Tradicionāli oktobra pirmajā pirmdienā tiek atzīmēta Pasaules arhitektūras diena, kas Rīgā un Latvijā ar kādiem sarīkojumiem parasti turpinās vēl nākamajās dienās vai nedēļās. No sākotnēji vērienīgās svinēšanas pirms gadiem desmit, kad to ar savu pienesumu atbalstīja arhitektu sabiedrība un biroji, palikuši divas stabilas tradīcijas — Rīgas gada balvas pasniegšana un LAS izbraukums uz kādu no Latvijas pilsētām nedēļas beigās. Šogad šos papildina arī daži citi.
Starptautiskā arhitektu savienība (UIA) par šī gada Pasaules arhitektūras dienas tēmu izvirzījusi universālu un reizē pietiekami formālu saukli «Rīcība klimata pārmaiņu jomā!» (Climate Change Action), atgādinot visiem zināmās bažas par klimata pārmaiņu ietekmi uz vidi un cilvēci. Arhitektūras dienai veltītie pasākumi Latvijā gan netiecas piemēroties starptautiskās organizācijas vadlīnijām. Pasākumu visas nedēļas garumā šoreiz ietver gan jau tradicionālās lietas — Rīgas arhitektūras gada balvas pasniegšanu un Arhitektu savienības rīkoto izbraukumu — šoreiz uz Krāslavu, gan Šmēlinga konferenci, kas šogad pārcelta dažas nedēļas agrāk, gan arī pilsētbūvnieciskai arhitektūrai veltītu izstādi Nordic Block un ar to saistītas lekcijas un diskusiju.
Pirmdiena 2. oktobris
plkst.11.00 Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā Torņakalnā tiks pasniegta Gada balva Rīgas arhitektūrā, ko organizē Rīgas pilsētas arhitekta birojs.
Šogad no 725 Rīgas teritorijā ekspulatācijā nodotajām ēkām, balvai nominētas 11 būves:
- Daudzfunkcionāla daudzstāvu ēka Sporta ielā 11, arh. Diānas Zalānes projektu birojs
- Saeimas komisiju ēka Jēkaba ielā 6/8, arh. Projektēšanas birojs Arhis
- Divas daudzstāvu dzīvojamās mājas Krāsotāju ielā 28, arh. Nauris Piļāns un Agnese Lāce
- Dzīvojamā māja ar restorānu Jāņa ielā 18, arh. Arhitekts Druvis Dobelis
- Trīs daudzstāvu dzīvojamās mājas Ģertrūdes ielā 121, arh. Agnese Lāce
- Rīgas Doma tornis Herdera laukumā 6, arh. Būvinženieru konsultāciju birojs
- Saieta nams Lāčplēša ielā 71, arh. Sestais stils
- Impregnēšanas cehs Finiera ielā 6, arh. Lejnieku projektēšanas birojs
- Mēbeļu salons Čiekurkalna 1. līnijā 6/8, arh. ADZ birojs
- Viesnīca Jēkaba ielā 24, arh. Arhiidea
- Viesnīca Pasta ielā 3, arh. Palasta Architekts
plkst. 15.30 Latvijas Arhitektu savienības namā Vecrīgā izstādes Ziemeļu kvartāls/Nordic Block kuratoru priekšlasījumi un diskusija.
Sarunā piedalīsies izstādes Norvēģijas sadaļas kurators Andreass Vo Bermans (Andreas Vaa Bermann), Igaunijas sadaļas kuratore Aete Adere (Aet Ader), Latvijas sadaļas kurators Artis Zvirgziņš un izstādes galvenais kurators Vladimirs Frolovs no Sanktpēterburgas. Diskusijā tiks rosināta domu apmaiņa par pilsētbūvnieciskiem jautājumiem mūsdienu Ziemeļeiropas un Latvijas arhitektūrā.
Lūgums reģistrēt savu dalību: http://ej.uz/NordicBlock_lectures
plkst.17.30 Latvijas Arhitektūras muzejā izstādes Ziemeļu kvartāls/Nordic Block izstādes atklāšana. Izstāde atvērta līdz 1. decembrim.
Ziemeļu kvartāls/Nordic Block ir arhitektūras žurnāla Project Baltia veidota izstāde, kas pievēršas pilsētas kvartāla attīstībai Ziemeļu un Baltijas valstīs. Izstādes virskurators, žurnāla Project Baltia galvenais redaktors Vladimirs Frolovs ir aicinājis līdzkuratorus no katras Baltijas un Skadināvjas valsts izvēlēties trīs savā zemē tapušus projektus, kas raksturo ziemeļu identitāti mūsdienu pilsētbūvniecībā. Līdzās atainotas arī vēsturiskas atsauces – senāki kvartālu apbūves piemēri pa vienam no katras valsts.
Ceturtdiena 5. oktobris
No plkst. 9.30 līdz 19.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē Šmēlinga konference, kuras šī gada tēma ir Kā veidot arhitektūru un pilsētvidi veiksmīgai zināšanu ekonomikas attīstībai Pārdaugavā? Visas dienas garumā tiks diskutēts par akadēmiskajiem centriem, zināšanu un tehnoloģiju kvartāliem un citiem elementiem, kas veido inovācijas sekmējošu pilsētvidi.
Piektdiena 6.oktobris
No plkst. 11.00 līdz 17.30 Krāslavas kultūras namā Pasaules arhitektūras diena Krāslavā.
Krāslavā notiks seminārs Sakrālais arhitektūras mantojums, kurā ar priekšlasījumiem uzstāsties mākslas zinātniece un Latgales sakrālās arhitektūras pētniece Rūta Kaminska, Ludzas sinagogas atjaunošanas arhitekts un Latvijas Arhitektūras 2017. gada balvas laureāts Pēteris Blūms un Krāslavas novada arhitektūras zinātāja Baiba Vērpe. Semināram sekos ekskursija Krāslavas vēsturiskajā centrā, kurā būs iespējams iepazīt Krāslavas pils kompleksu un pilsētas sakrālo mantojumu. Krāslavā ar Latvijas Arhitektu savienības prezidentes Guntas Grikmanes uzrunu tiks atklāta arī Latvijas Arhitektūras gada balvas 2017 nominantu izstāde.
Pasākumus rīko:
Rīgas pilsētas arhitektu birojs, Latvijas Arhitektu savienība, Krāslavas novada pašvaldība, Latvijas Arhitektūras muzejs, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, žurnāls Project Baltia
Informācija: Kristīne Budže, Latvijas Arhitektu savienības Arhitektūras informācijas centrs