Pārvērtēšana ir aktuāla

Pirms pasaulslavenais dizaina pētnieks Brūss Mo kļuva par izstādes Too Perfect: Seven New Denmarks kuratoru, viņš lūdza izsūtīt 100, bet saņēma 99 ietekmīgākās grāmatas par Dānijas kultūru. Akcepts bija secinājums: «Jūs vienkārši esat pārāk perfekti!»

Stāstot par izstādi, interjeriste Santa Meikulāne runā par Latvijas amatniecības tradīcijām kā drošu pamatni vietējā dizaina panākumiem: «Perfekti sakārtotas valsts arhitektūras un dizaina struktūras spēj distancēties un paprasīt viedokli pat no malas.» 

Izstāde Too Perfect: Seven New Denmarks bija dāņu ekspozīcija 9.Arhitektūras biennālē Venēcijā 2004.gada septembrī un tika atklāta trīs vietās vienlaikus — arī Dānijas Arhitektūras centrā (DAC) Kopenhāgenā un Toronto Ostmalas centrā (HC).

Izstāde ir aicinājums būt paškritiskiem. Dānijas modernisms jau ir kanonu klišeja, kas uzskatāma par garlaicīgu un neauglīgu. Jaunā lietišķība nosirmo vienmuļībā. Kā klasiski kopto kundzīti integrēt mobilā un komplicētā XXI gadsimta sabiedrībā? Pirms pasaulslavenais dizaina pētnieks Brūss Mo (Bruce Mau) kļuva par izstādes kuratoru, viņš lūdza izsūtīt 100, bet saņēma 99 ietekmīgākās grāmatas par Dānijas kultūru. Akcepts bija secinājums: «Jūs vienkārši esat pārāk perfekti!»

Simtais izdevums nu ir izstādes katalogs (pdf formātā), kas ietver septiņus specifiskus priekšlikumus — utopijas — pavērsienam dāņu arhitektūras un dizaina attīstībā. Mo tic, ka dizains ir domāšanas veids, kas ļauj cilvēka dzīves stilu modelēt no jauna: «Dizains ir līdzeklis, nevis rezultāts.» Santa Meikulāne secina, ka izstādes analītiskā daļa ir ļoti interesants, informatīvs mācību materiāls un meklē kontekstu tā lietošanai mūsmājās: «Tā ir arī mūsu ideālā nākotne. Viena valsts koncepciju jau ir salikusi. Mums ir jātiek vaļā no tizlā tūdaliņa sindroma!» 

Latvijā pabijušās izstādes Skandināvijas dizains viņpus mīta viens no uzdevumiem bija lauzt stereotipu par skandināvu dizaina dalījumu nacionālās kategorijās, tā vietā rādot vispārēji humānu pieeju estētiskām cilvēka lietām — pēc to lietošanas viegluma, precizitātes, daudzveidības utml. Līdzīgi plašu motīvu varētu piecenot arī Too Perfect: Seven New Denmarks: kā ar distancēšanās palīdzību veicināt pozitīvu paškritiku. «Izstādes mērķis bija izsist sevi no pilnīgā perfekcionisma. Biju pārsteigta, ka pulks radošu cilvēku var sanākt kopā, lai padomātu, kā no attīstības viedokļa paskatīties uz sevi no malas. Izstāde atgādināja plašākā izmērā to, kas sākas arī pie mums — plenēru vai darbnīcu kustība. Ar skatu no malas atkrīt klapes: pasūtītājs, termiņš, trampapam…, lai pasapņotu soli uz priekšu. Viena objekta, pilsētas vai valsts mērogā,» saka Santa.

Izstāde uzdod septiņus, globāli izaicinošus jautājumus jaunajiem projektētājiem, veidojot 7 sadaļas vai vīzijas par rītdienas Dāniju kā medikamentu zemi vai demogrāfijas karalisti ar superostu un «dubultotu» ūdensmalu, vai mājokļu fabriku bez enerģijas zudumiem un Grenlandi kā Āfrikas ūdens rezervuāru — Superharbour, Pharmland, Child Inc., House Express, Endless Costline, HySociety, New Greenland, katru no kurām gatavojis viens no sešiem projekta līdzautoriem, bet divas — progresīvais dāņu birojs PLOT.

