Arhiblogs 049 — gotisks goliāts galerijai

Londona plešas un pūšas. Britu arhitektūras kritiķi recenzē projektu Tate Modern 2. Ko atgādina galerijas Serpentine šīs vasaras paviljons? Kamēr rīdzinieki karo par un pret demolēšanu, berlīnieši jūt līdzi poļiem par zaudētu ēku. Silta vanna pļavā.

Tate Modern mājas lapas apmeklētāji tiek intriģēti ar ambiciozajiem attīstības plāniem galeriju iecelt par laikmetīgās mākslas muzeju līderi pasaulē. Ar Herzog & de Meuron burvju mājieniem tam jākļūst par planētas mūsdienu mākslas centru, par Londonas kā globusa radošākās galvaspilsētas jauno bigbenu, tomēr neignorējot svarīgo saiti ar vidi tūlīt aiz izstāžu vulkāniem.

Britu laikraksta The Guardian arhitektūras kritiķis Džonatans Glānsijs gigantisko galeriju nosauc par savas neparastās veiksmes vergu. Tās paplašinājums — lempīgais stikla zikurāts piedāvāšot 10 jaunas izstāžu zāles, 6 kafejnīcas un bārus, 2 veikalus un veselu gammu darbnīcu. Glānsijprāt, piebūvei — Tate Modern 2 vairs nebūs kinematogrāfisks, bet būs jau olimpisks mērogs. Vairāk Tate Modern 2: the epic sequel.

Cits brits, Hjū Pērmans, ko pazīstam no arhitektūras kritikām The Sunday Times, savā mājas lapā ar nosaukumu Gabion ievada pārdomās par vienu un to pašu autoru divējādo pieeju modernās mākslas krāterim — pirmo klasiskā kompozīcijā risināto daļu papildinot ar asimetriski gotisku grēdu. Pērmanprāt, nu jau pasaules slavā peldošais arhitektu pāris nolēmuši paākstīties. Arī par iespējamo iedvesmas objektu lasi Tate Modern Tate 2: Herzog and de Meuron go gothic.

Turpat uzzini Pērmana viedokli Mushroom or muffin? par Rema Kolhāsa paviljonu Londonas galerijai Serpentine: «Labi, tas ir — liela balta sēne. Vai milzu mafins. Vai varbūt pavāra cepure. Fiziski tas ir tīši deformēts ar hēliju piepūsts balons, kas pilda jumta lomu šīgada paviljonam.  Mierīgās vasaras dienās tas parādās gaisā, bet mitrā, aukstā un lietainā laikā — saplok virs pamatnes. Tā ir viena no dīvainākajām būvēm, kas radusies Kolhāsa spožajā paurī. Tāpat kā dīvains ir fakts, ka balona tilpums ir vienāds ar Svētā Pāvila katedrāles kupolu. Iztēlojies tik.» Plašs fotomateriāls: no pirmās būvbedrītes līdz pēdējai interjera detaļai.

Bauhaus arhīvā Berlīnē mobilā muzeja boksiņā — Mies Memory Box — iepakots stāsts par zaudētu Ludviga Mīsa van der Roe projektēto ēku poļu—vācu pilsētā Gubinā, Polijā.

Brauc veldzēties īstā saules vannā Solitude pils parkā netālu no Štutgartes Vācijā. Dullā skulptūra Vanna ir dārza šļūteņu pineklis (1000 metri), kura virsma darbojas kā saules baterija cauri plūstošajam ūdenim. Ideja — arhitektu birojs SMAQ.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx