A4D 3.0 — beidzot ir klāt!

Pieskaņojoties arhitektūras gada balvai un arhitektūras nedēļai, A4D nāk klajā ar pilnīgi jaunu platformas versiju, kas tikusi gaidīta jau sen. Līdz ar to šodienu var uzskatīt par svētku dienu. Tomēr no jauna veidota programmatūra nozīmē arī to, ka vēl neskaitāmas funkcionālās un dizaina lietas tiek slīpētas un trūkumi tiks novērsti pakāpeniski.

 

Gandrīz 15 gadus ilgajā  A4D vēsturē bijuši dažādi periodi un pēdējos gados platforma nereti likusies tukša un nīkuļojoša. Jau pirms vairākiem gadiem tika iecerēti programmatūras un dizaina uzlabojumi, kuri kopumā prasījuši daudz vairāk laika un pūļu nekā sākotnēji bija plānots. A4D ir tapis un darbojies gan arhitektūras medijs, gan diskusiju platforma, un jaunajā versijā tieši šo — viedokļu apmaiņas funkciju iecerēts vēl vairāk stiprināt.

Lai gan ar jauno platformas versiju ir nākušas klāt vairākas mūsdienīga funkcijas, kā arī dizaina lietas, tomēr to izstrādāja citi programmētāji, balstoties citās, jaunākās sistēmās (iepriekšējā programmatūra bija tapusi 2008. gadā), ir zudušas atsevišķas lietas un nianses, ko būtu gribējies saglabāt. Strādājot pie šīs jau bija skaidrs, ka ne visas iecerētās lietas iespējams īstenot, — radās arī jaunas, kas ir atstātas uz kādu nākamo kārtu.. Taču arī šajā vēl daudzas funkcionālās un dizaina lietas tiek slīpētas un trūkumi tiks novērsti pakāpeniski. Daudzas lietas pa īstam iespējams notestēt tikai tad, kad platforma jau palaista. Viens no lielākajiem trūkumiem šobrīd  ir nepilnīgi pārceltais arhīvs, — rakstos, kas vecāki par 2017. gadu, trūkst attēlu galeriju.

Mazo ziņu sadaļas

Viena no A4D vājajām vietām bija nepietiekamā spēja reaģēt uz aktualitātēm. Tāpēc lielākais jaunievedums ir «mazo ziņu» sadaļas — REDAKCIJA IESAKA un LASĪTĀJI IESAKA, kuru ideja ir zināmā mērā pārņemta no sociālo tīklu principiem, — kaut kas vidējs starp tīmekļa forumu un tviteri. Tā ir iespēja pievienot nelielus ierakstus, iekļaujot arī saites uz citiem resursiem, bet — ar iespēju to saturu diskutēt A4D ietvaros. Šis rīks ļaus daudz labāk sekot līdzi ar arhitektūru saistītām lietām un procesiem, rosinot par to arī viedokļu apmaiņu tad, kad nav kapacitātes izveidot pilnīgus rakstus.

Kā jau pauž virsraksts — viena no abām sadaļām ir atvēlēta tieši A4D lietotāju — lasītāju izpausmēm, bagātinot saturu ar tēmām, kas paslīd garām redaktoram, bet ir interesantas un nozīmīgas citiem lasītājiem. Sadaļa paredzēta  gan reakcijai uz kādiem aktuāliem notikumiem, interneta publikācijām citur tīmeklī, kā arī vienkārši īsai viedokļa paušanai.

Apzinos, ka tā ir zināma virzīšanās pret straumi, pret tendencēm, kā šobrīd attīstās pasaules tīmeklis un lietotāju paradumi,  — kad diskusijas un komentēšanas pārsvarā pārvietojās uz speciāli tam veidotām platformām sociālajos tīklos. Tāpēc šis ir arī zināms eksperiments un tikai nākotne rādīs, vai veiksmīgs. Iespējams, tieši šīs varētu būt dinamiskākās A4D sadaļas.

Par uzbūvi

Biežākie A4D lietotāji pamanīs, ka jaunā platformas uzbūve un izkārtojums ievērojami atšķiras no iepriekšējās. Tomēr ir lietas, kuru pēctecību centāmies saglabāt arī veidojot jauno. Mērķis padarīt platformu lakoniskāku, vieglāk uztveramu un lietojamu ir zināmā pretrunā ar jaunu funkciju un sadaļu ieviešanu. Daudzas no platformas funkcijām (Ielogoties, Meklēt, Par A4D, Kontakti) tagad ir pieejamas apkopotas augšējā joslā jeb «virsbaļķī».

Savukārt no pagarās kreisās joslas tematisko sadaļu izvēlnes šai pašā vietā atstāta tikai dažu nozīmīgāko izlase. Tas darīts arī tādēļ, ka tematiskās kategorijas (Notikumi, Raksti, Projekti, Studijas, Plaukts u.c.) patiesībā darbojās kā mazliet otršķirīgs meklēšanas rīks, — jo visas jaunākās publikācijas vispirms tāpat vairākas nedēļas bija atrodamas sākumlapā. Tomēr nepieciešamības gadījumā visa tematiskās sadaļas ir atrodamas augšjoslā — spiežot uz RUBRIKAS.

Labās puses josla jau ierasti ir atvēlēta logrīkiem (jeb vidžetiem) — caur tiem iespējams atrast jaunāko saturu, kas tiešā veidā neparādās galvenajā slejā — gan pierastie jaunākie komentāri, gan no jauna ieviesto sadaļu REDAKCIJA IESAKA un LASĪTĀJI IESAKA svaigākie ieraksti, gan arī lasītāko un komentētāko publikāciju saraksti.

Komentāru politika

Lieta, par ko daudz diskutēts gan pašās A4D slejās, gan redkolēģijas sapulcēs, bet, šķiet, vēl vairāk — dažādās neformālās sarunās ar kolēģiem arhitektiem, ir A4D komentāri. Ļoti daudz ir spriests par to, vai nepieciešams atteikties no iespējas ļaut komentēt nereģistrētiem lietotājiem.

Pārdomājot gan pašu A4D komentāru pieredzi, gan dažādās klātienes sarunās pārrunāto, gan vērojot dažādu citu portālu un platformu pieredzi, secinājumi ir pietiekami pretrunīgi. Ir ticams, ka liedzot neautorizētus komentārus, iespējams, pieaugtu uzticība no arhitektu puses attiecībā, piemēram, uz savu projektu publicēšanu  (jo tā tiešām bieži ir problēma, — pierunāt uz publikāciju, — kā dēļ A4D saturs ir kļuvis nabadzīgāks tieši projektu publikāciju ziņā). Taču ļaujot tikai reģistrēto lietotāju komentārus vien, ir prognozējams, ka  A4D visdrīzāk vēl vairāk zaudētu savu statusu kā domu apmaiņas vietne. Katrai no šīm pretējām nostājām ir savi atbalstītāji un savi noliedzēji.

Šobrīd, uzsākot jaunās platformas darbību, ir pieņemts lēmums:

  • sniegt ievērojami daudz priekšrocību un iespēju reģistrētajiem lietotājiem;
  • ievērot striktāku attieksmi pret agresīvajiem un tukši bezjēdzīgajiem komentāriem.

Protams, tas otrais ir slideni, — tie var šķist arī kā iespējami cenzūras draudi. Tomēr tā kā kopumā nav nodoma A4D padarīt par šauru nišas produktu slēgtai kopienai (nevar noliegt, ka zināmā mērā šādas pazīmes gan A4D ir piemitušas), bet drīzāk tieši otrādi — piesaistīt platformai plašāku lasītāju loku, tad drīzāk, stimulējot bagātīgāku un dinamiskāku saturu, ir vēlme vairot arī  komentāru saturīgumu un kvalitāti kopumā.

Saprotams, ka A4D gribētu veicināt autorizētu viedokļu paušanu —  respektīvi tādu, kas tiek parakstīti ar īsto vārdu. Pozitīva attīstība šai virzienā jau ir bijusi novērota. Lai to rosinātu vēl vairāk, ievērojams daudzums priekšrocību ir atvēlēts tieši reģistrētajiem lietotājiem. To vidū ir šādas iespējas:

  • izveidot savu profilu A4D;
  • ērti pārskatīt no jauna ienākušos rakstus, komentārus, atbildes komentārus;
  • pievienot komentāru nav jāveic papildus “robotu tests”;
  • pievienot komentāriem attēlus;
  • iekļaut komentāros saites;
  • iespēja vērtēt rakstus un komentārus (ar + / – );
  • iespēja izmantot segtēlu (avataru);
  • ievietot mazās ziņas sadaļā «Lasītāji iesaka»;
  • ievietot sludinājumus.

Tāpat komentāru sadaļā atteicāmies no daudzpakāpju komentāriem, kas kā trepe aizvirzījās sāņus nevien vizuāli, bet bieži arī saturiski, nereti aizslīdot tālu no raksta tēmas. Šobrīd komentāri kārtojas tikai divās pakāpēs, padarot gan vieglāk uztveramus, gan, cerams, rosinās turēšanos pie tēmas. Arvien tiek apsvērta arī komentāru garuma ierobežošana, lai nepieļautu nejēdzīgi garus komentārus un stimulētu izteikties skaidrāk, lakoniskāk.

Rakstu un projektu iesūtīšana publikācijai, blogi   

Tehniskās, funkcionālās lietas vien negarantē A4D pievilcību, ja nav satura. Tāpēc šo brīdi —,  jaunās platformas palaišanu, — gribētu izmantot arī kā iespēju uzrunāt A4D lasītājus, rosinot piedalīties satura bagātināšanā. Aicinu arhitektus, arhitektūras studentus un ikvienu, kuru interesē arhitektūras un pilsētbūvniecības tēmas, iesūtīt publicēšanai dažādus ar arhitektūras tēmu saistītus tekstus latviešu valodā — projektu un būvju recenzijas, pārdomas un viedokļus par arhitektūras procesiem, aprakstus un  atziņas par studiju un darba pieredzi ārzemēs, arhitektūras ceļojumu pārdomas, tulkojumus utml.

Tā kā tiek arī atjaunota pačibējusī blogu sadaļa, tad tie, kurus interesē iespēja regulāri (vismaz reizi pāris mēnešos) uzrunāt kolēģus un platformas lasītājus garākā formā, ir aicināti pieteikties bloga iespējai A4D ietvaros. Tāpat publicēšanai tiek gaidīti arhitektūras projekti. Priekšroka tiek dota īstenošanas stadijā esošiem projektiem, godalgotajiem konkursu darbiem, kā arī citiem konceptuāli interesantiem un vizionāriem arhitektūras un pilsētbūvniecības  priekšlikumiem.

Lai sazinātos ar redakciju, — izmantot kontaktformu KONTAKTOS vai arī — sazinoties ar radaktoru personīgi.

Paldies atbalstītājiem

A4D ir sabiedriska iniciatīva, ko finansē nodibinājums Arhitektūras veicināšanas fonds (AVF) — sabiedriskā labuma organizācija. Daudzus gadus atbalstu sniedzis Valsts Kultūrkapitāla fonds, bet regulārais atbalstītājs ir arhitektu birojs SZK un Partneri. Šīs organizācijas nodrošinājušas un sekmējušas arī A4D jaunās platformas tapšanu

Daudzo darbības gadu laikā A4D ir atbalstījuši arī citi arhitektu biroji un arī privātpersonas. Bet tieši saistībā ar jauno platformu īpaši jāmin šādi ziedotāji:

  • MARK ARHITEKTI, paldies Aleksejam Birjukovam;
  • ARHITEKTA J.POGAS BIROJS, paldies Jurim Pogam;
  • DIDRIHSONS ARHITEKTI, paldies Gatim Didrihsonam;
  • ARHIS ARHITEKTI, paldies Arnim Kleinbergam;
  • ALAN, paldies Aldim Zvaigznem un Andrim Keiselam.

Un personīgi, no savas kā redaktora puses paldies saku Andim Sīlim un Evijai Sīlei par visu iespējamo atbalstu — finansiālo, organizatorisko, morālo, — bez viņiem arī A4D nepastāvētu.

Lai turpinātu A4D darbu, kā arī bagātinātu platformas saturu, ziedotāju atbalsts tiek sagaidīts arī turpmāk. Tāpat A4D ir atvērts reklāmas sadarbībai — ar arhitektūras, dizaina, būvniecības un līdzīgu nozaru saistītas reklāmas izvietošanai.

 

Artis Zvirgzdiņš, A4D redaktors

 

 

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
9 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Andis Sīlis

Arti, kas notiek ar lietotāja vecajām avatāra bildēm? Mēģināju ielikt veco, bet nesanāca. Jāmina uz jaunu?

Ģirts

smuki. tikai bilžu slaidšovs mazliet apreibina un acis nogurdina

sniegurs

Apsveicu! Ir glīti. Cerams, ka iedzīvosies un saturs ar būs vairāk.

Miķelis

Vēlreiz par lažām: 24” un 27” collu ekrānos lapa nav baudāma – slīdrādes bildes sliktā kvalitātē, burti menu par maziem , daudz par maziem. Iesūtītajām projektu bildēm jābūt labākā kvalitātē. Trešā krāsa zaļais +, ceturtā krāsa oranžais, piektā krāsa cits sarkanais pie komentiem – nav labi, neiet kopā ar ultra sarkano. Emails palicis, kodu jāpārģenerē pēc pagarāka komentāra uzrakstīšanas. Skaidrs ka Līgo, bet ar krāsām vajadzētu arhitektu lapai būt piesardzīgākiem. Kur visi sponsori palikuši? Rublis ir laba lieta, bet vajadzētu pašiem arī rūpēties par rakstīto vārdu…

Miķelis

P.S. a4d.lv Rakstu teksti neformatējas slejās, bet labajā pusē ar “robiem”. Zemkomentāru logam kā paraugu var ņemt NRJA mājas lapas ievadi, – īsi un konkrēti, tur gan komentētājs nosaukts par spameri, bet OK. Mērogošana NRJA lapā strādā ļoti labi.
Arni, kas notiek ar Arhis mājas lapu? Tā izskatās pēc pagājušā gadsimta. Saprotu, ka facebook ir populārs, bet mājas lapu vajag steidzami renovēt, – krāsa jau no vecuma sāk krist nost…

Arnis Kleinbergs

a r n i s

Arnis Kleinbergs

piekrītu, strādājam

Miķelis

Andi, skaidrs ka visus Jūsu objektus zin tikai Tu un Čaks Noriss, bet Jūs jau arī varētu mājas lapu papildināt ar privātmājām, vismaz fasāžu grafiku veidā. Ir dažas labas aizliktas aiz SZK skapja. Pēterim ir labs mājaslapas grafiskais izkārtojums.

9
0
Lūdzu, komentējietx