Superosta

Dānijai ir divas teritoriālās kartes — zaļā un zilā — sauszeme un ūdeņi. Zilā ir divu zaļo lielumā. Dāņi stihiski pārceļas uz pilsētu centriem, īres dārdzība ceļas, taču īpašuma vērtības svaru — novietnes — atraktīvāko finesi — piekrastes teritoriju — 120 kilometru garumā aizņem industriālās ostas. Jautājot, vai 5 miljoniem iedzīvotāju nepietiktu ar vienu ostu, kas apkalpotu 300 miljonus, PLOT piedāvā visu Dānijas ostu infrastruktūru pārcelt uz Superostu — Eiropas  galveno ostu Baltijas jūras akvatorijā (Dānija ir ES ģeogrāfiskais centrs). Pat ja populācija pieaugtu pēc Tokijas rādītājiem, uzceļot Superostu, katrs dānis iegūtu dzīvi tieši pie jūras.

Ekolomija

PLOT eksperimentē, ar dizaina palīdzību risinot mūsdienu vides problēmas. Ekoloģija un ekonomija esot vienas monētas — ekolomijas — divas puses, jo ekoloģiskās idejas var realizēt tikai pie pamatota ekonomiskā modeļa. Ekonomija nepieļauj atlikumu, ekoloģijai nav atkritumu, tāpēc vienas izmeši ir otras degviela, savstarpējā ķēdē veidojot rentablu ekosistēmu. Pēc vējdzirnavās ieguldītā investīciju apjoma Dānija ir pasaules līdere dabiskās enerģijas izmantošanā, tomēr plaši pielietotie avoti — vējš un saule — nav pastāvīgi. PLOT nosauc ūdeņradi par enerģētisko valūtu un rāda projektu HySociety — piramīdu kvartālu ūdeņraža sabiedrības daudzstāvu dzīvei un darbam. Tas funkcionēs ekolomiskā režīmā, pie dienvidu fasādēm izvietojot dzīvokļu terases ar oranžērijām, ziemeļos — birojus, bet dziļākajos slāņos — publiskās telpas un autostāvvietas, garāžu platformas mijot ar bibliotēkas zālēm, veikalu ar viesnīcas baseinu u.c. Piramīda met vismazāko ēnu, tā ir optimālā izsauļojuma forma, kas no visām pusēm izskatās vienlīdz svarīga.

Pēc izstādes izveides principa Santa konfrontē: «Kāpēc beļģu dizaina kompānijas pāris gados ir guvušas milzu panākumus Eiropā? Jo tās piesaista PR aģentūras, kas palīdz kopīgi izstrādāt vizuālo tēlu un koncepciju. Viens ir produkts, otrs — tā pārdošana, trešais — stils, kā to parādīt pasaulei. Tie ir atsevišķu profesionāļu darbi vienā paketē.» Autopilots, darbu nedalīšana vienas profesijas pārstāvju komandā un stingā nesakabe ar citu sfēru speciālistiem neārstē aklumu Latvijas arhitektūras sejā, kas manāms kolīdz jākoncentrējas kopsaucējam par sevis izrādi — profesionālos saietos, valstiskās skatēs vai starptautiskās izstādēs.

Arī šī raksta autore, pirms 10 gadiem atgriezusies no Nordic Nature House būvlaukuma Koldingā, Dānijā, redzētos brīnumus — dabas resursus reģenerējošus piemērus — atstāja vien savās piezīmēs. Piens ar diferencētu tauku procentu nu ir arī mūsu ikdiena, taču pieredze mākslā mainīties, uzklausot citādo, aizvien nerro. Baušļu pārvērtēšana un sevis inventarizēšana ir aktuāla — kaimiņos un tepat — kārtībā un nekārtībā.

Izstādes Too Perfect: Seven New Denmarks ideja — DAC un HC, pasūtītājs — DAC, kurators — Bruce Mau Design sadarbībā ar PLOT.

Autoru komanda:

Arkitema — viens no lielākajiem arhitektu birojiem Dānijā, kam ir ievērojama pieredze plānošanā, arhitektūrā un dizainā, būvprojektu pārraudzībā un menedžmentā.

Kontrapunkt — konsultāciju kompānija Kopenhāgenā, kura nodarbojas ar korporatīvo uzņēmumu stila, stratēģijas un attīstības izstrādi.

NORD — Kopenhāgenas arhitektu kvartets, kas kompleksi plāno pilsētvides un lauku ainavu pārmaiņu procesus.

Arkitekter — arhitektūras studija.

PLOT — jaunie dāņu stārkitekti, kas praksi balsta teorijas izpētē un analīzē. PLOT ieskats izstādē zem lodziņa — Dānijas karodziņa — ar abreviatūru DK.

Bruce Mau Design — starptautiski pazīstams kanādiešu uzņēmums, kurš specializējas paša projektēšanas procesa pētīšanā.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx