bibliotēkas Letonikas nodaļas ēku piemērojuši to jaunai izmantošanai, un viens no lielākajiem pārsteigumiem ir nelielās, bet reizē apjomīgās un mūsdienīgās sanāksmju zāles, kas ievietotas vēsturiskajā Vecrīgas namā.
Nama Jēkaba ielā 6/8 vēsture
Arhitekta Hermaņa Zeiberliha 1907. gada pabeigtajai bankas ēkai sākotnēji virs cokolstāva bijuši divi stāvi. Pēc 1929. gada arhitekta Gvido Berči izstrādātā projekta ēkai izbūvēts trešais stāvs un lifts. Pēckara gados ēkā darbojās Latvijas Nacionālā bibliotēka, kura savu platību bija palielinājusi, augstajos ēkas stāvos papildus iebūvējot koka konstrukcijas starpstāvus, un bijušās seifu telpas izmantojot īpaši vērtīgu grāmatu glabāšanai.
Pārbūves un atjaunošanas koncepcija
Moderna atvērtība ar reveransu vēsturei. Ēkas jaunais kodols – trīs stāvos iebūvētās baltās apspriežu zāles — gaišas tautas kalpu skatuves bez ēnām, dūmakaini caurspīdīgā ietvarā. Tās ir mūsdienīgas domu saskares un apmaiņu vietas un vienlaikus atdzimušās ēkas vizītkarte. Jaunais ienācis vecajā ar respektu, tomēr neslēpjot savu raksturu un progresa garu.
Vecais un jaunais
Vēsturiskā substance saglabāta un atjaunota maksimāli iespējamā apjomā – pilnībā restaurētas ēkas fasādes, saglabātas un atjaunotas raksturīgākās ēkas detaļas (lifts, naudas seifa durvis, radiatori, būvkalumi, galdniecības izstrādājumi, logi, durvis, parkets, dažādi dekori, panelējumi, margas u.c.).
Pēc pārbūves ēkas vēsturiskā ieeja no Jēkaba ielas izmantojama tikai reprezentācijas pasākumiem, jo saglabātās vecās kāpnes to neļauj lietot cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Ikdienas piekļuvi nodrošina jaunā ieeja no Mazās Trokšņu ielas, kas atbilst vides pieejamības prasībām un ir aprīkota ar savu kāpņu telpu un liftu.
Daļēji nojaucot ēkas mazvērtīgāko daļu pagalma pusē, no jauna uzcelta piebūve, kas atrisina vēsturiskās ēkas stāvu un jauno starpstāvu savienojumu. Piebūvē izvietotas galvenokārt funkcionāli nepieciešamās palīgtelpas un divi darba kabineti katrā tās stāvā. Ārēji jauno ēkas daļu pret Mazo Trokšņu ielu raksturo gluda, mūsdienīgi lakoniska fasāde ar pelēki krāsotu stikla paneļu apdari.
Trīs stāvos, ēkas vidusdaļā iebūvētās stiklotās apspriežu zāles izceļas ar savu konsekventi balto apdari un iekārtojumu. To sienu caurspīdīgums klusināts ar gaiši matētām līnijām un stilizēta ornamenta motīviem. Visa ēka aprīkota ar baltām un gaiši pelēkām atturīgas formas mēbelēm, lai vēl redzamāk nodalītu jaunradīto no vēsturiskā oriģināla.
Saeimas komisiju darba telpas Jēkaba ielā 6/8
Ēkas pārbūve — 2300 m2
Ēkas projekts — 2013. gads, būvniecība 2014. – 2016. gads.
Autori: ARHIS Arhitekti — Andris Kronbergs, Arnis Kleinbergs, Jānis Zvejnieks
Projekta komanda: ARHIS Arhitekti — Donna Bormane, Simona Ozola, Uldis Jaunsubrēns, Ēriks Miķelsons, Kristīne Klišāne, Vilnis Uzors, Ivo Dzenis.
Restaurācija: AIG — Daiga Lēvalde, Zanda Bikše.
Individuālās mēbeles: RKF, Aldis Circenis
Būvuzraudzība: Valda Bērze
Teksts: Arnis Kleinbergs
Foto: Indriķis Stūrmanis, Arnis Kleinbergs
ir meistarīgs darbs, tikai medus mucas labumu bojā viena karote darvas – ēka nav piemērota darbam ar valsts noslēpumu. Tātad funkcija lido. Kurš vainīgs? Gan jau ka ne arhitekti, kaut gan presē izskanēja, ka Arhim nav industriālās drošības sertifikāta, zinot ka projektēta Latvijas Bankas naudas krātuve, tas tā nevarētu būt, vadoties no elementāras loģikas.
Nu un iztrūkst Ciklopu viesnīcas numuriņš Rīdzene, kur notiek faktiskais likumdevēju darbs, kur inteliģentie Ciklopi apmainās augstajām domām par valsti, morāli un valsts mērķiem. Iekārtojums varētu būt lopisks – ar spļaujambļodām, stūrīti dabiskajām vajadzībām un salmiem uz zemes. Nav skaidrs, kā mēs šos lopus Ciklopus panesam un kamdēļ aizvien spēcīgāk integrējamies Lielo Brālēnu oikonomikā, Ciklopiem kalpojot kā arhitekti. Un atkal paceļas jautājums par Morālo atbildību, pirmkārt jau sirdsapziņas priekšā- vai tā tomēr neeksistē, ja tā, tad esam tikai Ciklopu kalpi. Un droši varam teikt: Mēs taču esam inteliģenti, Bļ*ģ! * – Skatīt žurnāli IR jaunāko 25 numuri, rakstu Lembergu par… Lasīt vairāk »
Atkal pats ar sevi sarunjies, viss kā parasti.